Výrobce obráběcích strojů DMG MORI již několik let pravidelně zve zájemce o svou produkci na prohlídky výrobních závodů do Německa. Závod GILDEMEISTER v Bielefeldu hostil československou výpravu ve druhém květnovém týdnu. Hlavním tématem letošních Dnů otevřených dveří bylo kompletní obrábění, tedy soustružení a frézování na jedno upnutí.
Aby si návštěvníci mohli udělat představu o výhodách i slabinách kompletního obrábění, připravili organizátoři v showroomu reálnou ukázku obrábění jedné konkrétní součástky multifunkčním strojem a hned vedle výrobu stejné součásti samostatným soustruhem a frézkou. Největší rozdíly ve výsledných časech vznikly, jak se dalo očekávat, ruční manipulací, upínáním a seřizováním při přesunu mezi soustruhem a frézkou. U tohoto poměrně složitého dílu byl rozdíl času na jeho vyrobení 316 vs 230 minut (samostatné stroje vs multifunkční). Při rozhodování o technologii je ale potřeba brát v úvahu samozřejmě všechny souvislosti a čas výroby je jen jednou z veličin. Obecně platí, že ziskovost volby kompletního obrábění se projeví u menších výrobních sérií.
Termín „kompletní obrábění" byl doveden na novou úroveň u předváděného stroje gamma TC, kde bylo soustružení a frézování doplněno ještě o broušení. Tento exponát budil zaslouženou pozornost. Další speciální aplikací bylo hluboké vrtání až 1,5 metru na stroji CTX gamma 3000 TC.
Velkou pozornost věnuje DMG MORI aditivním technologiím. Ty zcela převracejí přístup k výrobě a namísto obvyklého odebírání materiálu z „masivu" obrobek doslova postaví před očima. Stroje Lasertec, které fungují na principu laserového navařování kovového prášku, jsou v nabídce tohoto výrobce již stálicí.
Ve spolupráci s firmou Realizer teď nabízí DMG MORI stroje postavené na jiné technologii „digitálního tisku" z kovového prášku, a to na laserovém spékání v práškovém loži. Stroj klade jednu vrstvu prášku za druhou a laserová hlava v každé vrstvě speče jen tu část prášku, která je součástí finálního tvaru výrobku (nebo výrobků). Tato metoda je velmi vhodná ke zhotovení více dílů současně, přičemž tyto díly nemusí být stejné. Na konci procesu se odsaje přebytečný prášek k dalšímu použití a vyjmou hotové výrobky.
Pozoruhodných témat nabízela návštěva výrobního závodu opravdu hodně, například jednoduchou cestu k robotizaci pracoviště – Robo2Go, modelovým příkladem bylo využití v malé dílně: jednu směnu pracujete vy, druhou směnu pracuje robot, zatímco vy odpočíváte doma (podrobněji jsme psali ZDE). A s cestováním domů souvisí ještě jedna zajímavost, kterou jsem se v Bielefeldu dozvěděl. Asi víte, že DMG MORI se zabývá také energetikou a elektromobilitou. Když se domluví tři a více zaměstnanců Bielefeldského závodu na společném cestování do práce, zapůjčí jim firma k tomu účelu zdarma elektromobil a nabídne dobíjecí stanici před závodem. Tomu se říká péče o zaměstnance.