U příležitosti 50. výročí uvedení jeřábového systému KBK na trh jsme požádali o tématický rozhovor pana Lutze Wächtera, jednatele Demag Cranes & Components, spol. s r.o.
T+T: Jak vypadala situace s manipulací materiálu v průmyslu v roce 1963, kdy systém Kranbaukasten, zkráceně KBK, vznikl? Jaké podmínky v průmyslu vedly firmu Demag k vývoji a uvedení tohoto systému?
Většina výrobních hal byla vybavena mostovými jeřáby, které ale pro určitý typ aplikací zcela nevyhovovaly, ani doplnění sloupovými jeřáby nebylo zcela ideální. Takže Demag vyvinul a uvedl na trh mnohem flexibilnější řešení KBK.
Jeřábová stavebnice je snadno a rychle instalovatelná a nenáročná na ovládání, možnost doplnění či přestavění konstrukce nabídla zcela nové přístupy manipulace oproti „velkým" jeřábům. Důvody, pro které si zákazník vybírá KBK, jsou stejné dříve i nyní: operativnost, flexibilita a cena.
T+T: Jaké jsou výhody systému KBK oproti jiným běžným způsobům manipulace?
To již částečně vyplynulo z předchozí odpovědi, ale podívejme se na rozdíly podrobněji. Velkou výhodou tohoto systému je nízká vlastní hmotnost a s ní související snadnost a rychlost montáže a demontáže KBK systémů. Systém je nezávislý na konstrukci výrobní haly, nepotřebuje klasickou jeřábovou dráhu, jeho uchycení ke stropu haly je zcela nenáročné. Všude tam, kde zákazníkovi dostačuje nižší nosnost ideálně do 2 tun, zvláště pokud je potřeba manipulovat břemeny v omezeném prostoru, je náš modulární systém jednoznačnou volbou, zejména z ekonomických důvodů. Obrovská škála standardních sériově vyráběných dílů KBK umožňuje takřka libovolné rozšiřování a modifikace systému, KBK mimo jiné nabízí možnost vytváření jednokolejné dráhy, včetně zatáček, výhybek, točen a podobně. Konstrukce jeřábového systému se při každé aplikaci navrhuje podle konkrétních požadavků, zařízení na míru tak zákazník dostane za cenu sériového výrobku.
T+T: Jsou všechny díly stavebnice KBK zpětně kompatibilní?
U našich zákazníků se pravidelně setkáváme s případy, kdy KBK jeřábovou stavebnici využívají již mnoho let. Se změnou výrobního programu postupně dojde k novým potřebám manipulace a k požadavku na modifikaci systému. Rozšiřování a napojování starého systému na nový modernizovaný systém je naší zcela běžnou provozní praxí, často i v případech, kdy původní systém byl instalován před několika desítkami let.
T+T: Jak se jako výrobce systému vypořádáváte s požadavky zákazníků na stále vyšší nosnost manipulačních zařízení?
Přestože KBK primárně míří jinam než na manipulaci objemnými břemeny s velkou hmotností, také se s takovými situacemi setkáváme. Ke stávající velikostní řadě válcovaných profilů KBK přibývají nové typy, které umožňují manipulaci s těžšími břemeny nebo při zachování stejné nosnosti dosažení delší vzdálenosti mezi jednotlivými závěsy. Cílem je mimo jiné i ušetření nákladů na pomocné ocelové konstrukce. Běžně navrhujeme systémy do 2 tun, pro náročnější aplikace disponujeme standardním řešením pro přepravu břemen až do hmotnosti 3,2 tuny.
T+T: Můžete nám říci, jaké je největší instalované zařízení KBK v České republice a jaké jsou jeho parametry.
Co do počtu nainstalovaných dílů KBK jsou bezesporu našimi největšími odběrateli firmy z automobilového průmyslu, v čele s mladoboleslavskou Škodou Auto a jejími odštěpnými závody Vrchlabí, Kvasiny. Ve zmíněných provozech nalezneme nepřeberné množství modelů od jednoduchých ručně poháněných KBK jeřábů až po složitá automatizovaná zařízení. Výrobcům v automobilovém průmyslu dokážeme nabídnout široké spektrum využití.
Významným zákazníkem je také například strojírenská firma Agrostroj, KBK nalezneme i v pobočkách Siemensu. Manipulace je nezbytná nejen ve výrobě, takže naší technikou bývají vybavovány také sklady, například firem vyrábějících sanitární keramiku.
Velký důraz je při realizacích kladen na bezpečnost, ergonomii práce a její efektivitu.
T+T: Lze uvést konkrétní příklad efektivity práce?
KBK systém pomáhá ulehčit fyzickou práci obsluhy a snižuje tak výpadky související s nemocemi a poraněními. Například zavěšené nářadí odlehčuje zádům a eliminují se nemoci z povolání, montáž tak může být pohodlnější a přesnější. Pracovní výpadky vlivem nemocí zkušených pracovníků jsou vždy pro firmu nežádoucí a odráží se i na efektivitě provozu. Naše výrobky jsou navrženy tak, aby byl spokojený pracovník, který zařízení obsluhuje, i jeho zaměstnavatel.
T+T: Typické využití KBK systému je evidentně u výrobní linky, kde je potřeba neustálá manipulace s mnoha menšími díly. Můžete nám představit naopak nějakou neobvyklou nebo kuriózní aplikaci, kterou Demag v ČR instaloval?
KBK systém nemusí sloužit pouze pro manipulaci s neživými břemeny. Mezi naše zákazníky patří například i veterinární kliniky, kde systém slouží k bezpečnému přemístění větších zvířat z operačních sálů a vyšetřoven. Zajímavé je i použití v potravinářském průmyslu, například při výrobě vín či mléčných výrobků.
T+T: Nedávno jsme v T+T Technika a trh psali o novém ocelovém profilu KBK II-H, jaká další vylepšení či doplnění systém KBK čekají v budoucnosti?
V současné době se společnost Demag zaměřuje na rozšiřování produktové řady KBK Aluline. Tento systém je odlehčenou variantou KBK s ještě nižší vlastní hmotností a kompaktními rozměry. Samozřejmě lze Aluline integrovat a flexibilně rozšiřovat i v rámci klasického KBK systému.
T+T: Děkuji za rozhovor a KBK přejeme dalších úspěšných 50 let na trhu.