21 Duben 2006
Pružná směs ze štěrku a polyuretanu - Elastocoast® , vyvinutá společností BASF, odolá i ničivé síle vody.

kalaskova.jpgPřibližně 800 kilometrů dlouhý systém hrází chrání v Německu pobřeží Severního moře před ničivou silou přírody. Spolkové země Šlesvicko-Holštýnsko a Dolní Sasko investují do ochrany pobřeží před záplavami téměř 100 miliónů eur ročně. A jakoby to stále ještě nebylo dost: z předpovědí vědců totiž vyplývá, že globální oteplování způsobí během tohoto století zvýšení mořské hladiny o 70 centimetrů. Nejvíc ohrožené oblasti proto

už zvýšily výšku mnohých systémů hrází až na 9 metrů.

Inovativní řešení na zabezpečení efektivní ochrany pobřeží jsou momentálně mnohem potřebnější než kdykoli v minulosti. Jedním z nich je speciálně vyvinutý elastomerový polyuretanový systém dceřinné společnosti BASF Elastogranu: pod názvem Elastocoast®, který představuje nový typ plastu na vyztužení kamenného povrchu hráze. Krycí vrstva z něj tvoří první „obrannou linii“ v boji s mořem – pohlcováním tlaku způsobeného lomem vln chrání hráz a zpomaluje vodní masu. „Elastomerová krycí vrstva využívá schopnosti polyuretanů vytvořit trvalé a elastické spoje s povrchem kamene,“ vysvětluje profesor Erik Pasche z Institutu pro vodní stavby na Technické univerzitě Harburg v Hamburku, která se společností Elastogran spolupracuje při vývoji Elastocoastu®, přilnavé látky určené ke stabilizaci náporu moře. „Tímto způsobem vytváří pevnou, pórovitou, ale současně velmi odolnou krycí vrstvu,“ dodává profesor Pasche.

Pružnost a pórovitost – právě v nich spočívá tajemná síla Elastocoastu®. Krycí vrstva má totiž schopnost ochránit kamenný povrch před hrubou silou vodní masy, jež se na ní tříští, a zároveň dochází k tomu, že dutiny v prostoru mezi kameny absorbují energii vln. Pro srovnání: tuhé a pevné krycí vrstvy, vytvořené z běžného „přilnavého“ betonu anebo asfaltu, bývají často strhávané pulzující silou vln.

Filozofie „jemné poddajnosti“ se při zvládání energie mohutných přívalů vody osvědčila. Shodný princip se používá při výstavbě moderních systémů hrází, postupně rostoucích na straně moře. To umožňuje trhlinám postupně uvolňovat síly aniž by docházelo ke škodám, které jsou spojené s prudkým náporem vln při jejich přímém dopadu. Hráze navíc potřebují i ochrannou vrstvu proti vlivu eroze, jež nabyla podél nechráněné části pobreží dramatických rozměrů. Došlo k tomu například na ostrově Sylt, kde eroze doslova nahlodala jeho celistvost. Elastocoast® nabízí řešení, které tomu zabrání.

Použití Elastocoastu® je velmi jednoduché. Tekutý dvousložkový plastický polyuretan se na místě aplikace promíchá, např. v míchačce na beton, spolu s rozdrcenými kameny, které obalí tenkým průsvitným filmem. Aplikace takto zhotovené krycí vrstvy je poměrně jednoduchá, příprava bariéry silné 15 – 30 cm trvá přibližně 20 minut. Směs tvrdne dokonce i pod vodou. Alternativním řešením je nanést Elastocoast®, který mimochodem neškodí životnímu prostředí, rozprašovačem na nespojitou vrstvu kamenného obkladu, a to za pomoci vysokotlakové techniky.

Po úspěšném využití při přestavbě mola na břehu Labe v Hamburku stojí Elastocoast® před svou doposud nejtěžší zkouškou – a to právě na ostrově Sylt. Severní moře nahlodává tento ostrov zejména v zimním období. Za minulý rok si silně zerodované pobřežní písečné oblasti vyžádaly náklady nejméně 3,5 mil. eur. Od září 2005 chrání vrstva Elastocoastom® severní část ostrova, která je vystavená nepříznivým povětrnostním vlivům. Podobný pilotní projekt byl též uskutečněný na Hamburger Hallig severně od Husumu. Dr. Marcus Leberfinger, projektový manažer společnosti Elastogran, je velmi spokojený s výsledky za první uplynulou zimu. „Dokonce i v zlomové zóně otevřeného pobřeží ostrova Sylt krycí vrstva spolehlivě odolávala vysoce dynamickým tlakům způsobených dopadem vln, jakož i účinkům slané vody a mrazu.“

Zjištěné výsledky mluví samy za sebe, logicky se tu však naskýtá otázka, zda je vyztužení břehů Elastocoastom® realizovatelné i finančně. „Už od začátku vývoje produktu pro nás byla kontrola nákladů vysokou prioritou“, říká Leberfinger. „Elastocoast® se snadno používá a díky redukované šířce krycí vrstvy a nízké ceně kamenů malých rozměrů jsou nakonec náklady dokonce o trochu nižší než u běžných systémů,“ dodává.

Elastocoast® se svými ekologickými vlastnostmi poskytuje výhody i pro přírodu. Flóra a fauna si může najít v pórovité struktuře krycí vrstvy nový domov, a tak může být tato inovace přínosem i pro pobřežní kraby, plže a traviny.

Myšlenka spojování kamenného obkladu do jednoho celku pomocí polyuretanových plastů, a tím i zabezpečení jeho stálé soudržnosti, byla úspěšně použitá i při výstavbě železnic. S Elastocoastem® může být zajištěna výborná stabilita a trvanlivost povrchu kamenných hrází. Systémy hrází, podobné těm na ostrově Sylt či na Hamburger Hallig, jsou pouze jednou z mnoha možností použití pro krycí vrstvy z drcených kamenů a Elastocoastu®. Používají se podél pobřeží, mohou též chránit přístavní zařízení, protipovodňové přehrady a promenády na břehu řek. Ničivá síla přírody nešetří ani břehy vnitrozemských vodních cest, které mohou být podobně chráněné krycí vrstvou Elastocoastu®. Potenciál využití je obrovský: samotné Bavorsko má téměř 1200 km protipovodňových hrází. Podle nedávno publikovaného dokumentu „Akční plán 2020“ má tato spolková země v úmyslu zabezpečit finanční prostředky v objemu 2,3 mld. eur na protipovodňovou ochranu, téměř 500 mil. z toho věnuje na přestavbu a rozšíření systémů hrází.
Více informací najdete na:
http://www.elastogran.com
http://www.tu-harburg.de/wb/english_site/