Profese svářeče patří u firem celosvětově k těm nejvíce žádaným, protože je zkrátka potřeba téměř v každé výrobě. Nicméně i přes rozsáhlé náborové a rekvalifikační programy je dnes kvalifikovaných svářečů na trhu práce velký nedostatek.
Nejnovější vývoj trhu a změny v požadavcích spotřebitelů vedou k postupnému snižování objemu sérií výrobků, ale zároveň ke zvyšování jejich individualizace, čímž se výroba stává rozmanitější. V situaci, kde se životní cyklus výrobků stále více zkracuje, potřebují firmy pravidelně dodávat malé série v relativně krátkém čase. Tato situace, znásobená obtížemi při hledání dostatečného počtu vysoce kvalifikovaných odborníků, představuje pro firmy nejen z našeho regionu vážnou hrozbu pro udržení konkurenceschopnosti.
Svařování je vysoce riziková činnost, která zatěžuje lidský zrak. Může způsobit onemocnění, jako je elektroftalmie (pálení rohovky), a také řadu dalších chorob postihujících dýchací soustavu. To vše může vyřadit proškolené zaměstnance na dlouhou dobu z pracovního procesu. Firmy tak za ně ve snaze zabránit zpoždění dodávek hledají brigádníky, nebo zvýší pracovní zátěž ostatních zaměstnanců. A to zase může mít špatný vliv na kvalitu výrobků.
Moderní výroba by tedy měla mít vysokou míru flexibility, schopnost přenastavení s minimálními prostoji a také možnost vyrábět co nejvíce různých výrobků ve vysoké kvalitě.
I proto se automatizace svařovacích operací ve výrobě pomocí kolaborativních robotů (kobotů) stává nákladově efektivním řešením. Kolaborativní robot je flexibilní zařízení, které lze snadno přeprogramovat a znovu nastavit pro provádění nových úkolů, nevyžaduje kolem sebe výstavbu bezpečnostních oplocení, má malé rozměry a lze jej snadno přemístit na nové výrobní pozice. Má rychlou návratnost investice do pořízení a tím usnadňuje automatizaci malým a středním podnikům.
Kobot je ideální pro automatizaci svařování, což je činnost, která vzhledem ke své složitosti vyžaduje specifický přístup. Svařování elektrickým obloukem, svařování nekonzumovatelnou elektrodou (TIG), laserové svařování, ultrazvukové svařování, svařování plynovým obloukem, plazmové svařování, bodové kontaktní svařování a také pájení - s tím vším si takový robot snadno poradí.
Svařovací práce vyžadují především speciální trajektorii svařovacího nástroje, která se musí měnit v závislosti na typu svařovaného dílu. V případě tradičních průmyslových robotů znamená změna trajektorie robotického ramena s připojeným svařovacím strojem dlouhý proces přeprogramování. Navíc podle bezpečnostních norem musí mít svářeči vždy na sobě ochranný oděv a rukavice, což jim znesnadňuje použití dotykové obrazovky nebo klávesnice.
Svařování složitých dílů proto po dlouhou dobu prováděli proškolení zaměstnanci. Je tu však ale další problém, a to ten, že se člověk může při monotónní práci snáze unavit nebo ztratit koncentraci. A to může mít vliv na výslednou kvalitu svařování.
Koboty Universal Robots dokážou oba problémy efektivně vyřešit. Zaprvé se jednoduše programují způsobem, kdy obsluha jednoduše pohybuje jeho ramenem po potřebné trajektorii, kterou si kobot zapamatuje a je schopen ji následně okamžitě zopakovat. A jako ostatní průmyslové roboty jsou i kolaborativní schopny pracovat bez přerušení při zachování trvale vysoké úrovně kvality svařování.
Firmy tak mohou zbavit zaměstnance monotónní a nebezpečné práce a přenechat speciálně proškoleným svářečům jen ty složitější operace, kde se jejich zkušenosti a dovednosti uplatní nejlépe.