03 Květen 2019

fronius Aumayr 2Společnost Aumayr je jedním z nejznámějších rakouských výrobců systémů vzduchových rozvodů a na třech místech v Rakousku a České republice zaměstnává zhruba 300 pracovníků. Tato rodinná firma založená v Linci roku 1965 disponuje díky svým počítačově řízeným děrovačkám a laserovým řezačkám, elektrickým ohýbačkám se servo pohonem a dalším technologicky vyspělým systémům skvěle vybaveným strojovým parkem pro zpracování kovů. Díky vlastnímu konstrukčnímu a vývojovému oddělení zde mohou od základu vyvíjet a vyrábět specifické zákaznické výrobky.

Inovativní technologie kovů umožňuje společnosti Aumayr vyrábět i takové vzduchové rozvody, při nichž by běžný konstruktér vzduchotechniky narazil na hranice svých možností: Počátkem roku 2018 získala společnost velkou zakázku na dodávku svařovaných vzduchových rozvodů z ušlechtilé oceli. Již při kalkulaci nabídky bylo zřejmé, že vzhledem ke stovkám běžných metrů svarových švů a požadavkům na nejvyšší kvalitu budou potřeba nové alternativy k doposud používanému ručnímu svařování. Především bylo třeba bez deformace a s trvale vysokou kvalitou svařovat plechy s tloušťkou až čtyři milimetry u komponent vzduchových rozvodů, které byly v některých případech dlouhé až šest metrů, vysoké 2,5 metru a široké 1,5 metru.

Mechanizace, kvalita a hospodárnost
Důležitými cíli při výrobě větracích komponent byl mechanizovaný svařovací proces, perfektní kvalita svarových švů i optimalizace nákladů díky eliminaci dokončovacích prací a vyšší rychlosti svařování.

Aby se podařilo tato kritéria splnit, rozhodla se společnost Aumayr zakoupit svařovací traktor od společnosti Fronius. Volba padla na robustní a flexibilní ArcRover 22. „Hlavním důvodem pro jeho pořízení byla kompaktní konstrukce svařovacího podvozku a kompatibilita se svařovacími systémy Fronius TPS 5000 CMT a TPS/i 500, které již společnost vlastnila. ArcRover 22 používáme od března 2018. Naši svářeči oceňují především robustnost a lehkou ovladatelnost svařovacího traktoru," objasňuje Erwin Kunst, vedoucí oddělení technologie kovů ve firmě Aumayr a pokračuje: „Již při prvních testech jsme zjistili lepší a zejména neměnnou kvalitu svarových švů při vyšší rychlosti svařování. Podvozek se navíc snadno montuje a díky vodicím kolejnicím udržuje neustále stejnou stopu."

Perfektní výsledky díky kombinovanému procesu
Kvůli vytvoření co nejlepší kořenové vrstvy při svařování zhruba čtyři milimetry tlustých stěn součástí vzduchových rozvodů se odborníci na svařování rozhodli pro pulzní proces s průměrnou velikostí proudu 300 A. Ten zaručí potřebný vnos tepla. Pro segmentové svařování přírubových desek a vyztužovacích žeber v příčném i podélném směru byl použit o trochu „studenější" a s ohledem na kvalitu svarů bezkonkurenční kombinovaný proces Fronius CMT (Cold Metal Transfer). Ten podle konkrétního použití přizpůsobuje poměr mezi procesními cykly horkých pulzů a studených fází procesu CMT. Výsledkem jsou perfektně svařené a téměř bezrozstřikové kovové spoje bez jakékoli deformace.

„Konstantní pojezdová rychlost svařovacího traktoru v kombinaci se správnými svařovacími procesy představovaly důležité faktory pro vysokou a konstantně reprodukovatelnou kvalitu svarových švů," vysvětluje Erwin Kunst. „Nakonec byla naše očekávání výrazně překročena. Zvláštní poděkování patří odborníkům na svařování ze společnosti Fronius, kteří nám od začátku pomáhali. Společně se nám podařilo optimalizovat jak kvalitu svařování, tak i výrobní časy. Investice do systému ArcRover 22 byla absolutně správným rozhodnutím."

www.fronius.cz

fronius 1
Společnost Aumayr svařila přibližně 1 000 běžných metrů součástí vzduchových rozvodů. Na obrázku jsou ještě nežhavené součásti, které se nachází v procesu obrábění

fronius 3
„Investice do systému ArcRover 22 byla absolutně správným rozhodnutím," potvrzuje Erwin Kunst, vedoucí oddělení technologie kovů ve společnosti Aumayr GmbH

fronius 4
Systém ArcRover 22 od společnosti Fronius přesvědčuje svářeče zejména svou robustností a lehkou ovladatelností