Firma Wyssen Seilbahnen vyrábí na strojích Haas lanovkové jeřáby pro dopravu dřeva. V roce 1928 vynalezl Jakob Wyssen, majitel lesa a pily ve švýcarském kantonu Bern, první lanovkový jeřáb. Ten se ovládal ručně, vozík se vytáhl na vrchol hory a náklad potom sjížděl dolů po laně působením gravitační síly. V roce 1940 Jakob založil firmu Wyssen Seilbahnen a v roce 1944 vyvinul poloautomatický vozík. O deset let později se pustil do výroby plně automatické verze, která umožňovala přichytit vozík k lanu v libovolném místě, spustit z něj zdvihací hák, zdvihnout náklad navijákem a následně začít posunovat vozík po laně nahoru nebo dolů.
Po 85 letech je firma Wyssen Seilbahnen AG stále ve vlastnictví rodiny Wyssenovy, má 36 zaměstnanců a řídí ji tři jeho vnuci: Jürg, Jakob a Christian. Firma má dvě divize: lanovkové jeřáby a systémy pro řízené odstřely lavin. Lanovkové jeřáby se stavějí a dodávají zákazníkům z celého světa, především státním nebo soukromým podnikům zabývajícím se těžbou dřeva a lesnictvím. „Lanovkové jeřáby jsou velmi šetrné k životnímu prostředí," říká Jürg, vedoucí technického oddělení. „Není zapotřebí stavět nebo rozšiřovat silnice, abyste dostali dřevo dolů z hor. Stožáry mají velmi malý půdorys a představují malou zátěž, navíc dřevo cestuje nad zemí a nad všemi překážkami."
Vedle dřevařského a lesnického průmyslu se lanovkové jeřáby v rostoucí míře používají i u stavebních projektů, jako jsou stavby vodních elektráren, mosty s velkým rozpětím a visuté mosty. „Některé vozíky mají integrované motory, které pomáhají zvedat velmi těžké náklady – až 20 tun!" říká Jürg. „Avšak na cestě dolů hodně těžké práce zajistí gravitace. Dokáží tedy být velmi energeticky úsporné."
Tisíce důvodů pro Haas
Firma Wyssen zakoupila svůj první CNC obráběcí stroj Haas, vertikální obráběcí centrum VF-4, přibližně před 6 až 7 lety. Zhruba o rok později zakoupila minifrézku Super Mini-Mill a nástrojařskou frézku TM-1. O další rok později zakoupila CNC soustružnické centrum SL-20 a další minifrézku Super Mini-Mill. Od té doby firma nepřetržitě investovala do dalších strojů Haas a dnes tak sama vyrábí téměř všechny součásti pro své jeřábové sestavy a systémy pro řízené odstřely lavin.
Každý dokončený lanovkový jeřáb Wyssen zahrnuje kolem 1 000 dílů, takže obráběcí stroje Haas si rozhodně nemohou stěžovat na nedostatek práce. „Všechny součásti Wyssen se navrhují v softwaru SolidWorks. Programy se vytvářejí pomocí aplikace Esprit CAM a stahují se přímo do strojů. Typická výrobní série čítá 30 obrobků, a proto je prioritou krátká doba nastavení." Jürgovým cílem je rovněž pokusit se obrábět co nejvíce součástí „na jeden zátah". „Zásuvný otočný stůl Haas a čtyřosý systém byly dalším důvodem, proč jsme se rozhodli investovat do strojů Haas. Skutečnost, že 4. osu také vyrábí Haas, pro nás byla velmi potěšující. Při nastavování značně usnadňuje život. A nikdy se nevyskytne problém s rozhraním mezi strojem a otočným stolem."
Stroj Haas TL-25 má plnou osu C, poháněné nástroje a protivřeteno, díky čemuž lze obrábět zadní strany obrobků a není třeba je přesouvat do některého z vertikálních center k provádění druhých nebo třetích operací.
„Nejobtížnější a technicky nejnáročnější součástí, kterou vyrábíme na strojích Hass, je lanová smyčka," říká Jürg, „má náročnou geometrii, těsné tolerance a vyrábí se z vysokopevnostní oceli. Frézuje se na stroji VF-4, při dvou nastaveních a s použitím 4. osy."
Původní produkty zakladatele firmy Jakoba Wyssena – lanovkové jeřáby – stále tvoří přibližně 65 % obratu firmy a rostoucí tržní poptávka, zaznamenaná například v Chile a státech východní Evropy, pomůže zajistit, že tomu tak bude i v několika dalších letech.
Jakob Wyssen junior, vidí konečné hodnocení strojů Haas takto: „Umožňují nám rychle vyrábět potřebné součásti," říká. „Protože jsou podobné a používají stejné ovládací prvky, k jejich obsluze potřebujeme velmi málo lidí. Je to pro nás výhoda i z toho důvodu, že v této oblasti se obtížně shánějí obráběči. Znamená to, že si všechno můžeme vyrobit sami v naší dílně pomocí snadno ovladatelných, spolehlivých strojů s velmi dobrou podporou ze strany místní firemní prodejny Haas (HFO) URMA. Jsem přesvědčen, že můj dědeček by si také vybral Haas."
Divize systémů pro řízené odstřely lavin
Divize systémů pro řízené odstřely lavin firmy Wyssen staví inovativní produkty, které se rostoucím procentem podílejí na celkových tržbách firmy. Divizi systémů pro řízené odstřely lavin vedou Christian, nejmladší z bratrů, a jeho bratranec Sam.
Systém Wyssen používá velké ocelové stožáry, které se natrvalo umisťují na horské svahy s vysokou pravděpodobností pádů lavin. Najdete je jak v domovském regionu firmy, tak i v horských oblastech Rakouska a severní Skandinávie.
Na vrcholu stožáru je kruhový kontejner připomínající káď. Uvnitř kádě je svazek dynamitových náloží – zpravidla je jich 12, které lze dálkově odpálit a spustit tak lavinu. Když pracovník obsluhy stiskne tlačítko, 5kg nálož se na laně spustí těsně nad úroveň sněhu, kde exploduje. Po povrchu sněhu se rozšíří tlaková vlna a způsobí pád laviny, aniž by došlo k poškození skály ležící pod sněhem.
„Řízené odstřely lavin se obvykle provádějí z vrtulníků nebo ručně ze země," říká Jürg. „První z uvedených metod je nákladná a druhá je zase nebezpečná. Systém Wyssen nepotřebuje dobré počasí, a proto lze lavinu odstřelit v nejpříhodnější chvíli po velkém sněžení, zpravidla dříve, než se do oblasti vrátí lyžaři, turisté nebo horolezci." Wyssen prodává své systémy vládám i soukromým lyžařským areálům po celém světě.