Zařídit v dnešní době profesionální gastronomický provoz či prodejnu není vůbec jednoduché. Provozovatelé musí myslet na nespočet zákonů a vyhlášek, které stanovují podmínky hygieny zaměstnanců, procesu zpracování a prodeje potravin, pravidla úklidu, stavební normy, ale například i způsoby nakládání s odpady. Neméně důležité jsou ale pravidla pro skladování potravin.
Obecně závazné předpisy
Zákon stanovuje přesné podmínky hygieny ve všech fázích výroby, zpracování a distribuce potravin. Přísné normy musí splňovat nejen samotný sklad, ale i regály na potraviny. Přečtěte si přehledný seznam deseti základních povinností provozovatele:
1. Skladovací prostor musí být stavebně oddělený tak, aby zamezil případné kontaminaci potravin (biologické, chemické, fyzikální), ale zároveň aby zajistili dostatečné a hygienické větrání.
2. Velikostí a členěním skladovacích prostor musí být vyřešeno oddělené skladování neslučitelných druhů potravin, zejména těch, které by mohly jiné potraviny nevhodně ovlivnit (aromatické potraviny, syrové maso atp.).
3. Jednotlivé druhy zboží musí být rozděleny podle charakteru výrobku a požadavků na teplotu a vlhkost; odděleně se musí skladovat i suroviny a hotová jídla.
4. Je nutné používat vhodné balení a účelové skladovací přepravky zřetelně označující druh zboží.
5. Veškeré nepotravinářské zboží a potraviny vyřazené z dalšího oběhu se musí skladovat odděleně.
6. Potraviny nesmí být skladovány venku, na podlaze a blízko u stěny.
7. Potravinářské provozy musí být udržovány v čistotě a v dobrém stavu a být dispozičně řešeny tak, aby umožňovaly pravidelný a důkladný úklid a dezinfekci.
8. Podlahy, stěny a úložné prostory skladů musí být omyvatelné.
9. Skladovací prostory musí být zajištěné proti vniknutí hlodavců, hmyzu a ptactva.
10. Obaly s nespotřebovanými surovinami musí být okamžitě uzavřeny; potraviny s poškozeným obalem musí být zlikvidovány.
Obrázek: Zařídit profesionální gastronomický provoz není vůbec jednoduché. Dbejte proto na certifikované produkty
Specifické podmínky skladování pro různé druhy potravin
Kromě zmíněných deseti základních pravidel je nutné hlídat podmínky skladování u jednotlivých druhů potravin. Tyto podmínky stanovuje výrobce, případně dovozce skladovaného zboží. Podle toho určete, zda budete mít suchý sklad (teplota kolem 18 °C), chladný sklad (nízká teplota a vysoká vlhkost, vhodné pro umístění regálů na ovoce a zeleninu), chladící boxy (teplota kolem 10 °C), mrazící boxy (teplota -18 °C až -22 °C), anebo kombinaci různých skladovacích prostor.
Obzvlášť důležité je hlídat podmínky skladování u nebaleného zboží, ale také u zmrzlin. V případě, že potraviny skladujete v chladících a mrazících boxech, podmínky správné hygieny vám sdělí výrobce těchto boxů. Vždy dbejte na vhodné certifikované regály na potraviny.
Jak připravit prostor pro skladování potravin?
Jestli zařizujete anebo rekonstruujete gastronomický provoz, je nutné na začátku vyhodnotit všechny požadavky na skladování – ty obecně závazné i specifické pro dané druhy potravin. Dále zjistěte možná rizika a nedostatky vašeho provozu.
Nezapomínejte monitorovat teplotu a vlhkost dle mezních hodnot stanovených dodavatelem potravin. Pravidelně si ověřujte technickou a stavební způsobilost pro skladování potravin a o všech výstupech kontrol si veďte záznamy.
Obrázek: Certifikovaný regál vám ušetří mnoho problémů a možná i pokut (zdroj: kwesto.cz)
Spolehněte se na certifikované produkty
Jestli se chcete vyhnout zbytečným problémům a pokutám, obraťte se na specializovaného dodavatele komponentů pro gastronomické provozy. Mnoho starostí vám ušetří především regály certifikované pro práci s potravinami, které pořídíte například u prodejce Kwesto.
Uhlíková pochromovaná ocel certifikovaných regálů je spolehlivý materiál, který vám zajistí potřebný hygienický standard. Jejich výškově nastavitelná konstrukce je přizpůsobená potřebám skladování potravin, a proto mají vysokou nosnost a dlouhou životnost v různých podmínkách.
Tyto regály na potraviny jsou vhodné pro skladování, ale i přímo do obchodu. Můžete v nich skladovat balené i nebalené zboží, případně i potraviny vyžadující zvýšený hygienický standard. Na certifikované regály se tak můžete spolehnout za všech okolností – ať už provozujete restauraci, bufet, pekařství, řeznictví, nebo prodejnu potravin.