Průmyslová výroba dnes často vyžaduje umisťování různých elektronických zařízení, jako jsou čidla, kamerky, skenery apod., přímo do výrobních linek na dopravníky. Zároveň je nutné řešit, jak zabezpečit, aby se do elektroniky strojů, zařízení a vůbec pojistek umístěných ve výrobě nedostal žádný olej, mastnota či jiné nečistoty. Vedle toho, pokud ve výrobě používáte stroje či jiné technologie, které generují statickou elektřinu, je nutné zajistit, aby byla správně odvedena do země a danou elektroniku nepoškozovala. Pojďme se nyní podívat, jak to efektivně vyřešit. A zároveň, pokud budete ve dnech 19. až 21. března na největším mezinárodním veletrhu elektroniky Amper, tak kam si máte zajít pro bližší informace a kde se můžete podívat na konkrétní demonstraci.
Přesné upevnění elektroniky
Upevňování elektronických zařízení, jako jsou čidla, kamerky, skenery, ale i osvětlovací technika apod., do výrobních linek na dopravníky často vyžaduje na milimetry přesnou a jemnou manipulaci a zároveň finální stabilní ukotvení. Na trhu je celá řada produktů od různých firem, které tuto problematiku řeší. My se pojďme zaměřit na sortiment od společnosti Elesa+Ganter, která akorát na trh přichází s několika pro tento účel velmi povedenými novinkami.
Jednou z nich je rovnoběžný montážní upínač s nastavitelným hřídelem. Používá se pro přesné nastavení měřících nebo zkušebních soustav a hodí se právě také pro situace, kdy potřebujete do určité vzdálenosti na dopravník upevnit čidla či jiné elektronické zařízení. Tyto upínače umožňují velmi jemné polohování a potřebnou vzdálenost díky nim naměříte na milimetry přesně.
K samotnému upevnění příslušné elektroniky se vám pak budou hodit upínací spojky s kloubem. Ty umožňují přesné a plynulé nastavení kulového čepu v rozsahu otočného pohybu. Díky tomu přesně do požadované polohy umístíte příslušné čidlo, kameru, či libovolný jiný upínaný prvek. Nejpohodlněji (bez nutnosti použití nářadí) tuto spojku nastavíte za pomoci upínací páky (na místo upínacích šroubů), která zajistí, aby se dané elektronické zařízení ve vámi zvolené poloze ani o milimetr či stupeň nepohnulo.
Při upevňování elektronických zařízení zajisté přijdou vhod také tradiční spojovací prvky, jako jsou základny, křížové spojky, držáky a spojovací trubky. Jejich zvláštní konstrukce (Elesa patent) umožňuje rychlé a účinné propojení komponentů mezi sebou a zabraňuje samovolnému otáčení. Výhodou těchto produktů, což ocení zejména provozy, které vyžadují vyšší hygienické standardy, je, že jsou vyráběny bez prohlubní. To znamená, že se na nich nezadržují nečistoty a nežádoucí látky.
Ochrana elektroniky strojů a rozvodů
Každý průmyslový areál má někde (často i přímo v místnosti výroby) umístěné rozvodné skříně či pojistky chráněné uzavíratelnými dvířky, stejně tak některé výrobní technologie mají vlastní elektroniku uzavřenou různými krytkami či poklopy. Nejen elektrické rozvody, pojistky, ale právě i samotnou elektroniku je nutné chránit před vnějšími vlivy, ať už se jedná „pouze" o prach, nebo v horším případě o mastnotu či jiné tekutiny.
Ideální pro utěsnění dveří, krytek a poklopů jsou ochranné těsnící profily. Ty, které vyrábí společnost Elesa+Ganter, se natlačí na hrany a rohy plechů a desek bez nutnosti použití jakéhokoliv lepidla či jiného pojiva. Při správné montáži pak zajištuje dokonalé utěsnění. Je vhodné je používat také v případě, kdy může dojít ke kontaktu s palivy, oleji nebo chladícími kapalinami.
Polohování strojů a jejich uzemnění
Každý stroj, zařízení či technologie, které jsou součástí výrobního procesu, a nejen jeho, musí být správně připevněn k zemi. Ta však může vykazovat různé nerovnosti, takže je zapotřebí zajistit vodorovnou polohu takovýchto přístrojů. Zároveň pokud jde o technologie, které při svém provozu vytváří statickou elektřinu, je nutné zabezpečit její odvod do země, aby nedošlo k poškození stroje. Řešení je jednoduché, stačí zvolit správné polohovací nohy.
Takovýchto vyrovnávacích prvků je na trhu celá řada. Pro správný výběr je nutné vědět, s čím vším vám mají pomoci. Zda je cílem „pouze" dostat technologii do roviny, nebo také například očekáváte antivibrační či antistatické vlastnosti. Otázka rovněž třeba je, zda musí být z nerezu, jakou váhu mají unést a jakou teplotu jsou schopny snést.
Společnost Elesa+Ganter aktuálně uvedla na trh nové polohovací prvky pro připevnění k podlaze, které jsou díky použitému materiálu (polyamid v případě základny, resp. SUPER-technopolymer v případě nastavovacího šroubu) odolné proti korozi, zajišťují vynikající stabilitu a přilnutí k podlaze. Maximální nosnost se dle konkrétního typu pohybuje mezi 270 kg až 700 kg a bez potíží odolají teplotnímu rozmezí od -30 do 100 °C.
Pokud mají takovéto polohovací nohy splňovat ještě třeba antistatický parametr, což je v případě elektronických zařízení nutnost, je zapotřebí zvolit ty, které jsou vyrobeny z vodivých materiálů. Ideální jsou například stavitelné nohy LV.A ESD-C, které mají základu vyrobenou z vodivého technopolymeru a šroub z oceli, nebo nerezové stavitelné nohy GN 343.6-OS (či verze KSE a KRE).
Produkty pro elektroniku na veletrhu AMPER
Řešíte některou z výše uvedených věcí a máte zájem o bližší informace či si chcete fyzicky „ohmatat" dané produkty? Ideální bude, pokud dorazíte na mezinárodní veletrh elektroniky Amper 2024, který proběhne ve dnech 19. až 21. března 2024 na brněnském výstavišti. Jedním z vystavovatelů bude právě také společnost Elesa+Ganter, o jejíchž produktech jsme se v článku zmiňovali.
Společnost Elesa+Ganter najdete na veletrhu AMPER v pavilonu F, stánku číslo 1.15.
Společnost Elesa+Ganter je přímým zástupcem dvou předních světových firem v oblasti vývoje a výroby standardizovaných dílů z kovu a z inženýrských plastů pro strojí průmysl. Na veletrhu bude představovat jak plně elektrifikované díly, tak klasické strojní prvky.