Kdo její výboj nezažil na vlastní kůži, jako by nebyl. Statická elektřina vzniká při mnoha běžných činnostech a nijak nás neohrožuje. Jen je někdy nepříjemná. Jak jistě víte, tak v průmyslové výrobě ale může mít mnohem horší důsledky. Její akumulace dokáže způsobit pěknou šlamastyku včetně toho, že nenápadně zničí vyrobený elektronický díl, nebo poničí stroj a vyřadí jej z provozu. To s sebou přináší dodatečné náklady a může ohrozit dobrou reputaci firmy. Pojďme se nyní podívat, jak tomu účinně zabránit.
K akumulaci statické elektřiny dochází mezi předměty z různých materiálů, které na sebe vzájemně působí (např. třetím). Děje se tak často třeba při výrobě a zpracování textilu, plastů či papíru. Tedy pokud v rámci výrobního procesu manipulujete s běžnými plastovými či papírovými obaly a obalovými materiály, měli byste se mít na pozoru.
Velmi náchylný na vznik statické elektřiny je ale také elektronický průmysl. Při osazovaní desek plošných spojů či při manipulaci s vyrobenými elektronickými komponentami totiž může dojít i přímo k poškození hotového produktu, aniž je cokoliv na první pohled zřejmé. Což by mohlo ještě ohrozit vaší reputaci.
Vyzbrojte vaše technologie ESD komponenty
V samotné výrobě a s ní souvisejících pracovištích je proto více než žádoucí (resp. dané technickou normou ČSN EN 61340-5-1) vytvoření tzv. EPA prostoru. Jde o oblast, ve které jsou elektrostatická pole a napětí udržována na zanedbatelně nízké úrovni. Používá se proto kombinace různých opatření od ionizátorů vzduchu, přes používání antistatického oblečení a obuvi zaměstnanci, až po používání různých antistatických prvků.
Pojďme se nyní podívat právě na používání různých antistatických komponent určených přímo pro vaše výrobní technologie. Jejich ucelenou nabídku najdete například u společnosti Elesa+Ganter, předního výrobce normovaných dílů na světě, a to pod označením ESD (= elektrostatický výboj).
Začněte uzemněním strojů a pohyblivých těles
Základním dílem pro ochranu vašich strojů před výboji statické elektřiny jsou správně zvolené polohovací nohy. Je zapotřebí vybrat ty, které jsou vyrobeny z vodivých materiálů. Z nabídky společnosti Elesa+Ganter se třeba nabízí stavitelné nohy řady GN 343.1, GN 343.2, GN 343.5 nebo GN 343.6. Z nich je nutné zvolit ty varianty, které jsou bez podložky (OS) nebo s antistatickou podložkou (KSE – klouzavé, KRE – protiskluzové). Tyto nohy jsou vyrobeny z oceli a nabízí se i v nerezové variantě. Vhodné jsou také polohovací nohy, jejichž základna je vyrobená ze speciálně upraveného plastu (vodivého technopolymeru). Ty mají označení LV.A-ESD-C, resp. LV.A-SST-ESD.C.
Kontakt se zemí mají také různé nákladní vozíky, kontejnery na dopravníky apod. Protože je však zapotřebí zajistit jejich mobilitu, jsou vybaveny pojezdovými koly. V takovém případě je nutné zajistit, aby i ona byla antistatická. Společnost Elesa+Ganter nabízí například ty s označením RE.F5-ESD, RE.F5-N-ESD nebo RE.F5-H-ESD, které lze získat v různých velikostech a pro různou míru zatížení.
Zaměřte se i na vnitřek linek
Velmi užitečný normovaný díl, který najde využití na dopravnících, jsou kuličkové rolny UTB-SST-ESD. Jsou vyrobené z vodivého technopolymeru a jsou vhodné především pro dopravníkové systémy a na konce výrobních linek. Zajišťují plynulost pohybu a zabraňují akumulaci elektrostatického náboje.
Určitě také uvítáte, že jsou zároveň samomazné, díky čemuž si zachovávají maximální čistotu. Výhodou rovněž je, že jsou odolné vůči korozi, tedy jim ani nevadí styk s vodou.
Dodejte vodivost i manipulačním prvkům
Při vyzbrojování vašich výrobních technologií proti statické elektřině nezapomeňte ani na antistatická ruční utahovací kolečka a průmyslová madla, pokud s nimi v rámci svého výrobního procesu pracujete.
Utahovací kolečka obecně slouží pro rychlé a efektivní utahování či uvolňování závitových spojů, tj. v situacích, kdy je třeba pevně a bezpečně spojit dva nebo více materiálů. Produkt od společnosti Elesa+Ganter s označením BT-ESD je vhodný pro použití právě v EPA prostorách, protože je vyrobený ze speciálního vodivého technopolymeru a zabraňuje tak hromadění elektrostatického náboje.
Průmyslová madla se používají například pro bezpečné a pohodlné ovládání strojů, jako bezpečnostní opatření nebo při manipulaci s nákladem (tj. na paletových vozících, kontejnerech apod.). V prostorách EPA využijete model M.443 ESD.
Pamatujte, že antistatické komponenty nejenže pomůžou pracovat vašim technologiích tak, jak mají, a neponičí vyrobené elektronické produkty, ale také ochrání vaše zaměstnance před opakovanými nepříjemnými výboji statické elektřiny. A navíc vám pomohou splnit normy související s EPA prostorem.