Složitost průmyslových zařízení roste a tak se zdá, že tak jednoduchá a obecně známá věc, jako je úprava stlačeného vzduchu, nemůže ničím překvapit. Opak je pravdou – se stále vyššími náklady na energie přichází do popředí jako zcela nový fenomén. Samozřejmě, že stále plní základní funkce – redukci a stabilizaci tlaku, filtraci a případně přimazávání. Co se ale velmi mění, to jsou energetické aspekty.
Aspekt první: velikost
Jednotky a jejich jednotlivé části mají vliv nejen na pořizovací náklady, ale i energetické ztráty. Ruku na srdce: kdo z nás se někdy zabýval skutečným výpočtem potřebného jmenovitého průtoku? Přitom stačí na www.festo.cz kliknout na „katalog" – „engineering" – „spotřeba vzduchu" a můžete vše snadno určit.
Objeví se tabulka, do které postupně přidáte všechny své pohony a tak se dozvíte, jaký bude celkový výsledek.
Podle toho lze zvolit velikost jednotlivých částí jednotky. Obvykle ale vyvstane otázka, co s různě velikými díly, které bychom rádi dostali v jedné sestavě. Jednoduchým řešením je spojení redukčními díly – vždy dvě navzájem nejbližší velikosti se snadno a rychle spojí mezi sebou – viz obr.
Aspekt druhý: požadovaná jakost stlačeného vzduchu
Tato hodnota, resp. tři hodnoty (pro obsah mechanických nečistot, vody a oleje) jsou určeny normou. Hned pod odkazem k předchozímu nástroji je položka „kombinace jednotek pro úpravu stlačeného vzduchu". Pod ní se skrývá další pomůcka, viz obr.
Volbou oblasti použití (levý sloupec) určíte doporučenou jakost vzduchu, složenou ze tří výše zmíněných parametrů. Dalším postupem se během několika kliknutí dostanete k celé sestavě, jejímu trojrozměrnému modelu CAD i rozpisu jednotlivých částí.
Aspekt třetí: doplňkové funkce
Jednotky řady MS umožňují rychlé sestavení celku z mnoha komponentů. Patří k nim i membránové sušičky vzduchu, průtokoměry, tlaková čidla, filtry všech typů až po aktivní uhlí, odstředivé odlučovače vody apod. Zcela novou možností je „modul pro energetickou účinnost" (označení E2M pochází z anglického „Enregy Efficiency Modul").
Tento výrobek učiní vše, co je v silách úpravy stlačeného vzduchu k tomu, aby se neplýtvalo energií. Obsahuje elektricky ovládaný uzavírací ventil (2/2), průtokoměr a tlakové čidlo a je vybaven komunikací po průmyslové síti (Profibus). Jak pracuje? Po přivedení tlaku a elektrického napájení se zdánlivě nic neděje – vzduch proudí naplno.
Základní funkcí je pro mnoho uživatelů pneumatiky překvapivě prosté uzavírání tlaku. Pokud se stroj zastaví, jednotka rozpozná pokles spotřeby – tato mez je předmětem nastavení – a pokud se po určitou dobu (také parametr) spotřeba nezvýší, jednotka uzavře přívod a tím se zamezí zbytečným ztrátám během přestávek.
V tomto okamžiku začíná jako důsledek úniků v zařízení klesat tlak a nastupuje další důležitá schopnost – sledování stavu, tzv. condition monitoring. Pokud je pokles rychlejší než nastavená mez, jednotka vás na to upozorní a signalizuje tak zhoršující se kondici stroje, mající vliv nejen na spotřebu, ale také na spolehlivost a výkon.
Zdánlivě drobnou další funkcí je sledování horní meze tlaku. Čtete dobře, horní meze – nastavení příliš vysokého tlaku, vyššího než je ověřená hodnota. Ten má totiž vliv nejen na spotřebu v technologii, ale zejména značně rostou úniky (vyšší tlak nejen více proudí, ale všechny netěsnosti „otevírá" – proto jde o nelineární závislost). Pokud kolemjdoucí nastaví tlak výše, než si přejete, jednotka vás na to upozorní.
V neposlední řadě modul poskytuje přesné informace nadřazenému systému: průtok, tlak, spotřebu atd., dokonce včetně trasování posledních 40 hlášení či poruch, uloženého v paměti jednotky.
Firma Festo se úsporami energie vážně zabývá již mnoho let. Docílit co nejlepších výsledků znamená věnovat se úsporám komplexně. Takový přístup zahrnuje nejen správný výběr a návrh výrobků, ale také jejich optimální využití (vhodná a úsporná zapojení), odborná školení a služby s energetikou spojené. V rámci služeb si můžete objednat tzv. energetický audit – analýzu kompresorovny (obvykle týdenní), vyhledání úniků v provozu včetně jejich případného odstranění, návrhy na optimalizaci pneumatických rozvodů a obvodů, analýzu jakosti vzduchu apod. Je až s podivem, jak často lze snadno a rychle ušetřit – stačí si jen uvědomit, že s rostoucím tlakem roste spotřeba a ještě rychleji úniky.