11 Srpen 2009
T+T 6/2009

Přední výrobce speciálních chemikálií, německá společnost Lanxess, působí od roku 2005 na všech významných světových trzích. Vedoucí pozici si udržuje díky výrazným inovacím, kterými v oblasti gumových materiálů, hi-tech plastů a speciálních chemikálií posunuje možnosti použití plastů v náročných průmyslových aplikacích. Ve všech svých aktivitách se Lanxess hlásí k principu trvale udržitelného rozvoje.O rozhovor jsme požádali pana Flemminga B. Bjornsleva.

Flemming Bjorn Bjornslev se narodil v roce 1967 v Kodani. Svou kariéru zahájil v roce 1990 v divizi polyuretany společnosti Bayer AG, mezi lety 1999 a 2002 vedl divizi v Buenos Aires v Argentině. Po návratu do Německa nastoupil do společnosti Lanxess a během práce v oblasti marketingu vystudoval mezinárodní management na univerzitě v Essenu. Od 1. ledna 2008 pracuje na pozici Chief Executive Officer v Lanxess Central Eastern Europe s.r.o. (CEE region).

T+T: Jak je možné, že jste od svého vzniku v roce 2005, získali ve světě tak významné postavení, včetně úspěchů například na Čínském a Ruském trhu?
Je pravda, že Lanxess je mladá společnost, ale nezapomínejte, že má velmi staré a hluboké kořeny. Společnost Bayer, z níž jsme vyrostli, má v oblasti bývalého Sovětského Svazu dlouhodobou spolupráci, takže jsme nezačínali od nuly. Do letošního roku zajišťovali distribuci našich produktů v oblasti Ruska naši obchodní zástupci. Nyní tam máme vlastní obchodní zastoupení, tím je značka Lanxess mnohem viditelnější a máme blíže k našim klientům. Kombinujeme tak výhody společnosti s dlouhou tradicí s přednostmi mladé dynamické organizace.

T+T: Lanxess se intenzívně věnuje přírodě blízkým technologiím, jak obstojí vaše výrobky vedle "méně zelených" produktů?
Zde musíme mít na zřeteli především dvě otázky, první zní: "Jak vyrábíme naše produkty?" Uvědomme si, že jsme chemická společnost, vyrábíme chemikálie, takže pojem přírodě blízké technologie tady musíme vnímat relativně s ohledem na toto průmyslové odvětví. Čím problematičtější je průmyslové odvětví, v němž podnikáte, tím větší prostor pro zlepšování se nabízí a Lanxess za dobu své existence udělal velký kus práce.
"Čím mohou naše produkty přispět finálnímu výrobku?," je druhá otázka, kterou si musíme položit. Výzva pro pracovníky Lanxessu spočívá v tom, že my nevyrábíme finální produkt, jako třeba kopírku nebo fotoaparát, ale jsme obsaženi uvnitř mnoha a mnoha předmětů denní potřeby, to je někdy pro uživatele poněkud abstraktní.

Takže, co děláme pro environmentálně příznivý provoz našich továren? Především kontinuálně kontrolujeme naše výrobní procesy. Hlavní pozornost věnujeme radikálnímu omezení produkce skleníkových plynů. Například v německém závodě na Semi-Crystalline Products, kde produkujeme mimo jiné granulát k výrobě plastů pro použití v motorech, zachytáváme produkovaný oxid dusný a kompletně jej neutralizujeme, pro dosažení 100% účinnosti jsme zavedli neutralizaci ve dvou krocích. Oxid Dusný, známý také jako Rajský plyn, je 300× škodlivější než oxid uhličitý. Podobná opatření jsou samozřejmě velmi nákladná, což by se mohlo negativně projevit na ceně výrobku. Naštěstí můžeme díky emisním povolenkám prodat tyto "nevyprodukované emise", čímž náklady na ekologické technologie kompenzujeme. Celkově směřujeme k snížení emisí CO2 v našich německých provozech do roku 2012 o 80 % oproti roku 2007.

Lanxess, ať už vyrábí kdekoli na světě, udržuje stejně přísná pravidla šetrnosti k přírodě, jaká jsou standardem v Evropě, což platí i pro naše podnikání v Číně. Naše nové výrobní zařízení na anorganické pigmenty ve městě Jinshan , které je v provozu od roku 2007, disponuje ultra moderní čističkou vod. Každý měsíc se ušetří až 1 500 m3 vody recyklací chladicí vodu uvnitř továrny. V roce 2007 navštívil naše provozy osobně čínský premiér Wen Jiabao a ocenil soustavné snižování spotřeby energie a vody ve všech výrobních prostorech Lanxess. Dva roky předtím, v roce 2005 jsme od čínské vlády obdrželi nejvyšší ocenění za ekologicky zodpovědnou produkci, při té příležitosti byla také vytištěna poštovní známka s naším logem.

T+T: Zmínil jste dva způsoby vašeho přístupu k ochranně životního prostředí, uvedl jste několik příkladů ekologické výroby. A co samotné vaše výrobky, jak přispívají k udržitelnému rozvoji?
Zůstanu-li ještě u tématu pitné vody, tak vyrábíme látky pro odstranění toxických stopových kontaminantů. Jak prokazují studie dlouhodobé požívání vody znečištěné arzenem zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže. V souladu s doporučeními světové zdravotnické organizace jsou proto v mnoha zemích stanovené maximální přípustné hodnoty pro arsen v pitné vodě. Společnost Lanxess vyvinula látku Lewatit® F036, který arsen bezpečně odstraňuje. Lewatit® F036 je primárně vyráběn pro eliminaci arsenu, ale může být použit také k odstranění dalších látek.

