Jakožto kompetentní dodavatel systémů pro stavbu podvozků a rámů, laserové řezání, obrábění plechu a zpracování ušlechtilé oceli sází MBH Maschinenbau & Blechtechnik GmbH na nejnovější výrobní techniky, kvalitu a produktivitu. Rodinný podnik z Ibbenbürenu nedávno rozsáhle investoval do robotické svařovací techniky. Zlatým hřebem je nové robotické zařízení od společnosti Carl Cloos Schweißtechnik GmbH z Haigeru, které umožňuje svařování komplexních dílů o různých velikostech.
Zhruba 50 procent obratu vytváří MBH v oblasti zemědělské techniky. Vyrábí díly pro obdělávání půdy, výsadbu, rovněž sklizeň zeleného krmiva, řepy a brambor. Podnik je již po desetiletí úzce spojován se zemědělskou technikou, neboť toto odvětví skýtá zajímavé produkty a náročné moduly. Proto mnoho známých výrobců zemědělských strojů z tuzemska i zahraničí využívá know-how společnosti MBH. Paleta výrobků je velmi rozmanitá. „Od plechového dílu přes hotový produkt až po zabudování hydraulických nebo pneumatických prvků: Jsme dodavatelé systémů a v roli subdodavatele se cítíme dobře," vysvětluje Ralf Hesping, vedoucí prodeje a prokurista společnosti MBH.
Vedle produkce zemědělských strojů vyrábí MBH mimo jiné díly pro stavbu strojů a zařízení, strojírenský průmysl, rovněž odvětví energetické a klimatizační techniky. Avšak rodinný podnik není výhradně činný jako subdodavatel. Pro odvětví lékařské techniky podnik nedávno vyvinul vlastní flexibilní instrumentační stolek.
Hlavním cílem je co nejlepší vytvoření přidané hodnoty pro zákazníka
„MBH byla dlouhou dobu čistě pouhým výrobcem," informuje Ralf Hesping. „Mnoho zákazníků se vzdálilo od vlastní výroby, proto poradenství ve fázi konstrukce získává čím dál více na významu." Podnik má již dvanáct let vlastní konstrukční oddělení pro zpracování zakázek ve fázi vývoje. Stávající konstrukce jsou zde podrobovány zkoušce, při které se analyzují hodnoty. Často je MBH přímo zapojeno do procesu vzniku a vývoje nových strojů. „Jsme vyzýváni k tomu, abychom pro našeho zákazníka dosáhli optimálního poměru kvality a nákladů," zdůrazňuje Hesping.
Protože zákazníci vyžadují permanentní inovační sílu, MBH neustále investuje do vlastního firemního strojového parku. Zámečnická dílna a svařovna představují vedle zpracování plechů největší úsek. Zde je možné zpracovávat plechy o tloušťce od 0,8 do 25 milimetrů. S uvedením čtyř nových zařízení do provozu s celkovým počtem pěti robotů od firmy Cloos se oddělení robotického svařování může pochlubit nejmodernějším vybavením. Na zařízeních se svařují komplexní rámy a nosné podvozky o různých rozměrech. Tím pokryje MBH ve svařovací technice do budoucna ještě širší spektrum a může svým zákazníkům nabídnout ještě více možností řešení pro komplexní svařované konstrukce.
Flexibilní robotické zařízení nabízí četné možnosti svařování
Výrobní linky musí svařovat dílce v různých sériích a variantách. Díky flexibilní konstrukci zařízení je možné provádět nejrůznější svařovací úlohy částečně nebo zcela mechanizovaně. Největší z nových zařízení Cloos je vybaveno dvěma polohovadly obrobků včetně volně programovatelných otočných a kyvných os, které mohou na jednom polohovadle uchopit díly o hmotnosti pěti tun a dohromady o hmotnosti až deseti tun. Většina dílů má délku od 5,0 do 8,5 metrů, maximální možná délka upnutí je ale až 10,2 metru. Otočné a kyvné polohovadlo pohybuje kompletním obrobkem vždy do polohy, která je pro svařování optimální. Tím se hořák dostane do těžko přístupných míst a docílí se optimální kvality svaru.
