Zprovozněním nového univerzálního obráběcího centra, které ukončilo úvodní etapu modernizace těžké obrobny, vyvrcholila 19. února návštěva prezidenta Miloše Zemana v akciové společnost ZVVZ GROUP Milevsko. Nová výrobní investice stála víc než 40 milionů korun.
„Moderní technologie zákazníkům zcela garantuje požadovanou kvalitu. Výrazně tím na trhu posílíme naše konkurenční postavení," uvedl Miloslav Mácha, generální ředitel holdingu.
„Především jde o vyšší přesnost obrábění oběžných kol a skříní ventilátorů nebo tlakových uzávěrů pro jaderné elektrárny. Zároveň snížíme náklady, neboť klesnou výrobní časy a tím i pracnost," upřesnil Miloslav Skalický, výrobní ředitel dceřiné firmy ZVVZ MACHINERY. Ta už před časem modernizovala přípravnu materiálu na vstupu do výroby a stroje v lehké obrobně. Nyní se tedy dočkala i obrobna těžká. „Postupná modernizace výrobních technologií je součástí naší strategie," dodal Miloslav Skalický. Nový univerzální stroj je v Jihočeském kraji unikátní, protože nikde jinde nemá podobné zařízení tak velký profil portálu.
Prezident na setkání se zaměstnanci ZVVZ GROUP uvedl, že přijel i „splatit" řadu let starý dluh, neboť právě jeho vláda na jaře 2000 zablokovala dodávky vzduchotechniky ZVVZ pro íránskou Jadernou elektrárnu Búšehr. „Přijel jsem, abych se za tehdejší krok mé vlády omluvil, byť za to byly vyplaceny určité kompenzace. Už mám za sebou návštěvu Ukrajiny a čeká mě zřejmě letos návštěva Ruska. Chci pomoci exportu na tyto trhy, aby firma získala nové zakázky," řekl prezident zhruba dvěma stovkám zaměstnanců. Zároveň zopakoval, že je jednoznačně pro dostavbu třetího a čtvrtého bloku Jaderné elektrárny Temelín, neboť je to i v zájmu rozvoje českého jaderného strojírenství. ZVVZ GROUP do jaderných elektráren vyvíjí, vyrábí a dodává vzduchotechnická zařízení jako například ventilátory, chladiče vzduchu, automatické plynotěsné a vzduchotěsné uzávěry nebo přetlakové klapky.
Významná část produkce holdingu ZVVZ GROUP, zaměřená na ventilátory a další strojírenskou produkci, podporující odsíření, odprášení a odlučování průmyslových zdrojů, které znečišťují ovzduší, přitom míří na export. Jeho podíl na loňských tržbách dosáhl 32 procent hlavně díky zakázkám v Rusku, Kazachstánu a Ukrajině, kde má obchodně – inženýringová firma ZVVZ – Enven Engineering dceřiné společnosti. Holding aktivně ale působí i v Polsku a Slovensku nebo na Balkáně. Jeho produkce se objevuje třeba i v Jižní Americe, Skandinávii nebo Německu.
„Při očekávaném poklesu velkých zakázek v tuzemské energetice a těžkém průmyslu, je export klíčem k prosperitě. Pro nás o to těžší, že se ucházíme také o celé investiční celky, což je značka nejvyšší kvality, ale na přípravu je vše opravdu velmi náročné," uvedl Miloslav Mácha.