27 Červen 2019

demag obr5Značka DEMAG, která se stala synonymem kvalitní zdvihací techniky po celém světě, slaví v letošním roce neuvěřitelných 200 let. Průmyslové jeřáby DEMAG pomáhají přesouvat náklady i polotovary ve výrobních a skladovacích halách, jsou nepostradatelným pomocníkem při výrobě aut i letadel a část z nich se již řadu let vyrábí také ve slánské společnosti Konecranes and Demag v České republice.

„První jeřáby se ještě pod hlavičkou ZSSd, později Agrostav, vyráběly ve Slaném již v 70. letech minulého století. Výroba moderních jeřábů pod značkou DEMAG pak začala v roce 1995, kdy jsme se stali součástí německé skupiny TRANSTECHNIK Demag," uvedl jednatel společnosti Zoltán Gorta. V současnosti dosahuje společnost s 250 zaměstnanci obrat téměř půl miliardy Kč a ročně vyrobí přes 1 300 zdvihacích zařízení pro výrobce v nejrůznějších průmyslových odvětví. Konecranes and Demag je jedničkou na trhu zdvihacích zařízení v České republice.

Historie značky Demag se však začala psát mnohem dříve: před 200 lety v malém německém městě Wetter v Porúří. Tehdy teprve 26letý nadšený vizionář Friedrich Harkort začal realizovat svůj podnikatelský sen a založil společnost Mechanische Werkstätte na výrobu parních strojů a aparátů všeho druhu. Asi v té době netušil, že o 200 let později budou výrobky pod značkou DEMAG sloužit zákazníkům na celém světě a firma bude součástí velké mezinárodní skupiny se sídlem ve Finsku.

„Pokud bych měl shrnout do jedné věty historii společnosti Demag, pak mi stačí pár slov. Jde o historii změn a odvahy. Harkort i jeho následovníci si byli dobře vědomi, že pouze inovace a zachytávání nejnovějších trendů jsou hybatelem dalšího rozvoje. V roce 1887 pak jako vůbec první na světě vyrobili ve Wetteru první elektricky poháněný mostový jeřáb, doplnil Zoltán Gorta. Značka Demag přežila všechny hospodářské krize, dvě světové války a dnes se řadí po bok takových renomovaných značek, jako jsou Peugeot, Dupont nebo Becherovka v České republice. Na světě se nenajde příliš značek, které existují dvě století.

V roce 2017 se Demag stal součástí nadnárodní skupiny Konecranes, takže dnes společně představují špičku ve světovém měřítku ve výrobě průmyslových a přístavních jeřábů a vysokozdvižných vozíků. Jeřáby ze Slaného pomáhají zákazníkům na celém světě, využívají je například i v německých závodech společností Siemens či Linde. V České republice patří k nedávným úspěšným projektům například dodávka dvou mostových jeřábů pro výrobu patních lanek a kordů, ocelových výztuží do pneumatik společnosti Kiswire. Jihokorejská firma dokáže za den vyrobit neuvěřitelných 7 000 kilometrů ocelových drátů do pneumatik Continetal, Hankook, Michelin nebo Pirelli.

Celosvětově jsou značky Konecranes a Demag jedničkou ve svém oboru a celkový roční obrat koncernu dosahuje 3 151,1 mil. EUR.

www.demagcranes.com/cs

demag obr2

demag 05a