Zajistit bezpečné pracoviště pro své zaměstnance je úkolem každého zaměstnavatele. Částečně či plně automatizovaná výroba, do které dnes investuje nemalé finanční prostředky notná většina výrobních firem, s sebou přináší i nové výzvy právě na poli bezpečnosti výroby. Pojďme se nyní podívat, jakým způsobem jim je možné čelit s využitím normovaných dílů.
Normované díly, jako jsou např. průmyslová madla, rukojeti, panty, pístky, upínky, utahovací kolečka apod., jsou běžnou součástí výrobních strojů. Jejich častým úkolem je usnadnit lidem ve výrobě manipulaci s nimi nebo jim umožnit nastavit jeho konkrétní pozici či polohu (typicky např. šíře výrobního pásu). Tím, že tvoří s danou technologií jedno „tělo", mohou velmi účinně zamezit nejen drobným oděrkám a modřinám, ale také vážnému úrazu nebo dokonce zachránit lidský život.
Firmy, které se zabývají výrobou normovaných dílů, z tohoto důvodu investují nemalé prostředky právě do vývoje a testování svých komponent. V souvislosti s automatizací výroby a rostoucími požadavky na zajištění bezpečnosti se dnes zaměřuje pozornost hlavně na elektrifikaci běžných standardizovaných dílů, a to tak, aby komunikovaly s elektronikou strojů. „Takový díl pak totiž dokáže ′mluvit′ se strojem (a obráceně) a dát mu signál, že se děje něco nestandardního a že je nutné zareagovat dle předem připraveného scénáře," uvádí Ondřej Radosta, obchodně technický manažer společnosti Elesa+Ganter CZ.
Panty a madla, které vypnou stroj
Takovým chytrým normovaným dílem jsou například bezpečnostní průmyslové panty. Umísťují se na ochranné dveře pracovní zóny, ve které stroje operují. Lze je například naprogramovat tak, že pokud by v době provozu daného stroje chtěl některý ze zaměstnanců tyto dveře otevřít, tak po překročení určitého úhlu dojde k vypnutí daného stroje, aby se zamezilo vážným úrazům.
„Technicky to funguje tak, že panty mají nastavený bezpečnostní spínací úhel, kdy má dojít k sepnutí kontaktu. Ovšem je čistě na konstruktérovi, k jakému účelu kontakty použije. Může to být právě signál pro stroj, že se má vypnout, nebo může dojít k rozsvícení výstražné kontrolky, případně se sepnou elektrické zámky a znemožní otevření dveří, či více možností zároveň," vysvětluje Ondřej Radosta.
Bezpečností pant CFSW a madlo M.2000-SWM od společnosti Elesa+Ganter CZ umí komunikovat se stroji a dokáží je i v případě potřeby vypnout
Podobně účinnou bezpečnostní vychytávkou jsou také bezpečnostní průmyslová madla, pomocí nichž se ochranné dveře strojů otevírají. Jsou rovněž napojeny na elektroniku stroje a dokáží v zorném poli člověka vysílat barevné signály (tj. svítí příslušnou barvou), jestli je stroj v provozu, jestli potřebuje opravit, nebo jestli dochází k nějakému problému apod. Zároveň podobně jako bezpečností panty dokáží stroj vypnout, pokud by člověk otevíral dveře v době, kdy je stroj v provozu a hrozilo by nebezpečí úrazu.
Důležitou roli hraje také ergonomie
Normované díly ale běžně pomáhají zabránit i méně závažným úrazům a zároveň zvyšují komfort pracovníků. Na trhu je dnes už poměrně široká nabídka různých sklopných rukojetí a průmyslových madel, jejichž úkolem je zamezit tomu, aby se lidé, kteří s danými technologiemi manipulují, nebo se kolem nich pohybují, o takové „trčící" předměty zraňovali. „Velmi praktické a úrazům předcházející jsou také různá utahovací kolečka či pístky s aretační funkcí či bezpečnostním zámkem. Jejich úkolem je zajistit stabilní polohu příslušného zařízení nebo jeho části, aby nedošlo k jeho samovolnému nečekanému pohybu nebo sklouznutí, které by mohlo způsobit zranění zaměstnance," uvádí Ondřej Radosta ze společnosti Elesa+Ganter CZ.
Ruční kolo se sklopnou rukojetí GN 322.3, sklopná rukojeť GN 798.5 a sklopné madlo GN 425.2 od společnosti Elesa+Ganter CZ pomáhají předcházet drobným úrazům ve výrobě
Co se zvýšení komfortu pracovníků týče a s tím souvisejícímu omezení fyziologických zdravotních problémů, tak tomu pomáhají třeba ergonomicky tvarovaná průmyslová madla, či pogumované rukojeti, které usnadňují manipulaci a zabraňují vyklouznutí (řada soft-touch).
Investice do vývoje normovaných dílů tedy nekončí pouze u elektrifikace normovaných dílů, ale směřují také do vývoje produktů z nových materiálů, které zajistí vyšší odolnost, nebo dodají výrobkům jinou vlastnost (např. nižší váhu, vodivost – antistatické plasty – rozpoznatelnost pro detektory kovů – zajišťují to různé příměsi a hodí se to zejména v potravinářství apod.). Klade se i důraz na získávání dalších příslušných certifikací, které zaručují bezpečnost, kvalitu a specifické požadavky na výrobek (ATEX, UL 94 V, DGUV, EHEDG apod.).