Zajišťovací prvky jsou nezbytnou součástí mnoha aplikací. Umožňují totiž přesně polohovat, fixovat a bezpečně zajistit pohyblivé díly strojů a zařízení. Ať už se jedná o obráběcí stroje, stavební a zemědělskou techniku, dopravní prostředky, posilovací stroje nebo zastřešení bazénů, správně zvolený zajišťovací prvek může ovlivnit funkčnost i životnost daného zařízení a předejít nehodám. Pojďme se nyní podívat, na co se při jejich výběru zaměřit.
Zajišťovací prvky jsou součástí notné řady aplikací.
V sortimentu zajišťovacích prvků najdete pružinové pístky, zajišťovací čepy (resp. aretační čepy) a odpružené šrouby. Volba konkrétního typu tedy začíná u toho, v jaké aplikaci bude použit. Pružinové pístky se hodí pro často se opakující operace, kdy očekáváte i určitou míru automatizace. Zajišťovací čepy využijete zejména v upínacích systémech, kde je potřeba pohyblivý díl rychle upevnit nebo uvolnit. Odpružené šrouby jsou zase ideální pro použití v otočných nebo posuvných mechanismech.
Pružinové pístky mohou mít zkosený čep a zajistit předmět samovolně
Pokud se podíváme na jednotlivé prvky blíže, tak pružinové pístky jsou vybaveny rukojetí (např. ve tvaru páčky, západky, tahacího kroužku, T-rukojeti), čepem a pružinou, která automaticky navrací čep do výchozí polohy. Při zatažení rukojeti se čep uvolní a může dojít k posunu pohyblivého dílu. Jakmile je na příslušném místě, obsluha pustí rukojeť a pružina vysune čep zpět do zajišťovacího otvoru a bezpečně tak zafixuje příslušný díl. Pružinové pístky tedy umožňují rychlé zajištění a uvolnění bez potřeby nástrojů.Pružinové pístky mohou mít kulatý nebo zkosený čep a různě tvarovanou rukojeť.
Jejich použití předpokládá přítomnost otvoru, do kterého se zasune čep a dojde k fixaci. Ten ale nemusí být vždy k dispozici, a proto společnost Elesa+Ganter CZ, jeden z předních světových výrobců normovaných dílů, uvedla na trh i verzi pružinových pístků se zkoseným čepem, které si vystačí s hranou nebo drážkou. „Při kontaktu zkoseného čepu s pohyblivou částí stroje dojde k jeho samovolnému zasunutí a po jejím projetí se opět vysune, čímž dojde k automatickému zajištění," přibližuje funkčnost tohoto prvku Ondřej Radosta, jednatel společnosti Elesa+Ganter CZ.
V případě, že byste potřebovali zaaretovat polohu uvolněného čepu, třeba při údržbě zařízení, volte takové pružinové pístky, které tuto funkci nabízí. Podle toho, v jaké konkrétní aplikaci budou použity, jsou přizpůsobeny různým způsobům montáže. Pořídit můžete verze pro zašroubování do závitového otvoru, přivaření nebo montáž na povrchu zařízení za pomoci příruby.
Aretační čepy přizpůsobené pro časté zasouvání a vyjímání
Zajišťovací čepy se od pružinových pístků liší tím, že nemají pružinový mechanismus a manuálně se zastrkávají do předem připravených otvorů nebo drážek. Některé z nich jsou vybaveny kuličkami, které se zasunují do těla čepu, resp. vysunují do příslušných děr v otvoru zmáčknutím, resp. povolením tlačítka na rukojeti, díky čemuž dojde k pevnější fixaci. Tyto aretační čepy se používají všude tam, kde je zapotřebí rychle upevnit nebo uvolnit pohyblivý díl strojního zařízení a očekává se, že se bude jednat o hojně se opakující operace.Zajišťovací čepy využijete při častém zasouvání a vyjímání, odpružené šrouby zase v otočných nebo posuvných mechanismech.
Odpružené šrouby kombinují funkci šroubu a pružiny. Tyto komponenty se používají k aretaci jako tlačné prvky nebo jako prvky pro uvolňování. Zasunují se do předem připravených otvorů nebo drážek na strojních konstrukcích. Hodí se pro použití k fixaci polohy v otočných nebo posuvných mechanismech.
Do náročných podmínek volte zajišťovací prvky z nerezové oceli
Pokud již víte, jaký konkrétní zajišťovací prvek potřebujete, dále se zabývejte tím, v jakém prostředí bude použit. Většina těchto komponentů se vyrábí z oceli nebo nerezové oceli, případně z odlitku ze zinkové slitiny, a to buď jako celokovové nebo v kombinaci s plastovou rukojetí. Obecně tedy platí, že ocelové se hodí pro běžné průmyslové aplikace, nerezové pro venkovní, vlhké nebo agresivní prostředí, ty z odlitu ze zinkové slitiny zase spíše pro méně náročné prostředí. Plastová rukojeť zabezpečuje nižší váhu celého dílu, a protože bývá ergonomicky tvarovaná, přináší uživateli příjemnější manipulaci.
„V naší nabídce můžete také narazit na pístky, které jsou ze speciálně upraveného technopolymeru a zbarvené do výrazné modré barvy. Hodí se tak pro použití v potravinářském průmyslu nebo farmacii. Nechybí ani zajišťovací prvky ze speciálně upravené nerezové oceli bez skrytých prostor, které třeba využijete ve zdravotnictví, protože se snadno čistí," uvádí Ondřej Radosta.
Při výběru zajišťovacího prvku je tedy klíčové zohlednit, v jaké aplikaci bude použit, způsob montáže, frekvenci použití, prostředí i komfort obsluhy. Pro maximální spolehlivost a životnost zařízení je správná volba zajišťovacího prvku investicí, která se vyplatí.