12 Květen 2016

fron1Mnozí uživatelé, ať už ve strojírenství, při výrobě zařízení, ocelových, kovových či portálových konstrukcí, v zámečnictvích, kovárnách nebo dílnách, jsou odkázáni na mobilní svařovací zdroje. Tyto zdroje mohou s vhodnými typy elektrod poskytovat vynikající výsledky, a to i ve velmi nepříznivých podmínkách.

Takové řešení nabízí společnost Fronius, specialista na svařovací techniku, který nedávno uvedl na trh novou generaci osvědčených elektrodových svařovacích přístrojů – svařovací zdroje TransPocket 150 a TransPocket 180. Tyto vývojové novinky přesvědčí jednoduchou obsluhou a větším rozsahem funkcí. Digitální rezonanční invertor zajišťuje dokonalé svařovací vlastnosti při nejrůznějších způsobech využití. Kromě toho jsou díky inovativní technologii PFC (Power Factor Correction) tyto kompaktní a dobře ovladatelné přístroje obzvlášť energeticky úsporné.

Wels, 10.05.2016 – Nové modely TransPocket 150 a 180 nahrazují osvědčené přístroje TransPocket 1500, které jsou na trhu již od roku 2001 a těší se velké oblibě uživatelů z nejrůznějších oborů. Podle konkrétního účelu použití jsou tyto svařovací zdroje k dostání v různých variantách. Svařovacím zdrojem TransPocket 180 navíc společnost Fronius poprvé zařadila do svého portfolia jednofázový elektrodový svařovací přístroj s rozsahem svařovacího proudu do 180 A. Nové modely jsou určeny zejména pro ruční elektrodové svařování a mohou bezpečně svařovat svislé svary obalenými elektrodami o průměru až 4,0 mm. Dokonalé výsledky svařování při použití celulózových elektrod (CEL) zajišťuje speciální provozní režim. Nová, rozšířená nastavení dynamiky umožňují uživateli dokonale přizpůsobit zapalování použité elektrodě. Funkce HotStart usnadňuje zapalování celulózových a rutilových elektrod, SoftStart zase zajišťuje stabilní oblouk u bazických elektrod, které se zapalují při nízkém svařovacím proudu.

Rozšířené funkce umožňují také svařování TIG
Přístroje nejnovější generace od společnosti Fronius jsou navíc vhodné i pro svařování TIG. Uživatelé mají k dispozici novou přípojku TMC (TIG Multi Connector) a svařovací hořák s funkcí Up/Down, pomocí kterého lze nastavit svařovací proud prostřednictvím tlačítka. Velikost proudu u přístroje TransPocket 150 je 10 až 150 A, u modelu TransPocket 180 dokonce 10 až 220 A. Svařování TIG se svařovacím přístrojem TransPocket je možné v dvoutaktním i čtyřtaktním režimu. Využít také lze pulzní svařovací proces. Pro rychlé a snadné spojování tenkých plechů bez přídavného materiálu je navíc k dispozici funkce stehování TAC.

Nový TransPocket poskytuje vynikající výsledky nezávisle na svařovacím postupu. Skutečnou inovací je přitom digitální rezonanční inteligence vyvinutá společností Fronius. Ta nabízí téměř ideální výchozí charakteristiku a zajišťuje stálé výkonnostní rezervy pro maximálně stabilní oblouk při nižší spotřebě energie. Výsledkem jsou vynikající zapalovací a svařovací vlastnosti, které se projeví především optimalizovaným zapalováním elektrody a minimální tvorbou rozstřiků během svařovacího procesu. Menší zkratový proud o velikosti asi pět ampérů zabrání přichycení elektrody při kontaktu se svařencem. Následným zvýšením proudu na 35 A se zajistí, že nedojde k přerušení oblouku. Poté přístroj dosáhne požadovaného proudu, který může uživatel přesně nastavit.

Energetická efektivita a flexibilita díky korekci výkonu
Dalším přínosem nové generace TransPocket je technologie PFC (Power Factor Correction). Tato automatická korekce výkonu modeluje vstupní proud tak, že má téměř ideální sinusový průběh. Tím se redukuje jalový výkon na minimum a zajistí se optimální a efektivní využití síťového proudu. Potlačením harmonických frekvencí se navíc zvyšuje výstupní proudový výkon. V porovnání s přístroji, které nevyužívají technologii PFC, lze při stejném síťovém jištění dosáhnout vyššího svařovacího proudu – až 180 A. Technologie společnosti Fronius navíc zajišťuje vyšší stabilitu při kolísání napětí. Svařovací zdroje s tolerancí -20 % až +15 % jsou velmi vhodné pro provoz s elektrocentrálou a nabízejí maximální výkon i při silném kolísání síťového napětí. Jsou chráněné proti přepětí do 400 V, což je velká výhoda, například když je přístroj nedopatřením připojen k silnoproudé přípojce. Navíc je možné bez problémů používat dlouhá síťová vedení o délce 100 i více metrů. Uživatelé tak získají větší akční rádius a vyšší flexibilitu při svařování.

