Společnost SAFINA, a.s., přední zpracovatel materiálu s obsahem drahých kovů ve střední a východní Evropě, oznamuje, že na základě výsledků vlastního aplikovaného výzkumu dosáhla výrazného technického zdokonalení procesu rafinace stříbra. Mezi hlavní benefity nového postupu patří snížení zádrže stříbra v rafinačním procesu a zvýšení výrobní kapacity. SAFINA tak potvrzuje svou pozici předního evropského hráče na poli recyklace materiálů s obsahem stříbra.
Nová metoda rafinace stříbra umožňuje společnosti SAFINA rozšířit její dosavadní rafinační kapacitu o více než 100 % v oblasti zpracování materiálů s obsahem stříbra, a to včetně etylenoxidového katalyzátoru, kterého je SAFINA nyní schopna zpracovat až 750 tun vstupního materiálu za rok. Dosud dosahovala recyklace stříbra v celé České republice 100 tun ročně. Díky všem inovacím, které společnost SAFINA v recyklačním řetězci uplatnila, vzroste celková recyklační kapacita stříbra na více než 200 tun za rok.
„Nový postup nám umožní inovovat produktové portfolio na bázi stříbra, což je klíčové pro pronikání na nové trhy a posilování naší pozice na trzích, kde již působíme," říká Tomáš Plachý, generální ředitel, SAFINA.
Stříbro je z drahých kovů co do objemu v průmyslu využíváno nejčastěji. Jeho loňská spotřeba rostla o přibližně 2-3 %, což přímo odráží situaci na světových trzích – v roce 2013 došlo k obecnému nárůstu ve zpracování drahých kovů. Stříbro se díky svým fyzikálně-chemickým vlastnostem kromě chemického průmyslu, kde je často součástí nejrůznějších typů katalyzátorů, spotřebovává ve sklářství, elektrotechnickém průmyslu, v lékařství a dalších oborech včetně šperkařství a investičních nástrojů.
SAFINA používá již od dvacátých let minulého století elektrolytickou metodu čištění stříbra, postupně docházelo ke zlepšování tohoto procesu z hlediska jeho účinnosti a ekonomických parametrů. „Aplikovaný výzkum probíhal v loňském roce a intenzifikace se podařilo docílit v rekordně krátkém čase čtyř měsíců," dodává Martin Bouša, marketing executive s odpovědností za inovace, SAFINA, „nyní tedy můžeme naše výrobní kapacity rozšířit nejen z pohledu různosti materiálů a odpadů se stříbrem, ale výrazně navyšujeme zejména objemy rafinace."