12 Květen 2019

dmg obr4Specifická řešení dle požadavků zákazníků: jako komplexní dodavatel pro oblast aditivní výroby kovových dílů kombinuje DMG MORI své řady LASERTEC 3D a LASERTEC SLM s konvenčními CNC stroji. Jako globální komplexní dodavatel s více než 20 lety zkušeností v oblasti aditivní výroby kovových dílů je společnost DMG MORI symbolem inovativních výrobních technologií a celosvětového servisu.

Její portfolio zahrnuje čtyři kompletní procesní řetězce pro aditivní technologie s práškovou tryskou a v práškovém loži. Nabídka k řadám LASERTEC 3D hybrid, LASERTEC 3D a LASERTEC SLM nyní společnost DMG MORI rozšířila o vysoce přesný stroj LASERTEC 12 SLM. Inovativní software OPTOMET nabídku završuje inteligentním parametrickým řízením.

Potenciály aditivní výroby
Se stále rychlejším růstem oboru aditivních technologií konstruktéři objevují jejich potenciál pro navrhování konstrukčních dílů a nástrojů. Současně roste jak kvalita aditivně vyrobených součástek, tak i rychlost procesu. Výsledkem jsou veskrze pozitivní prognózy: aditivní výroba bude růst tempem ve vysoce dvoumístných procentech. „Zejména jako doplněk konvenčních výrobních metod nabízí prášková tryska či práškové lože smysluplné možnosti s velkou perspektivou," vysvětluje Patrick Diederich, který je u DMG MORI zodpovědný za ADDITIVE MANUFACTURING.

Se svým široce rozvětveným portfoliem strojů jak pro třískové obrábění, tak i pro aditivní výrobu přistupuje DMG MORI k tomuto tématu komplexně. Patrick Diederich ví: „Na to, aby se aditivní technologie pevně etablovaly ve výrobě, má jejich integrace do stávajících výrobních systémů a procesních řetězců zásadní význam – obzvláště, má-li se podařit krok od výroby prototypů a malých sérií ke skutečné sériové výrobě."

Čtyři procesní řetězce s aditivní výrobou a třískovým obráběním z jedné ruky
S kombinací laserového navařování a třískového obrábění na strojích řady LASERTEC 3D hybrid se DMG MORI již déle než 5 let úspěšně prosazuje na trhu. Jako nejrozšířenější zástupce této řady se LASERTEC 65 3D hybrid hodí na aditivní výrobu komplexních prototypů a malosériových dílů, na opravy a nanášení vrstev na obrobky. K tomuto stroji přistupuje LASERTEC 65 3D pro ryzí laserové navařování jako doplněk stávajících strojních parků složených z obráběcích center. Řada LASERTEC SLM rozšiřuje toto portfolio o technologii selektivního laserového tavení (Selective Laser Melting) v práškovém loži. Kombinací aditivních výrobních technologií s konvenčními CNC stroji vychází DMG MORI vstříc potřebám zákazníků pomocí čtyř individuálních procesních řetězců.

LASERTEC 12 SLM: čtyřikrát přesnější než průmyslový standard
Pro aditivní výrobu v práškovém loži (Selective Laser Melting) nabízí DMG MORI stroj LASERTEC 30 SLM. LASERTEC 30 SLM druhé generace s pracovním prostorem 300 × 300 × 300 mm nabízí v novém designu Stealth nejvyšší komfort obsluhy, zatímco nový LASERTEC 12 SLM přesvědčuje svou nadstandardně vysokou přesností. S průměrem ohniska pouhých 35 µm je čtyřikrát přesnější než aktuální průmyslový standard a umožňuje tak zřetelně jemnější rozlišení struktur a tím pádem zhotovení podstatně tenčích stěn. Současně nabízí pro technologii práškového lože prostor 125 × 125 × 200 mm, který je v této třídě přesnosti jedinečně velký. Pro uživatele příjemný Stealth Design a ze stroje LASERTEC 30 SLM druhé generace známý práškový modul rePLUG pro změnu materiálu za méně než dvě hodiny zaručuje vysokou autonomii procesu a vysokou míru bezpečnosti práce.

