Bez chladicí kapaliny se dnes většina metod obrábění prostě neobejde. Nasazení kvalitních chladicích kapalin způsobilo nejen značné zkrácení výrobních časů, ale také umožnilo bouřlivý rozvoj nástrojů a zejména obráběcích strojů. Vysoké tlaky chladicích kapalin, nové materiály nástrojů, rychlosti vřeten v desítkách tisíc otáček za minutu...
, extrémně krátké časy výměny nástrojů i bleskurychlé rychloposuvy mají obrovský efekt z hlediska růstu efektivity výroby.
Vedle jednoznačně pozitivních ekonomických přínosů tohoto vývoje je ale stinnou stránkou věci dříve nebývalé zatížení okolního pracovního prostředí vedlejším produktem obrábění – olejovým aerosolem, emulzní mlhovinou nebo v případě suchého obrábění extrémně jemným prachem.
Dokud chladicí kapalina pouze volně stékala na místo styku obrobku a nástroje, nemohlo o mlhovině či aerosolu být ani řeči. Ale již při otáčkách vřetene okolo 10 000 ot/min se do ovzduší rozstřikem uvolňuje obrovské množství částic aerosolu o velikosti okolo 1 mikrometru, které fakticky nikdy v reálných podmínkách nespadnou na zem a volně poletují vzduchem, dokud je někdo nevdechne nebo se někde nepřichytí. POZOR – nehovoříme o viditelných kapkách; je třeba si uvědomit, že lidský vlas má cca 100 až 150 mikrometrů, přičemž produktem výkonného obrábění jsou mikrometrické nebo dokonce submikronové částice v rozsahu cca 0,05–10 mikrometrů.
Naštěstí jsou již k dispozici technologie, které si s tímto problémem umí poradit – odlučovače aerosolů. Pro běžný aerosol do koncentrací 10 mg/m³ (CNC soustruh, obráběcí centrum základních vlastností) jsou nejčastěji používané odstředivé odlučovače FILTERMIST, pro vyšší koncentrace např. filtrační věže ABSOLENT série A•MIST, pro nejtěžší tzv. olejové kouře s koncentracemi přes 100 mg/m³ jsou pak nejvhodnější speciální jednotky ABSOLENT serie A•MIST (jen pro doplnění, česká norma stanovila limit koncentrací olejových/emulzních aerosolů na hodnotu 5 mg/m³). Co ale v případě, že z technických či cenových důvodů nelze odlučovače instalovat?
Pokud pomineme zdravotní rizika dlouhodobého působení těchto obvykle ropných produktů na lidský organizmus (a to by mělo především být zodpovědností každého majitele či ředitele výrobní firmy), mohou způsobovat emulzní a olejové aerosoly a prachové částice velké ekonomické škody na materiálním vybavení – především pak na rozvodných skříních a řídicích systémech obráběcích strojů a robotů. Tyto komponenty musí být chlazeny a pro tyto účely nasávají integrovanými ventilátory okolní vzduch. Pokud je prostředí v hale ve větší míře kontaminováno prachem či aerosolem, je obvykle jen otázka času, kdy dojde k poškození těchto obvykle velmi drahých elektročástí.
Výrobci obráběcích strojů a robotů se tomu snaží čelit tím, že na vnitřní stranu skříní instalují výměnné pasivní filtry – ale tyto filtry bývají obvykle velmi silné a jejich kontrola vyžaduje obvykle nepraktické otevírání dveří elektroskříní, což bývá podmíněno vypnutím stroje.
Řešením je použití ochranného rouna VELUM, které se instaluje PŘED sací ventilátor elektroskříně. Systém VELUM se instaluje velmi snadno – základní patrona obsahuje cca 90 útržků jemného filtračního rouna a je opatřena magnety. Přichytí se tak snadno nad vstupní mřížku ventilátoru. Rouno se povytáhne tak, aby překrývalo celou mřížku, a upevní se dvěma příčnými magnetickými lištami. Celá instalace netrvá ani pět minut.
Vizuální kontrola stavu zanesení filtračního rouna je okamžitá a rychlá.
Filtrační rouno VELUM je zhotoveno ze speciálních velmi lehkých vláken tenké viskózy s hmotností pouze 20 g/m² a o tloušťce jen 0,16 mm. Toto rouno ani v zaneseném stavu nezpůsobuje snížení průtoku vzduchu do elektroskříně; průměrná prodyšnost materiálu je až 5 900 l/(m²×s).
Rouno se lehce přisaje na mřížku skříně a kopíruje tak její tvar. Poté, co je po vizuální kontrole stanoveno, že je vhodné rouno vyměnit, uvolní se jednoduše magnetické lišty a rukou se rouno vytáhne z patrony – celý proces je záležitostí vteřin.
Ochranná rouna VELUM jsou k dispozici v šířích 200 mm, 300 mm a 400 mm. Každá plná sada obsahuje výměnnou patronu v kazetě s magnetickými úchyty s 18 metry filtračního rouna (devadesát útržků po 200 mm) a dvě magnetické lišty. Základní výměnnou kazetu lze objednat i samostatně.
Autor: David Kratochvíl, jednatel Wemac spol. s r.o.