Kořeny společnosti HBC-radiomatic sahají již do roku 1947, kdy dva průkopníci rádiové techniky, pánové Huber a Brendel založili společnost věnující se rádiovému přenosu informací. V roce 1950 představili první civilní přenosnou rádiovou stanici v Německu pod jménem Portafon. Historie dálkových ovládání pro jeřáby a stroje se datuje od roku 1968. V tomto roce bylo postaveno a osazeno první dálkové ovládání jeřábu. Od té doby se stává firma HBC předním výrobcem rádiové techniky v oblasti dálkového řízení jeřábů a těžkých strojů.
Současnost
Na českém a slovenském trhu se dálková ovládání objevují cca od roku 1993. Od tohoto roku je jako novinku v oblasti řízení jeřábů začal prezentovat na akcích, dovážet a zajišťovat servis pan Jaroslav Mojžíš. S rozvíjejícími technologiemi a obchodními dovednostmi sbíral zkušenosti až do roku 1997, kdy byla založena společnost HBC-radiomatic, CZ s.r.o. a společnost se s přibývajícími léty dále rozvíjela. Po krátkém čase vznikla servisní pobočka i v Praze Vinoři, která byla odpovědí na sílící potřebu rychlého servisu pro Čechy. Společnost HBC-radiomatic, CZ s.r.o. je nyní dceřinou společností německého koncernu HBC-radiomatic. Pokrývá kompletně český a slovenský trh. Stabilní tým 15 zaměstnanců se stará nejen o distribuci produktů, servis a podporu zákazníků z nejrůznějších odvětví, ale i o návrhy projektů až po konečné realizace, čímž jsme si vybudovali silné postavení na trhu.
Rádiová dálková ovládání
Nejčastěji jsou rádiová dálková ovládání (RDO) využívána pro průmyslové a stavební jeřáby. V těchto situacích RDO díky své kvalitě zajišťují bezpečné a spolehlivé ovládání stroje. Z těchto důvodů se zařízení používají i v mnoha dalších aplikacích. Příkladem jsou železní koně, svahové sekačky či betonové pumpy, kdy obsluha získá v těžko dostupných terénech patřičný přehled a zajistí bezpečné používání stroje.
Dálková ovládání jsou výbornou alternativou pro zařízení, u kterých nemusí být obsluha v přímém kontaktu se zařízením. RDO funguje na principu rádiových vln. Tento přenos rádiového signálu je bezpečně šifrován. Obsluha může zařízení ovládat z bezpečné vzdálenosti a s dostatečným odstupem od přepravovaných předmětů. Obsluha se může ve vzniklých prostojích věnovat jiné pracovní činnosti a přitom je vždy připravena v případě potřeby použít dálkové ovládání a zabezpečit plynulý běh prací. Tím se radikálně zvýší efektivita celého provozu.
Vlastní vývoj společnosti HBC-radiomatic zajišťuje použití nejmodernějších technologií, které se odrážejí jak v bezpečnější obsluze, tak v možnostech jejich použití. Jsme schopni dodat i dálková ovládání do prostředí s nebezpečím výbuchu, která splňují požadavky podle směrnice EU.
Servis
Díky sídlu v Brně a pobočce v Praze zvládáme pokrýt území celé České i Slovenské republiky kvalitním a rychlým servisem a jsme schopni zkrátit náklady při prostojích zákazníka na minimum.
Další velkou oblastí, kterou se HBC- radiomatic, CZ zabývá, jsou rekonstrukce jeřábů na klíč, tedy rekonstrukci začínající prohlídkou zařízení, vytvoření projektu, až po samotnou realizaci, uvedení do provozu a provedení revizí.
Novinky v produktech HBC radiomatic
Přesné uchycení břemene, průjezd dopravních manipulátorů prostředím s nedostatečným výhledem nebo umístění vrtáku nad přesně požadované místo v úzkých prostorách – to vše a ještě mnohem více lze snadno realizovat s novou funkcí radiomatic® photon. Video přenos je realizován pomocí 3,5" TFT displeje, na vzdálenost až 150 m. Výbavou může být automatické přepínání denního a nočního režimu. Funkci radiomatic® photon nabízíme ve dvou verzích. Pro řízení strojů doporučujeme analogovou verzi (5,8 GHz), pro dohled nad strojem pak digitálním verzi (2,4 GHz).
Nový způsob komunikace dálkových ovládání 2,4 GHz
V současné době umožňují rádiové technologie zjednodušit a zefektivnit práci obsluze jeřábů a strojů v provozu. I přes stále více využívaná kmitočtová pásma se obsluha nemusí starat o obsazené frekvence v okolí provozu. Vše se děje automaticky a tím nedochází k přerušování práce. Technologie 2,4 GHz je novým řešením konfliktů s frekvencemi a již nyní je dostupná pro většinu dálkových ovládání HBC-radiomatic. Velké výhody technologie 2,4 GHz jsou automatické řízení frekvencí zabraňující konfliktům a rušení při práci a také povolení k používání téměř po celém světě.
Identifikace uživatele
Identifikace uživatelů je založena na využití čipových karet Smartcard merlin® TUC (Transmitter User Card) a technologie radiomatic® report, které umožňují identifikaci obsluhy a zpřístupnění vybraných funkcí pouze kvalifikovaným uživatelům. Při použití se speciální čtečkou zároveň umožňuje mnoho dalších užitečných funkcí. Mezi základní patří ukládání provozní doby ovládání s možností rozlišení obsluhy, které je možné přehledně sledovat ve vizualizačním softwaru. Tato ucelená data vám mohou být cenným zdrojem informací při nejrůznějších situacích, např. při servisních pracích.