Samomazná lineární a pohonná technologie drylin je navržena v souladu se směrnicemi EHEDG. Tlak na výrobce nápojů, aby vyráběli hygienicky, se zvyšuje. Rostou požadavky spotřebitelů na bezpečnost výrobků a celosvětové normy úřadů, jako je například německý FDA, jsou stále přísnější. V důsledku toho se zvyšují i nároky na komponenty strojů a systémů. Aby konstruktéři a provozovatelé strojů mohli dosáhnout hygienické, bezúdržbové a bezporuchové výroby, představila společnost igus, kterou v Česku výhradně zastupuje společnost HENNLICH, samomaznou lineární a pohonnou technologii drylin v hygienickém provedení, včetně konstrukční studie lineární osy SHT připravené k instalaci. Ta splňuje nejen požadavky FDA a EU, ale také směrnice EHEDG s ohledem na možnosti čištění.
Aby konstruktéři a provozovatelé strojů mohli dosáhnout hygienické, bezúdržbové a bezporuchové výroby, mohou nyní využít samomaznou lineární a pohonnou techniku, jako je například lineární osa SHT v hygienickém provedení připravená k instalaci.
(FOTO: igus/HENNLICH)
V době přísnějších předpisů musí společnosti v nápojovém průmyslu zajistit, aby jejich systémy pro plnění, označování, balení a kontrolu lahví a plechovek bylo možné snadno a důkladně čistit. To platí i pro součásti strojů, jako je lineární technologie, která se používá mimo jiné pro nastavení a pohyb plnicích hlav, etiketovacích dávkovačů a kamerových systémů.
„Poptávka po lineární technologii využitelné v potravinářství v současné době rychle roste. Výrobci strojů hledají způsoby, jak dále snížit riziko kontaminace svých systémů a zároveň snížit náročnost čištění, a tím i provozní náklady," potvrzuje Tomáš Vlk, produktový manažer pro lineární a pohonnou techniku drylin ve společnosti HENNLICH. K dosažení této rovnováhy představila firma igus rozšiřující se portfolio produktů, které jsou vyvinuty v souladu se směrnicemi Evropské unie pro hygienické inženýrství a design (EHEDG). Ty vyžadují, aby součásti měly buď konstrukci bez mezer, nebo byly odpovídajícím způsobem zapouzdřeny. „To nám umožňuje podporovat bezpečný a efektivní provoz výrobních zařízení v nápojovém průmyslu," říká Tomáš Vlk.
Lineární modul SHT pro hygienické polohování
Mezi novinky patří designová studie lineární osy SHT připravená k instalaci v hygienickém provedení, která byla optimalizována pro lepší možnosti oplachu. Je vhodná například pro plnicí stanice, kde umožňuje přesné a bezpečné pohyby při umisťování lahví a plechovek. Osa používá jako vedení kulaté hřídele z nerezové oceli a pro pohon se spoléhá na technologii suchých závitů z nerezové oceli odolné proti korozi. Sestava pojezdu se skládá ze dvou polovin pouzdra, které jsou utěsněny plochým silikonovým těsněním vyhovujícím požadavkům FDA a hygienickými šrouby. Speciálně vyvinutá stírací těsnění chrání hřídele a zabraňují vnikání nečistot a vlhkosti do traverzy. Kromě toho je závitová matice navržena na vřetenu tak, aby vznikly velkorysé mezery, které zabraňují tvorbě usazenin a umožňují účinné čištění. Tomáš Vlk dodává: „Snažíme se přicházet se stále větším počtem výrobků v souladu s hygienickými konstrukčními směrnicemi. Připojení se k EHEDG umožní nové typy certifikace pro otevřené pohyblivé části."
Rostoucí portfolio se osvědčuje v mnoha aplikacích
V loňském roce společnost igus představila první posuvný vozík pro lineární vedení na světě v hygienickém provedení, který je vyroben ze 100 % z plastu vyhovujícího potravinářským předpisům a má schválení FDA a EU 10/2011. I zde je konstrukce zcela otevřená a bez mrtvého prostoru, takže systém je plně omyvatelný, a to i agresivními čisticími prostředky. Závěs je vhodný pro úpravu formátu například v zařízeních na stáčení nápojů, aby bylo možné zpracovávat různé velikosti lahví bez nutnosti výměny dílů. Díky pevným mazivům integrovaným do vysoce výkonného plastu umožňuje skluzavka hygienický a bezúdržbový suchý chod bez externího mazání. Portfolio Drylin Hygienic Design bylo také rozšířeno o jednotlivá kluzná pouzdra. Ta se montují samostatně na vodicí lištu a montují se do lineárních pojezdů pomocí nerezových desek různých velikostí, což umožňuje flexibilnější konstrukci. Patří sem také osa s ozubeným řemenem drylin ZLW z nerezové oceli s ložiskovými body, ozubené řemeny a kuličková ložiska z plastu vyhovujícího předpisům FDA a EU 10/2011.
Tyto komponenty se již osvědčily v různých aplikacích v potravinářském, nápojovém a obalovém průmyslu: Od kontrolní technologie společnosti Krones až po robotickou kuchyni start-upu Cook-e a plně automatizovanou pec na pizzu od společnosti BistroBox. Tomáš Vlk uzavírá: „Tato lineární a pohonná technika splňuje díky svému hygienickému provedení a snadnému čištění přísné požadavky potravinářského a nápojového průmyslu a přispívá tak k bezpečnosti a efektivitě výrobního procesu."
O firmě HENNLICH s.r.o.:
Společnost HENNLICH je důležitým partnerem pro společnosti ze strojírenského, automobilového, chemického, papírenského či důlního průmyslu. Bohaté zkušenosti má s dodávkami komponentů i celých systémů pro výrobce oceli, energií, investičních celků a hydrauliky. Zaměřuje se také na dynamicky rostoucí obor životního prostředí, zabývá se například instalacemi tepelných čerpadel nebo fotovoltaiky. Na domácím trhu působí od roku 1991.
Litoměřická firma je součástí evropské skupiny HENNLICH. Historie skupiny HENNLICH sahá do roku 1922, kdy v severočeském Duchcově založil Hermann A. Hennlich firmu specializovanou na dodávky pro strojírenství a doly. Od konce války společnost sídlí v rakouském Schärdingu. Po roce 1989 rozšířila aktivity i do dalších zemí střední a východní Evropy. Se zhruba 1000 spolupracovníky působí v 17 evropských zemích.