Bezdotykové ovládání je dnes na veřejných toaletách téměř standardem. Ty lépe vybavené – ať už mluvíme o veřejných záchodech v nákupních centrech, na benzínových pumpách nebo v pražském metru – se snaží vycházet svým zákazníkům vstříc. Podle průzkumu společnosti STEM/MARK totiž automatické ovládání sanitárního vybavení preferuje až 80 % dotázaných. Převládajícím důvodem je samozřejmě hygiena.
„Vybavení moderních sociálních zařízení se dnes hodně koncentruje na design a trvanlivost – antivandalové řešení, které v co největší míře zamezuje poškození, musí být samozřejmostí. Právě tyto dva aspekty nás přivedli k výrobě tzv. radarových splachovačů, které dnes dodáváme do všech možných provozů," zamýšlí se Ing. Radomír Ambož, jednatel české společnosti Sanela, která se výrobou sanitární elektroniky zabývá už bezmála 20 let.
Radarová technologie splachování je doslova neviditelná – radarový splachovač je umístěn za samotnou keramikou pisoáru a obklad stěn tak neruší žádné plastové nebo nerezové kryty, které jsou u infračervených splachovačů nutností. Právě tento atribut navíc splňuje požadavek na antivandalové řešení, protože je celý mechanismus skrytý mezi stěnou a pisoárem a není tak možné poničit žádnou jeho část.
Radarové splachovače jsou 100% bezúdržbové
„Pokud chceme dosáhnout designově čistého řešení, nabízí se nám tři možnosti. Používají se čidla mikrovlnná, vodivostní a teplotní. U vodivostních a teplotních čidel je ovšem nutné umístit do sifonu elektrody, které snímají teplotu nebo vodivost kapaliny a na základě vyhodnocených změn systém splachuje," vysvětluje Radomír Ambrož.
Toto řešení přináší několik problémů. Jednak je to mechanický zásah do sifonu, jednak systém vyžaduje pravidelnou, poměrně častou údržbu. Frekvence údržby a použité chemikálie jsou doporučeny výrobcem zařízení. Je-li údržba zanedbána, funkce čidla se postupně zhoršuje a po několika měsících přestane pracovat úplně.
Sanela proto zvolila výrobu systémů fungujících na bázi mikrovlnných čidel, tedy takzvaných radarových splachovačů. Čidlo je umístěné za keramikou a do vnitřního prostoru pisoáru vysílá vlny, které sledují pohyb kapaliny v pisoáru. Při použití se hladina v pisoáru rozvlní, mechanismus pohyb zaznamená a po jeho ustálení provede spláchnutí. „Na toto řešení nemá žádný vliv čistota pisoáru nebo sifonu, samozřejmě má ale pojistnou funkci – pokud se odpad ucpe a voda přestane odtékat, ve chvíli, kdy hladina nadměrně stoupne, čidlo přestane reagovat a pisoár nepřeteče," dodává Radomír Ambrož.
Radarový splachovač
Systém se skládá z několika základních částí: Mikrovlnného (radarového) čidla, elektromagnetického ventilu, vtoku do pisoáru s těsněním, kulového ventilu a flexi hadic pro propojení. Každý typ pisoáru vyžaduje vlastní stavební přípravu a pozici čidla za keramikou.
Čidlo vysílá elektromagnetické vlny do prostoru pisoáru tak, aby sledovaly kapalinu stékající po zadní stěně a pohyb hladiny kapaliny v pisoáru. Pokud čidlo detekuje pohyb kapaliny déle, než je nastavená hranice (typicky 10 sekund), je po uklidnění pohybu otevřen elektromagnetický ventil a systém splachuje.
Elektronika čidla dokáže rozeznat nejen vysokou hladinu vody v pisoáru (ucpaný odpad) ale dokáže i rozeznat osoby procházející okolo. Splachuje tedy jen po použití. Čidlo je možné individuálně nastavit: citlivost čidla, doba splachování, doba použití pro aktivaci, frekvence sanitárního spláchnutí, aktivace funkce „přestávka" pro školy či stadióny. Všechna nastavení jsou prováděna dálkovým ovladačem.
Ing. Radomír Ambrož je jednatelem a spolumajitelem společnosti SANELA spol. s r.o., předním českým výrobcem kompletního sortimentu sanitární elektroniky. Společnost byla založena v roce 1997 v Lanškrouně, kde vlastní výrobní závod. V současné době vyrábí široké portfolio výrobků, které jsou plně využívány na sociálních zařízeních ve veřejném i privátním sektoru a v gastronomických provozech.