30 Listopad 2020

UR 2018.03.06Kolaborativní roboty, neboli koboty, vytvářejí další příležitosti pro automatizaci automobilového průmyslu. Jsou charakteristické jejich schopností pracovat ve specifické výrobní oblasti, po boku pracovníků. Dále pak rychlou implementací a snadným přesunem na nové úkoly. V neposlední řadě i intuitivním programováním a obsluhou. Mohou pomoci v procesech jako je vstřikování, při obsluze strojů nebo při balení a paletizaci ve velkých i malých podnicích. Výrobci z celého světa investují do automatizace. Podle průzkumu „SMEs Barometer robotizace"[1], provedeného v Česku na jaře 2020 i mezi společnostmi zabývajícími výrobou pro automotive, vyplývá, že mezi důležitými faktory motivujícími malé a střední podniky k robotizaci je zlepšení výkonnosti výroby (93,5 %). Dále společnosti zmiňovaly: eliminace výrobních chyb (75,8 %) a zvýšení kvality produkce (75,8 %), posílení konkurenceschopnosti (74,4 %), zkrácení dodací lhůty (70,5 %), zvýšení produkce (66,6 %), standardizace procesu (60,2 %), obtížnost při hledání a udržení zaměstnanců (57,7 %), zvýšení výrobní bezpečnosti (56,3 %) a zvýšení produkční flexibility (50,1 %).

Dnes zákazníci očekávají mnohem více než jen rychlou velkovýrobu. Zákazníci automobilek nejčastěji požadují produkty navržené na míru a úzkou integraci s mobilními a zábavními systémy. Aby toto bylo možné splnit, kolaborativní roboty nabízí výrobcům v automobilovém průmyslu skvělou kombinaci flexibility a přenosti, dokonce i v procesech které doposud nebylo možné automatizovat. Mají možnost pracovat 24 hodin a jejich opakovatelnost pohybu činí pouze 0,03 mm (v případě Universal Robots). To umožňuje společnostem využít maximální rozsah jejich výrobní kapacity a udržet konzistentní kvalitu. Kompaktní konstrukce pak umožňuje využít koboty i ve stísněných pracovních podmínkách.

Aplikace
Koboty umožnují kompletní automatizaci aplikací v automobilovém průmyslu. Zaručují konzistentní vysokou kvalitu, přenost, stejně jako stále stejné dávkování i po mnoha opakováních. Kolaborativní roboty navíc zvyšují přenost procesů a omezují zmetkovitost. Vynikají v montážních a šroubovacích aplikacích, nebo pick & place, či obsluze strojů. Jejich nasazení má pozitivní dopad na rychlost a kvalitu výroby. Zároveň se minimalizuje riziko vzniku pracovních úrazů zaměstnanců spojených s těžkým strojírenstvím. Výrobní firma může podle potřeby využívat koboty vybavené různými koncovými nástroji nebo optickými systémy během různých fází výroby, např. udržení přesného utahovacího momentu v neustále se opakující aplikaci. Koboty jsou také skvělým nástrojem pro zvýšení objemu výroby.

Příklady aplikací
Jedna z nejvýznamnějších evropských továren celosvětového automobilového giganta Ford Motor Company, která se nachází ve městě Craiova v Rumunsku, nasadila do výrobního procesu kolaborativní roboty společnosti Universal Robots. Celkem čtyři koboty UR10 nyní používá na lince montáže motorů, kde například mažou vačkové hřídele, plní motory olejem a provádí inspekci kvality. „Když jsme implementovali koboty, nebylo naším záměrem nahradit lidi, chtěli jsme pomoci operátorům výroby, kteří provádějí opakující se a náročné pracovní úkoly, přičemž kobot funguje jako kolega," vysvětluje přínos kobotů Adrian Calangiu, oblastní manažer v závodě Ford Craiova.
PSA je druhá největší automobilka v Evropě. Nedávno na svou výrobní linku v Sochaux ve Francii nainstalovali kolaborativní roboty, které spojují dohromady dvě části automobilových karoserií. Robot UR10 se ukázal jako ideální volba, zejména pro svůj velký dosah. Celé stanoviště s kobotem je upevněno na podložce, která se během montáže pohybuje pod vozidlem. UR10 nejdříve našroubuje tři šrouby na jednu stranu karoserie a poté se přesune na druhou stranu. Následně se vrátí zpět do výchozí pozice, kde čeká na další karoserii. Kobot v omezené rychlosti pracuje po boku zaměstnanců, takže nebylo potřeba umístit ho do bezpečnostní klece. Po více jak 200 000 smontovaných karosériích nebyla dosud hlášena jediná závada. „Díky kobotům jsme mohli zlepšit přesnost a rychlost při návrhu výroby našich vozidel. Navíc jsme snížili až o 10% náklady na výrobu, což ocení i naši zákazníci," říká Cedric Grandjean z PSA.
Mnoho dalších případových studií dobře popisuje všestrannost řešení automatizace pomocí kolaborativní robotiky. Díky jednoduchosti programování a používání jsou koboty v rukou firem nástrojem, který jim pomáhá se rychleji rozvíjet a obstát v náročné konkurenci na trhu.

[1] Průzkum „SMEs Barometr robotizace" Byl proveden společností SC&C na skupině 196 malých a středně velkých (SMEs) výrobních firem v České republice. Průzkumu se zúčastnily firmy z těchto průmyslových odvětví: kovoprůmysl a strojírenství; zpracování plastů a chemických produktů; potravinářské a tabákové produkty; zpracovatelé dřeva a dřevěných výrobků (včetně nábytku); textilní a oděvní průmysl; elektrický a elektronický; stavební materiály; automobilový průmysl; papírenský a tiskařský průmysl; sklářský a keramický průmysl, kamenoprůmysl a zpracování minerálů. Průzkum byl proveden metodou CATI. Průzkum byl proveden na základě zadání společnosti Universal Robots.

Autor: Pavel Bezucký, Area Sales Manager, Universal Robots

www.universal-robots.com