V práškovém loži lze realizovat dva procesní řetězce: uživatelé mohou aditivně vyrobené obrobky doobrobit na požadovanou kvalitu povrchu na frézovacím stroji, např. 5osém centru DMU 50 třetí generace, nebo mohou na modelech řady LASERTEC 30 SLM již ofrézovanou základní desku nebo těleso dotvořit zcela bez podpůrných struktur.

CELOS pak završuje procesní řetězce kolem strojů řady LASERTEC SLM jako průchodné softwarové řešení pro CAM programování a řízení strojů. Díky němu lze požadované díly programovat s minimálními časovými nároky externě a programy pak přenášet do stroje. Svým efektivním tokem informací a intuitivní obsluhou zaručuje CELOS optimální postupy při přípravném i dokončovacím obrábění aditivně vyrobených dílů. Otevřený systém řady LASERTEC SLM umožňuje individuální uzpůsobení všech nastavení stroje a procesních parametrů, až po neomezenou volbu výrobce materiálu.

dmg obr1

OPTOMET – first time right: inteligentní nastavení všech parametrů procesu
Svým majetkovým podílem na indické softwarové firmě INTECH ve výši 30 procent si DMG MORI otevírá přístup k důležitému softwarovému a technologickému know-how pro aditivní výrobu. Jako průkopník v oblasti 3D tisku v Indii se společnost INTECH specializovala na ADDITIVE MANUFACTURING a s ním spojená softwarová řešení – včetně umělé inteligence pro tuto oblast. Prvním výsledkem této spolupráce je nový software OPTOMET, který INTECH nabízí pro řadu LASERTEC SLM od DMG MORI. OPTOMET je vybavený adaptivními a učícími se algoritmy, které předem vypočtou všechny parametry potřebné pro technologii SLM, a to během několika málo minut. To umožňuje například neomezený výpočet tloušťek vrstev a tím rychlejší a produktivnější aditivní výrobu. OPTOMET disponuje databází materiálů, která uživatelům umožňuje použití materiálů jiných výrobců bez potřeby přípravných testů. Otevřený softwarový systém také umožňuje doplňování této databáze na základě vlastních testů. OPTOMET dokáže přizpůsobit parametry tak, že lze měnit nebo optimalizovat vlastnosti výsledného materiálu, například tvrdost, poréznost a pružnost.

AM Consulting pro rychlé zavádění technologií
Aditivní výroba je perfektním doplněním běžného obrábění a otevírá zcela nové geometrické možnosti. Mnoho podniků již potenciál této technologie rozpoznalo, často však chybí potřebné znalosti. Svým novým přístupem v poradenství sleduje DMG MORI Academy cíl podpořit podniky při získání potřebného know-how a etablovat u nich procesní řetězce pro stroje řad LASERTEC 3D a LASERTEC SLM. Poradenské portfolio zahrnuje služby podél celého procesního řetězce aditivní výroby, v tom i rychlou sondáž potřeb jako perfektní vstup pro využití těchto potenciálů.

Nová kategorie „Materiály" rozšiřuje možnosti procesů aditivní výroby
Program DMQP, již mnoho let osvědčený pro oblast konvenčního třískového obrábění, se nyní uplatňuje i pro aditivní výrobu: doplňují se certifikované komponenty pro periferní zařízení ke strojům i příslušenství k technologiím v podobě nově zavedené páté kategorie DMQP "Materiály", která zpřístupňuje široký výběr výrobců prášků a zaručuje stejnoměrnou kvalitu prášků s požadovanými materiálovými vlastnostmi.

https://cz.dmgmori.com

dmg obr2

dmg obr4a

dmg obr3