Společnost BRKA, s.r.o. začínala v roce 1991 s montážemi plynových infrazářičů pro vytápění hal. Zdvihací a manipulační technikou se zabývala od samého počátku. Nejprve ovšem jen jako uživatel. S prodejem a pronájmem zdvihací a manipulační techniky začala v roce 1994, kdy si zakoupila první plošinu ALP-LIFT od firmy R. Böcker (dnes Böcker Maschinenwerke GmbH) a stala se zástupcem této firmy v celé tehdejší ČSFR. Tato spolupráce trvá dodnes. Jen původní pracovní plošiny a montážní vrátky ALP-LIFT byly postupně doplněny o další zdvihací techniku. Montážní vrátky ALP-LIFT není nutné zvlášť představovat. Je s nimi vybavena většina firem, montující VZT a klimatizaci.
Mnoho provozovatelů výrobních, společenských a obchodních objektů ale neví, jak mohou pracovní plošiny ALP-LIFT pomoci právě jim. Při montážích technologií, při údržbě, úklidu nebo při výzdobě jejich hal. Plošiny ALP-LIFT jsou charakteristické svou velmi nízkou hmotností a malými kompaktními rozměry. Manipulaci s nimi včetně přepravy v dodávkovém autě nebo na přívěsném vozíku za os. autem zvládne jediný člověk i při přístupu do výšky 13 m. Plošiny ALP-LIFT lze přepravovat běžným osobním výtahem a projíždět s nimi běžnými dveřmi šířky 80 cm. Mají tedy svoje uplatnění i v patrových objektech.
Běžné provedení plošin ALP-LIFT je s odnímatelnými stranovými stabilizačními výložníky pro interiéry. Je možné požadovat i výložníky pro exteriéry (se zatížením větrem). Nedávnou novinkou mezi plošinami ALP-LIFT je model bez výložníků. Stability je zde dosaženo těžkou základovou deskou, umístěnou na podvozku, podobném klasickému paletovému vozíku. Stavební šířka všech plošin ALP-LIFT je jen 77 cm. U plošin bez výložníků 79 cm nebo 89 cm (podle typu), při max. dosahu až 11 m. Napájení plošin je běžně 230 V, na vyžádání mohou být pohony i bateriové.
Se svoji specializací na malou zdvihací, přístupovou a manipulační techniku navázala společnost BRKA, s.r.o. v roce 2010 spolupráci s italským výrobcem bateriových plošin – firmou BRAVIISOL D.M. Srl. I tato firma ve svých začátcích nebyla na zdvihací techniku zaměřená. Jejím programem byly montáže izolací. Nespokojenost s kvalitou a cenami tehdy dostupných bateriových pojízdných plošin vedla vedení firmy k vývoji plošin vlastních.
V polovině 80. let byly vyvinuty a dány do provozu první plošiny tohoto nového výrobce. BRAVIISOL se ale nespokojil jen s vývojem a výrobou plošin pro svoji potřebu. Nabídl je na největších evropských stavebních výstavách i dalším zájemcům a byl úspěšný. V čem spočíval a dodnes spočívá obchodní úspěch nového výrobce na obsazeném trhu?
Pracovní dosah plošin, vyráběných pod obchodní značkou BRAVI byl omezen na max. pracovní výšku 6,60 m u typu LUI 460. Ještě větší oblíbenosti a rozšíření se dočkal menší typ Leonardo s max. pracovní výškou jen 4,9 m.
Co je pro plošiny BRAVI charakteristické:
· Jednoduchá, patentem chráněná, bezúdržbová konstrukce nosného sloupu s 10letou zárukou. Bez mazání řetězu, bez seřizování, proto vhodné i do čistých interiérů, lakoven, ap.
· Masivní spolehlivý podvozek, který zvládá nejen interiéry budov.
· Malé stavební rozměry. U plošin Leonardo jen 0,76 m(š)×1,21 m(d)×1,71 m(v), umožňující použití ve stísněných uličkách výrobních a skladových hal. Plošinu lze přitom prodloužit roztažením do obou stran.
· Malý poměr otáčení jen 1,05 m.
· Nízká vlastní hmotnost – pro interiéry jen 495 kg.
· Dlouhá výdrž baterie – 250 zdvihů, umožňující provoz po celý pracovní den.
· Stoupavost 35 %, umožňující najetí do běžného dodávkového vozidla.
Není divu, že plošiny BRAVI byly nakupovány i obchodními řetězci pro obsluhu regálových skladů. Mezi uživatele plošin Leonardo a LUI 460 proto patří mimo velké mezinárodní půjčovny stavební techniky a stavební firmy i velké obchodní řetězce. Namátkou můžeme z uživatelů jmenovat RAMIRENT, SKANSKA, LIEBHERR, CRAMO, METRO Cash and Carry Itálie, BRICOIO Itálie, CARREFOUR Polsko, NES RENTAL USA, HERTZ Norsko, MATECO Německo, GERKEN Německo, MVS ZEPPELIN Německo, FATEX Brazílie, SHELL Indie, apod.
Jenom ale do doby, než byly vyvinuty a dány do prodeje plošiny pro manipulaci v regálových skladech – plošiny Sprint a Spi-go. Jako první byly vyvinuty před cca 5 lety samojízdné plošiny Sprint (tehdy ještě nazývané Caddy nebo Teddy). Vycházejí z osvědčené konstrukce sloupu i podvozku plošin Leonardo. Požadavkem trhu byla samojízdná plošina, obsluhující regály do výšky cca 5 m s možností přepravovat i těžší břemena. Výsledky vývoje firmy BRAVIISOL předčily očekávání.
Technické parametry plošin Sprint jsou:
· Max. pracovní dosah 5,35 m.
· Rozměry složené plošiny 0,8 m(š)×1,56 m(d)×1,4 m(v).
· Podlaha ve výšce jen 0,35 m.
· Max. zatížení v koši 130 kg.
· Max. zatížení nákladové plochy na krytu podvozku 113 kg.
· Max. hmotnost břemene přepravovaného na elektricky zdvihaném manipulačním stole 90 kg.
· Rychlost pojezdu 90 m/min.
· Max. dojezd na jedno nabití baterie až 30 km.
To vše při maximální spolehlivosti a odolnosti podvozku, bateriového pohonu i patentovaného bezúdržbového sloupu.
Není divu, že se plošiny Sprint staly na mnoha světových výstavách prodejním hitem a začaly být během krátké doby používány v obchodních řetězcích prakticky celého světa.
Před 2 roky byly doplněny ještě o lehčí, levnější a tedy pro mnoho zákazníků dostupnější model Spin-Go. Pod tímto obchodním názvem se skrývá tlačená elektrická plošina bez vlastního pojezdu.
Na místo manipulace (zdvihu) je dotlačena ručně a automaticky zabržděna. Elektricky je zvedána jak klec plošiny, tak nezávisle na plošině i manipulační stůl s nosností 90 kg. Hmotnost plošiny Spin-Go je přitom pouhých 280 kg.
Tyto plošiny se používají již v mnoha obchodních řetězcích. Namátkou lze jmenovat např. MEDIA MARKT (Španělsko), BRICOMAN (Itálie), LEROY MERLIN (Itálie), CASTORAMA (Rusko), DANSK SUPERMARKET (Dánsko), BAUCENTER (Rusko). Nedávno bylo zakoupeno 59 ks Spin-Go i obchodním řetězcem JYSK, působícím v ČR a SR.