01 Září 2017

nuvia obr1Společnost NUVIA uspěla v dalším výběrovém řízení na výstavbu nejvýkonnějšího neutronového zdroje na světě ve švédském Lundu. „Nově zde dodáváme naši patentovanou technologii pro radiační stínění a konstrukční prvky v hodnotě 100 milionů korun," říká Martin Pazúr, předseda představenstva NUVIA a.s. Česká firma patří mezi generální dodavatele projektu. Z kraje roku získala obří zakázku na dodávku vodního chlazení a kompletní vzduchotechniky za 350 milionů korun.


I při této zakázce má česká NUVIA na starosti kompletní inženýring od výběru a řízení jednotlivých subdodavatelů přes zajištění a realizaci všech dodávek až po finální předání projektu. Inovativní technologie stínění bude jedním z dodávaných řešení. „Tímto projektem navazujeme na započaté práce na projektu ESS, což je Evropský spalační zdroj neutronů, ve švédském Lundu. Zároveň se nám otevřely další možnosti na využití našeho patentovaného řešení radiačního stínění," dodává Martin Pazúr. Smlouvu firma podepsala s Ústavem jaderné fyziky Akademie věd ČR, který je oficiálním partnerem projektu ESS za Českou republiku. Ten už patentované řešení stínění od české společnosti používá u svého cyklotronového centra.
Inovativní řešení radiačního stínění ze směsi speciálního betonu si česká firma nechala patentovat před dvěma lety. Na jeho vývoji pracovali čeští vývojáři od roku 2012, prvně technologii nasadili o rok později při výrobě velkokapacitního zařízení pro měření radioaktivního odpadu v ÚJV Řež. „Běžně používaná stínění se vyrábějí z olova, které je drahé, a navíc se jeho zásoby postupně tenčí. Naše technologie nevyužívá kov, používáme speciální směsi betonu s vlastnostmi, které zabraňují průniku ionizujícího záření," upřesňuje Larisa Dubská, ředitelka marketingu a komunikace společnosti NUVIA.

www.nuvia.cz

nuvia obr2