Zařízení se skládá ze dvou samostatných, programovatelných svařovacích robotů, kteří mohou v provozu s jednou stanicí svařovat současně na jednom svařenci, v provozu se dvěma stanicemi mohou svařovat, rovněž zcela samostatně, rozdílné menší díly. V provozu se dvěma stanicemi je možné do zařízení zakládat svařence střídavě. Tak může pracovník na jedné straně odebírat svařované díly, kontrolovat kvalitu svarů a nově osazovat přípravky, zatímco na druhé stanici probíhá svařovací proces. To má za následek enormní úsporu času v celém průběhu procesu. Celkový proces svařování je koncipován tak, aby časy svařování a vedlejší činnosti byly stejně dlouhé. Tím dosáhne MBH optimálního vytížení zařízení a efektivního využití pracovníků, což má za následek rychlou a cenově atraktivní výrobu.
Systém výměny hořáků umožňuje použití svařovacího procesu jednoho drátu nebo „TANDEMU" s jedním robotem. Co se týče tandemového svařování, společnost Cloos drží od roku 1996 světové prvenství a metodu kontinuálně dále rozvíjí. Při této metodě se dva samostatné svařovací dráty odtavují v jedné tavné lázni. Výhodou je vysoký výkon odtavení a velká rychlost procesu, rovněž nízká hodnota vneseného tepla. Díky vhodnosti použití jak pro oblast tenkých, tak silných plechů, je metoda univerzálně použitelná.
Automatizace urychluje a zlepšuje výrobní procesy
Další výhoda nové svařovací techniky spočívá v tom, že byl masivně snížen počet svařenců, které se svařují ručně. MBH v současné době přestavuje moduly kus po kuse na automatizované svařování.
Díky investicím do nejmodernějších robotických zařízení se podniku podařilo značně urychlit výrobní procesy a dociluje přesně reprodukovatelných výsledků svařování. Tím MBH splňuje zvýšenou potřebu produktivity a kvality ze strany zákazníků.
Přechod na zcela mechanizované svařování má rovněž dopad na pracovníky. Aby bylo možné inovační techniku zcela využít, byli pracovníci intenzivně školeni. Jak interní semináře, tak externí školení společností Cloos nyní zaručují, že jsou všichni pracovníci obeznámeni s novými zařízeními. Pracovníci, kteří nyní pracují ve dvou až třech směnách, mohou být nyní nasazováni flexibilněji než dříve. Další přínos: Protože roboti vykonají fyzicky náročnou práci, je všeobecné ohrožení zářením elektrického oblouku a svařovacím dýmem nižší. Svářeč se může ve zvýšené míře soustředit na monitorování procesu.
S Roboplanem, offline programovacím systémem od Cloos, vytváří MBH studie proveditelnosti pro každý projekt svařování. Tím přichází na řadu zkouška rentability, která ukáže, od kdy se automatizace vyplatí. To je na jedné straně závislé na dílu, velikosti série a na požadavcích na kvalitu ze strany zákazníka. Ve většině případů se však vysoká opakovatelnost, procesní bezpečnost a zvýšená rychlost svařování vyslovuje pro nasazení robotů.
Pakliže padne rozhodnutí pro zcela mechanizovaný proces svařování, pak musí být svařovací přípravek zkonstruován s ohledem na specifika dílce. Programovací práce na robotu jsou sice náročné, avšak hospodářské výhody oproti ručnímu svařování převažují.
Celkem má MBH v provozu sedm robotických zařízení od Cloos. Pan Hesping si pochvaluje dobrou dlouhodobou spolupráci a prvotřídní servis specialistů na svařování. MBH plánuje stávající zařízení do budoucna dále rozšiřovat. Tak mají rychloupínací systémy v budoucnu snížit časy přestavby na minimum a má být zajištěna ještě větší efektivita zařízení i při časté přestavbě pracoviště.