23 Červenec 2024

Elesa 1 Foto 1 vakuove komponenty kolazVýrobní proces se neobjede bez přemisťování předmětů či hotových produktů z místa na místo. Tuto činnost dnes ve většině závodů obstarávají průmysloví roboti. Aby vše proběhlo hladce, je zapotřebí jim dodat ty správné „prstíky", které jemně, ale zároveň dostatečně pevně uchopí přemisťovaný díl. Vakuových přísavek je na trhu celá řada. Jsou vyráběny z různých materiálů, mají odlišné tvary, jsou různě velké. Pojďme se nyní podívat, jak se v té široké nabídce vyznat a vybrat ty správné.

Vakuové komponenty jsou navrženy tak, aby zajistily bezpečnou manipulaci s díly různých tvarů, velikostí a povrchů, jako je kov, sklo, plast či keramika. „Funkce těchto komponent je založena na přítomnosti vakuového generátoru, který vytváří podtlak uvnitř vakuové přísavky. To jí umožňuje přilnout k povrchu předmětu, který se má přemístit. Přilnutí trvá tak dlouho, dokud generátor tvoří podtlak," vysvětluje princip přisátí přísavky k předmětu Ondřej Radosta, obchodně technický manažer společnosti Elesa+Ganter CZ.
Při jejich výběru bychom se tedy měli odrazit od toho, co budeme jejich prostřednictvím uchopovat. Zajímá nás zejména, z jakého materiálu daný předmět je, zda má hladký, kluzký, nebo nerovný povrch, jaký má tvar (podlouhlý, oválný, kvádrový, vypouklý apod.), jak je velký a samozřejmě také, jak je těžký.

Čelní skla aut perfektně přilnou k přísavkách ze speciální pryže
Pro zvedání těžkých předmětů se hodí přísavky, které jsou vyrobeny z tzv. hydrogenované nitrilové pryže (HNBR). Tento materiál odolá silnému namáhání (natržení, prasknutí či protržení) a zároveň je odolný proti olejům obsahujícím chlór, mazivům a benzínu. Navíc nezanechává žádné šmouhy na přilnavých površích.
Obecně platí, že oválné přísavky se hodí spíše na manipulaci s podlouhlými oválnými předměty, kdežto ty kruhové na běžně tvarované předměty kvádrového typu. Stejně tak přísavky s měchem se lépe přizpůsobí předmětům s nerovným či proměnlivým tvarem než ty bez něj, které spíše nachází uplatnění u hladkých povrchů.
Foto 2 podlouhle tvary
„Kruhové vakuové přísavky z hydrogenované nitrilové pryže (HNBR) – v naší nabídce s označením VVB či VVC – si skvěle poradí s těžkými předměty, které mají plochý, konkávní či konvexní povrch. Hodí se proto do robotického automobilového odvětví k manipulaci s plechy či čelními skly aut. Využití najdou ale také ve stavebnictví při přemisťování mramorových desek či kovových dílů s nepravidelným tvarem," přibližuje Ondřej Radosta a dodává: „Přísavky VVC, tím, že mají měch, si navíc poradí i s ocelovými trubkami či měděnými tyčemi. K manipulaci s těmito předměty nebo kovovými díly ale můžete použít i naše přísavky s označením VVD či VVE, které jsou rovněž z tohoto druhu pryže a oválného tvaru."
Přísavky z hydrogenované nitrilové pryže s označením VVB či VVC se vyrábí ve velikostech od 40 do 125 mm a ty s označením VVD či VVE od 60 do 140 mm. „Správnou velikost přísavek je tedy vhodné zvolit podle rozměrů a samozřejmě i váhy přemisťovaných předmětů. Například ty největší kruhové bezměchové přísavky si poradí až s 30 kg těžkými břemeny."

Na papír, plast a lepenku je vhodná žlutá přírodní pryž
Pro zvedání předmětů s drsným či nepravidelným zároveň však na poškození citlivým povrchem, jako je papír, lepenka, plast, či plastové balicí fólie, se hodí vakuové přísavky, které jsou vyrobeny ze žluté přírodní pryže. „V naší nabídce se jedná o ploché přísavky s označením VVA-44, VVA-50 nebo VVA-65," uvádí obchodně technický manažer společnosti Elesa+Ganter, a doplňuje: „V balicím odvětví, tj. pro manipulaci s plastovými obaly, se hojně využívají také ploché přísavky z běžné přírodní pryže s označením VVA-27 nebo VVA-30, přičemž číslo za písmeny vždy značí velikost dané přísavky v milimetrech."
Foto 3 obaly
Přísavky z přírodní pryže se tedy rovněž hodí pro uchopování předmětů s drsným či nepravidelným povrchem, oproti těm ze žluté pryže, ale nachází uplatnění také u přemisťování břemen z materiálů, jakým je dřevo, mramor, cihla či sklo. „Na přesun dlaždic či cihel bych proto z naší nabídky nejvíce doporučil oválné vakuové přísavky z přírodní pryže s označením VVF pro hladké povrchy, nebo VVG, které mají dvojitý měch, a hodí se tak zároveň pro nerovné povrchy," doporučuje Ondřej Radosta.

Silikonové přísavky jsou teplotně odolnější a hodí se třeba na drobnou elektroniku
Pro zvedání těžších předmětů, jako jsou kovové plechy, sklo, nebo břemena s hladkým povrchem se hodí přísavky, které jsou vyrobeny z nitrilové pryže, respektive pryže odolné vůči oleji. Což se hodí zejména, pokud jsou dané předměty kluzké nebo se na nich vyskytuje mazivo.
V některých odvětvích (například obalové potravinářství, elektronika, farmacie apod.) hraje také důležitou roli teplota povrchu přemisťovaných produktů. Pro takové případy se hodí využít přísavky vyrobené ze silikonu, které snesou pracovní teplotu od –50 do +300 °C.
„Vakuové přísavky se hojně využívají také pro přemisťování drobných předmětů, nejčastěji čipů či jiných elektronických součástí. Speciálně pro toto odvětví jsme vyvinuli mini silikonové přísavky s označením VVA-07, které mají 7 mm a perfektně si poradí nejen s těmito produkty," uvádí Ondřej Radosta.
Foto 4 cipy a drobna elektronika

Nezapomeňte ani na správné vakuové držáky

Vakuové přísavky se připevňují k průmyslovým robotům díky speciálním držákům. „Naše vakuové držáky jsou vyrobeny z mosazného nebo nerezového závitového dříku a vnější či vestavěné pružiny, která tlumí nárazy vakuové přísavky a zároveň udržuje konstantní tlak s přemisťovaným břemenem. Součástí držáku je i rychlospojka pro připojení k sací hadici," přibližuje obchodně technický manažer společnosti Elesa+Ganter CZ Ondřej Radosta a dodává: „Při výběru vakuových přísavek je tedy zapotřebí k nim najít i vhodné vakuové držáky, které budou s danými přísavkami, ale i robotickou rukou kompatibilní. Není se ale čeho obávat, minimálně na našich webových stránkách dohledáte veškeré potřebné informace, nebo se na nás můžete v pracovní dny kdykoliv obrátit."
Navzdory široké nabídce na trhu vybrat ty správné vakuové přísavky a držáků nemusí být vůbec složité. Stačí se řídit výše uvedenými doporučeními a následně si u takto získaného užšího výběru přísavek prostudovat technické údaje daných položek.