T+T: Můžete uvést další příklady z jiných odvětví?
Mediálně nejznámější a vašim čtenářům již v předchozích číslech T+T Technika a trh představené, jsou naše plastové materiály nahrazující kovové díly. V současné době vyrábíme velice perspektivní materiály Durethan® a Pocan®, naše zařízení na jejich produkci v Krefeld-Uerdingenu a Antverpách patří mezi největší na světě. Pevností a odolností předčí tyto materiály například zinek a hliník, takže je mohou zcela nahradit, vedlejším přínosem substituce je také nižší hmotnost a z toho plynoucí úspora energií při provozu výsledných výrobků, zejména automobilů. Vynikající vlastnosti těchto materiálů plynou zejména z vysokého procenta skleněných vláken, Pocan DP B 3160 XF jich obsahuje celých 60 %, spolu s vysokou rezistencí vůči žáru je tak ideálním materiálem pro elektrické komponenty, například alternátory.
Vycházíme vstříc poptávce a uvedli jsme na trh nové polyesterové směsi Pocan ECO T 3240 a T3230, které obsahují PET z recyklovaných plastových nápojových lahví. Vzhledem k vysoké kvalitě naší technologie pro recyklaci PET jsou vlastnosti výsledných polyesterů na stejné úrovni jako naše dříve uvedené materiály Pocan®.

V souvislosti s rozhodnutím evropského parlamentu o povinnosti používat od roku 2011 zelené pneumatiky se v Evropě zvýšilo povědomí o našich dlouhodobých aktivitách v této oblasti. Díky našim materiálům stoupá kvalita i životnost pneumatik, snižuje se valivý odpor a klesá spotřeba paliva, tím dochází k úspoře energií i k snížení emisí CO2. Základní směsí, která redukuje valivý odpor pneumatiky, je tzv. vysokovýkonný kaučuk, ten obsahuje kyselinu křemičitou, která zkvalitňuje pojezdovou plochu pneumatik. Jako vnitřní gumová vrstva se uplatňují butylové kaučuky, které účinně zabraňují unikání vzduchu. Lanxess vyvinul celou řadu speciálních příměsí, jedna z nich je látka Vulcuren®, která zpomaluje stárnutí a tvrdnutí pojezdových ploch. Kluzné vlastnosti pneumatiky si tak udržují konstantně vysokou kvalitu na suchém i mokrém povrchu vozovky po celou dobu své životnosti.
Jakýmsi kořením, které ve vhodném množství zvýrazní všechny kladné vlastnosti pneumatiky jsou nanoaditiva. Vedle vysokého výkonu pneumatik napomáhají tato nanoaditiva k zajištění rovnováhy mezi hlavními vlastnostmi pneumatik: malý valivý odpor, spolehlivost na suchém i mokrém povrchu a dlouhá životnost. Nanoaditiva, která nazýváme Nanopren, mají velikost částic cca 50 nanometrů, jsou vyrobená z polymerizovaného styrenu a butadienu a účinněji váží kyselinu křemičitou v kaučuku. Pneumatiky s Nanoprenem mají mnohem lepší přilnavost na suchém povrchu a vykazují vyšší odolnost proti opotřebení aniž by to nepříznivě ovlivnilo valivý odpor nebo chování na mokrém povrchu.

T+T: Lanxess je velká nadnárodní společnost, jak je řešena vnitřní struktura a spolupráce jednotlivých divizí?
Naši činnost dělíme do tří segmentů: Performance Polymers, Advanced Intermediates a Performance Chemicals. Organizačně je Lanxess členěn na 13 divizí, z nichž některé spolupracují velmi úzce, jiné mají zcela odlišné zaměření. Každá z nich podléhá příslušnému řediteli. Kvalitní komunikace je podmínkou fungování celé společnosti. Představte si například 5 divizí, které společně pokrývají oblast syntetické pryže. Sdílejí společné zdroje, suroviny, spolupracují, ale v žádném případě neexistuje substituce jinou obchodní jednotkou, finančně musí být každá divize zcela soběstačná.
Stalo se nám již, že některá část našeho podnikání nebyla tak úspěšná, jak jsme předpokládali. Například v oblasti chemie pro papírenský průmysl jsme byly příliš malá společnost, než abychom se mohli stát celosvětově významnými hráči, na druhou stranu příliš velcí, než abychom snadno výrobu změnili, takže nakonec se ukázalo jako nejvýhodnější tuto část výrobních prostředků prodat významné společnosti v oblasti. Byl to také krok zodpovědnosti vůči našim zaměstnancům, kteří tím získali lepší perspektivu.

T+T: Jaké jsou vaše současné aktivity ve střední Evropě a konkrétně v České republice?
Lanxess řídí své obchodní aktivity ve středoevropských zemích přímo prostřednictvím své dceřiné společnosti Lanxess Central Eastern Europe s.r.o. Tato společnost má sídlo v Bratislavě a pobočky ve Varšavě a v Budapešti. Od začátku tohoto roku patří nově do Lanxess regionu CEE i Rakousko s vlastní pobočkou ve Vídni. V České a Slovenské republice pracují naši regionální obchodní zástupci ze svých domácích kanceláří. Nejvýznamnějšími odbytovými trhy ve střední a východní Evropě jsou Polsko a Česká republika, následované Maďarskem a Slovenskem. V uplynulém roce dosáhl Lanxess v těchto zemích obrat ve výši víc než 150 milionů euro.
V České republice probíhají aktivity všech divizí Lanxess. Nejvýznamněji přispívá Lanxess do vašeho automobilového průmyslu, po něm následuje stavební průmysl a elektrotechnický průmysl.

www.lanxess.cz