18 Leden 2017

kuka1Vlajková loď společnosti Airbus, letadlo A380, se zdánlivě bez námahy pohybuje vzduchem. Předtím, než tento letoun vzlétne, používají se na zemi při jeho stavbě mobilní těžkotonážní plošiny. Díky svým kolům typu Mecanum je platforma KUKA omniMove schopna přemisťovat s milimetrovou přesností v omezeném prostoru výrobního podniku v Hamburku až 90 tun těžké díly letadla.


Pohled, který bere dech: Pracovníci výrobního závodu Airbus v Hamburku pohybují podle potřeby 90 tun těžkými a 15 metrů dlouhými díly trupu letounu A380 v budově o velikosti fotbalového stadionu. Manipulují přitom jednotlivými díly tak, jako by to byly kostičky stavebnice rozložené na stole. Umožňuje to mobilní transportní plošina omniMove, což je přepravní zařízení pro těžké náklady vybavené všesměrovými koly typu Mecanum. Konstrukce těchto kol zaručuje neomezenou manévrovatelnost. Aby bylo možno zvládnout výrobní takt jednotlivých dílů, pohybujících se podél montážní linie, používá Airbus v budově, ve které se A380 kompletuje, již rok dvě mobilní transportní plošiny omniMove. Pro dopravu zvláště velkých dílů je lze spojit k sobě.


Kola Mecanum umožňují maximální manévrovatelnost
V montážní hale je omezený prostor z důvodu existence různých pracovních stanic a rozměrných částí trupu. Schopnost omniMove rotovat kolem své osy bez potřeby velkých bočních manipulačních ploch, které vyžadují transportní systémy klasické koncepce, snižuje požadavky na prostor o více než 50 %. Velkou mobilitu jí propůjčují kola Mecanum. Ta se pohybují všemi směry a operují i při maximální zátěži s nejvyšší přesností bez vlivu na manipulovaný předmět. Tato všestrannost je dána jejich speciální konstrukci: kolo je sestavené z jednotlivých válečků, které jsou uspořádány v úhlu 45 stupňů vůči ose.


Snadná manipulace, rychlost a bezpečnost
kuka2Požadavky kladené na transportní zařízení byly u Airbusu od samého začátku vysoké. Plošina KUKA omniMove je splňuje, její použití je jednoduché, lze se mu snadno naučit a plošina se dá mimořádně lehce řídit. Kromě toho jsou její akumulátory velmi výkonné. Plošina může pracovat nepřetržitě 48 hodin, aniž by je bylo zapotřebí dobíjet. Jednoduchost obsluhy, flexibilita a rovněž přesnost pohybu zařízení byly přesvědčivým argumentem pro tým, který v Airbusu plošinu obsluhuje.
Další potenciál pro automatizaci ve stavbě letadel
„V Evropě vlastníme jedenáct výrobních závodů a náš dodavatelský řetězec obepíná celou planetu," říká Dr. Kai Brüggemann, vedoucí závodu v Hamburku. Ve výrobním areálu o velikosti menšího města, který se rozprostírá na břehu Labe, probíhají montážní i testovací fáze různých typů letadel. V kteroukoliv denní i noční hodinu se do tohoto závodu dovážejí a z něho opět vyvážejí jednotlivé díly. Jejich logistika a doprava, v různých stadiích montáže, se staly důležitou součástí výrobního procesu. Použití plošin KUKA omniMove by proto mělo být v automatizaci výrobního procesu u Airbusu pouze začátkem. „Doufám, že budu moci v našich hangárech zavést ještě další výrobky KUKA – mám tím na mysli standardní produkty, tedy žádné speciální výrobky pro leteckou techniku," dodává Dr. Brüggemann.

Implementace vysoce moderních technologií do výroby
Úspěch společnosti Airbus je založen na inovaci a implementaci vysoce moderních technologií do výroby. „Hledáme vhodná řešení i v jiných odvětvích, zejména v automotive sektoru." Dr. Brüggemann je přesvědčen, že jeho podnik může přenést do výrobních závodů Airbusu řadu inovací z automobilového průmyslu. „ Zde v Hamburku máme výrobní linku, která je v nepřetržitém provozu a je v letecké technice zcela ojedinělá." Počátkem příštího roku zřídí Airbus další, plně automatizovanou výrobní linku, pro nový typ letadla. Společnost KUKA je partnerem konsorcia, které bude tato řešení v příštích letech zajišťovat. „Dnes je nutné zavádět do letecké výroby robotické automatizované procesy. Proluku mezi námi a automobilovým průmyslem tak dosti rychle vyplníme," předpovídá Dr. Brüggemann.