Globální trh s kolaborativními roboty čeká v následujících letech prudký nárůst. Do roku 2025 se předpokládá navýšení investic o více než dvacetinásobek - ze 710 milionů na 12,3 miliard dolarů. Podíl na trhu roste díky požadavkům firem na automatizaci a nedostatku zaměstnanců na pracovním trhu. Na tento trend poukazují data analýzy společnosti Markets and Markets.
Kolaborativní robot (kobot) je univerzálnějším a flexibilnějším řešením než tradiční průmyslový robot. Nová kategorie robotiky byla poprvé představena v roce 2008 Dánem Esbenem Østergaardem, který je spoluzakladatelem společnosti Universal Robots. Østergaard chtěl, aby byla robotická technologie dostupná všem společnostem, bez ohledu na jejich velikost. Za tímto účelem vyvinul malé, uživatelsky přívětivé, flexibilní a ekonomické roboty, s nimiž může člověk bezpečně pracovat v těsné blízkosti. V současné době se stále více společností po celém světě rozhoduje pro automatizaci svých výrobních procesů využít roboty. Mezinárodní federace robotiky (IFR) vnímá kolaborativní roboty jako jeden z nejdůležitějších technologických trendů, které budou v budoucnosti formovat trh.
Proč se jedná o tak žádané zboží? Pro malé a střední firmy, pro které znamená pořízení tradičních průmyslových robotů příliš velkou investici, představují kolaborativní roboti cenově dostupnou alternativu. Zároveň jsou tato zařízení daleko více uživatelsky přívětivější, a snadno se integrují do stávajících pracovních procesů bez nutnosti provádět nákladné rekonstrukce výrobních hal. Zásadní je bezpečnost kolaborativních robotů – díky ní mohou pracovat v bezprostřední blízkosti svých lidských kolegů a ti se tak mohou věnovat kreativnějším úkolům.
„Kolaborativní roboti jsou čím dál tím více vyhledávaným řešením průmyslové automatizace, zejména kvůli své nízké pořizovací ceně, díky které jsou dostupní i pro malé a střední podniky. Navíc je návratnost investice na pořízení velmi rychlá," vysvětluje rostoucí zájem o kolaborativní robotiku Pavel Bezucký, obchodní ředitel firmy Universal Robots.
Rostoucí podíl kobotů na trhu
Dle nové analýzy trhu společnosti Markets and Markets „Collaborative Robot Market by Payload Capacity, Industry Application, and Geography - Global Forecast to 2025"(1) se očekává, že tendence růstu trhu s kolaborativními roboty bude neustále stoupat, na což poukazují data z roku 2018. Ze 710 milionů dolarů vzroste do roku 2025 podíl na 12,3 miliard dolarů. Každý rok se tak tento segment zvětší v průměru o 50,31 %. Analytici tento markantní růst připisují hlavně nesporným výhodám kobotů, mezi které patří mimo jiné jejich finanční nenáročnost a rychlá návratnosti při pořízení robotů, což zajímá zejména malé a střední podniky. Vysoký zájem o kolaborativní robotiku je způsoben rovněž rostoucí mírou automatizace ve všech průmyslových odvětvích, což přímo souvisí s konceptem průmyslu 4.0.
„O koboty je ale zájem v mnoha průmyslových segmentech, a to od potravinářství přes skladový management až po klasickou průmyslovou výrobu. Koboti jsou lehcí, snadno se přemisťují v prostoru a zaměstnanci je mnohou jednoduše naprogramovat k aktuálně požadovanému úkolu," uvádí Bezucký.
Současná situace na trhu práce je jedním ze základních faktorů motivujících podniky k hledání nových možností automatizace výroby a optimalizace procesů. Dle údajů Českého statistického úřadu byla v České republice v prvním čtvrtletí roku 2019 míra nezaměstnanosti pouhá 2%, ale i tak se trh potýká s nedostatkem zaměstnanců a to především v provozech a sektoru malých a středních firem. Koboti se tak mohou stát důležitým prvkem, který tento nedostatek pokryjí.