Díky kombinaci digitální rezonanční inteligence s technologií PFC pracuje nový TransPocket zvláště energeticky efektivně. V porovnání s předchozím modelem je příkon svařovacího zdroje TransPocket 150 až o 20 procent nižší, a to při vyšším výstupním výkonu. Příkon přístrojů TransPocket 180 je dokonce až o 30 procent nižší, než je tomu u srovnatelných konkurenčních výrobků. Uživatelé profitují z výrazně nižší spotřeby elektrické energie a mohou tak náklady na energii neustále snižovat.

Společnost Fronius optimalizovala také design svařovacího zdroje TransPocket. Aby mohl přístroj spolehlivě fungovat v nejrůznějších a často velmi náročných podmínkách, je vybaven stabilním a robustním plastovým pláštěm. Díky třídě ochrany IP 23 je citlivá elektronika spolehlivě chráněna proti prachu a vlhkosti. Ochranu zajišťuje také pevně integrovaný prachový filtr a vylepšené chlazení, které speciálním uspořádáním lamel vpředu na plášti a optimalizovaným přívodem vzduchu brání znečištění vnitřku přístroje. Proud vzduchu je nyní veden jen tam, kde je chlazení potřebné, například k tranzistorům. Citlivé tištěné spoje jsou tak maximálně chráněné před prachem a nečistotami. Podpěrné nohy z plastu brání poškození pláště, ke kterému by mohlo dojít například tažením přístroje po podlaze. Ergonomická madla usnadňují manipulaci, svářecí kabely lze snadno a pohodlně navinout na přístroj.

fron2

Intuitivní ovládání s mnoha možnostmi
Intuitivní ovládání je zajištěno inovativním uživatelským rozhraním se sedmisegmentovým displejem. Zapuštěný nakloněný displej je optimálně chráněn před mechanickým poškozením a je dobře čitelný za všech světelných podmínek. Uživatelské rozhraní je jednoduché a přehledné, přesto nabízí celou řadu možností nastavení: od seřizování parametrů svařování přes výběr speciálních funkcí až po odečet provozních hodin. Volitelně je TransPocket vybaven také přípojkou dálkového ovladače TMC (TIG Multi Connector), pomocí kterého mohou uživatelé řídit svařovací zdroj přímo z místa použití. Servisní rozhraní, které je také chráněné, umožňuje jednoduché vyhodnocení systémových informací a aktualizaci speciálních charakteristik. Zdokonalený design pláště navíc zajišťuje snadnou údržbu přístroje.

Společnost Fronius nabízí TransPocket 180 také ve vícenapěťové variantě, takže je možné tento jednofázový přístroj flexibilně provozovat se síťovým napětím 96 až 265 V. To je velká výhoda pro uživatele, kteří používají různé elektrické sítě, například v různých zemích. Vzhledem ke kompaktní a odolné konstrukci je TransPocket ideálním zařízením také pro mobilní použití např. na stavbách. Tyto svařovací zdroje lze díky nízké hmotnosti (6,3 kilogramů u TransPocket 150, resp. 8,7 kilogramů u TransPocket 180) snadno přepravovat. Označení CE a S potvrzuje bezpečnost přístrojů a je zárukou toho, že přístroje je možné používat i v prostředí se zvýšeným elektrickým ohrožením, například ve stísněných prostorách nebo ve vlhku.

Dokonalý servis pro optimální výkon
Společnost Fronius se zaměřuje na individuální podporu uživatelů, a proto k přístrojům TransPocket nabízí široké spektrum služeb. Zákazníci si mohou svařovací systém na přání jednoduše pronajmout. Zůstanou tak flexibilní, ušetří náklady a vždy budou mít k dispozici svařovací techniku na nejvyšší úrovni. Systémový kufřík svařovacího zdroje TransPocket 150 a 180 obsahuje kompletní sadu složenou ze svařovacího zdroje, svařovacího vybavení a svařovacího hořáku TIG. V případě potřeby společnost Fronius přebírá dodatečné úkoly, např. kalibraci, údržbu nebo bezpečnostní přezkoušení přístrojů (SIT). Vhodné smlouvy o údržbě navíc zajišťují maximální dostupnost, plánované doby odstávek a optimální zachování hodnoty svařovacího systému.

fron3