Pravděpodobně prožíváme jedno z nejtěžších období v jednadvacátém století. Denně dostáváme zprávy o stoupajícím počtu nakažených nemocí COVID-19 a počtu úmrtí po světě, umocněné zoufalstvím zdravotnického personálu a složek IZS z jejich přetížení a z absence ochranných pomůcek. To nejen ve mně vyvolávalo otázku, jak můžu pomoci více než tím, že se zavřu v home office, vyvaruji se sociálního kontaktu a budu striktně dodržovat pokyny týkající se hygieny.
Řešením na tuto otázku byl odpolední telefonát v pondělí 23.3.2020 od generálního ředitele CzechInvest Ing. Patrika Reichla MBA, ve kterém mi sdělil, že existuje výrobce filtrů do respirátorů a ochranných masek SIGMA Výzkumný a vývojový ústav, jehož výrobu je potřeba optimalizovat tak, aby byla odolná vůči možnému poklesu počtu zaměstnanců z důvodu nařízené karantény a aby byla navýšena výrobní kapacita na maximální možnou mez.
Tohle je onen filtr, který v kombinaci s maskou dokáže udržet lékaře a pracovníky IZS v bezpečí po dobu 10 hodin a umožní jim dělat svoji práci bez obav o zdraví své , svých blízkých i pacientů, a právě jeho výrobu musíme pomoci zajistit.
Obratem po telefonátu s p. Reichlem jsme kontaktovali vedení SIGMA VVÚ a dohodli jsme se na návštěvě výroby, kde jsme vyhodnotili potenciál automatizace v jejich provozu a možné pomoci v řádu několika týdnů.
Výstupem z této analýzy byl návrh řešení automatizace dílčích uzlů výrobního procesu. Cíle návrhu jsou minimalizace lidského faktoru ve výrobě za účelem zajištění stabilní výroby i při rozsáhlé karanténě, možnost provozu ve 3 směnách a navýšení průchodnosti výrobní linky.
Největší výzvou této akce bylo vedle expresního návrhu velmi sofistikovaného zařízení též zajištění financí a dodávky s instalací automatizační techniky (průmyslové roboty, kamerové navádění, laserové značení, odsávací technika, upínací technika, pneumatické prvky, funkční bezpečnost, nosné konstrukce, řídicí technika, výroba dílců) pro expresní realizaci tohoto projektu.
Je mi velkou ctí, že po velmi krátké debatě s našimi obchodními partnery, jsme se shodli, že chápeme závažnost této situace a celý tento projekt provedeme formou zápůjček komponent zdarma, poskytnutím odborných kapacit zdarma a výrobu dílců zajistíme ve výši vzniklých nákladů, na kterých se bude podílet VVÚ Sigma s.r.o.
27.3.2020 (tedy čtyři dny od prvotního impulsu) inženýři dokončili návrh prvních uzlů výrobního procesu a programátoři s elektrikáři připravují řízení linky. Průmyslové roboty jsou aktuálně v procesu expedice jako další technologie, máme naskladněno velké množství komponent, aby v polovině příštího týdne mohla začít montáž a oživování v místě. 4 dny přátelé! Tohle je potřeba zdůraznit. Protože za dobu, co automatizujeme svět jsem takovou mobilizaci sil nezažil!
Vizualizace linky jejíž montáž začne v následujících dnech:
Velké poděkování patří společnosti SIGMA Výzkumný a vývojový ústav za produkt, který v této době znamená opravdu mnoho, celém týmu ACAM SOLUTION, generálnímu partneru projektu FANUC CZECH a dalším úžasným partnerům KEYENCE, FESTO, SCHUNK INTEC, ROCKWELL AUTOMATION, CONTROL TECH, WEMAC, ALUTECKK, BALLUFF, HABERKORN, AMMERAAL BELTECH, KOVOZACH, SEDLAKOVÁ LEGAL, a v neposlední řadě mnoha jednotlivcům zejména Šimon Schoula, Jan Šimurda, Lukáš Honc, Jiří Bažata, Petr Brodecký, Václav Slovák, Lukáš Zavadil a Jan Budai, kteří se na projektu aktivně podílí.
Vězte, že děláme maximum, abychom pomohli. Pokud můžete svou činností pomoci také, tak neváhejte.
Pocit zmaru se obratem změní v naději, kterou teď všichni potřebujeme. Držte nám prosím palce a děkuji za podporu, která se nám ze všech koutů dostává.