15 Říjen 2015

ciste1Čisté prostory. Tento pojem asi může v každém člověku vzbuzovat odlišné asociace. Málokdo však nejspíš ví, že výraz čisté prostory je terminus technicus pro prostory, ve kterých je řízena koncentrace částic a teplota čistého vzduchu. Přitom čisté prostory jsou stále častěji vyžadovány ve vývoji a výzkumu, potravinářství, zdravotnictví nebo ve výrobě.

Mnoho z produktů, které každodenně používáme, jako jsou léky, potravinářské výrobky, kosmetické přípravky nebo elektronika, by bez využití čistých prostor nemohlo vzniknout. Podnikněte spolu s námi exkurzi do světa čistých prostor a podívejte, jakým způsobem je čistých prostor dosahováno a jak jsou využívány.

ciste2Norma ČSN EN ISO 14 644 1 až 6 definuje čistý prostor takto: „Čistý prostor je definovaný prostor, ve kterém je koncentrace částic ve vznosu regulována, aby byla splněna specifikovaná třída čistoty pro částice ve vznosu." Čisté prostory jsou dle normy rozděleny do jednotlivých tříd čistoty (A až D), které jsou určeny maximálním přípustným množstvím částic. „Běžné prostředí, v kterém se člověk pohybuje, většinou nespadá dle normy do žádné z těchto tříd a lze jej zařadit spíše do tříd E až F. Naopak ty nejčistější prostory, ve kterých je koncentrace částic o velikosti rovné nebo větší jak 5 µm (pro srovnání lidský vlas má asi 50-100 µm) na m3 nižší než 20, spadají pod třídu A," vysvětluje pan Petr Píša, technický ředitel společnosti Frigomont, která se mimo jiné výstavbou čistých prostor zabývá. „Aby bylo dosaženo absolutní čistoty třídy A je nutné vynaložení velkých investic a energie. Kvůli komplexní technologií a nákladnému prostoru probíhá výroba produktů vyžadujících třídu čistoty A ve speciálních laminárních boxech nebo v podtlakových či přetlakových izolátorech a izolátorových pracovištích. V takovém prostředí se člověk může pohybovat pouze ve speciálním obleku - skafandru," uvádí Petr Píša a doplňuje: „Čisté prostředí třídy A bývá vyžadováno v laboratořích či výrobních prostorech, ve kterých se pracuje s živými tkáněmi nebo nebezpečnými látkami. Prostory (boxy) třídy A jsou většinou obklopeny prostory třídy B. V nich probíhá další zpracování produktů, které vznikly v prostorech třídy A." Kromě toho jsou prostory třídy B využívány i při výrobě elektroniky, kde je nutná co nejmenší koncentrace prachových částic, které by mohly ohrozit citlivé elektronické součástky. Třída čistoty C nachází největší uplatnění například v potravinářských provozech.

Aby bylo dosaženo potřebné čistoty prostor, je třeba zvolit odpovídající technologické řešení. „Základem čistých prostor je vzduchotechnika, která zajišťuje filtraci a výměnu vzduchu včetně chlazení a topení," uvádí Petr Píša a dodává: „Neméně důležitý je samozřejmě také samotný obal čistých prostor, což znamená stěny, podlaha a strop. Ty musí prostor hermeticky uzavřít. Dveře například nemohou být těsněny klasickými těsnícími kartáčky, ale musí být vybaveny padacími lištami. Ideální jsou do těchto prostor odolné certifikované dveře s průvzdušností třídy 4." Je třeba také dbát na údržbu a provoz prostor. „Stává se, že mnoho projektantů se nezabývá při navrhování detaily. Navrhnou například funkční vzduchotechniku, ale nevyřeší, jakým způsobem by se měl vyměňovat filtr nebo žárovky, aby nedošlo ke kontaminaci. Může se tak snadno stát, že údržbář, který má výměnu filtru na starosti, celý prostor znečistí," říká Petr Píša.

Poptávka po čistých prostorách se s rozvojem vědy a ekonomiky neustále zvyšuje. Bohužel však dochází k tomu, že v některých případech jsou čisté prostory navrženy nebo postaveny neodborným způsobem, což má za následek to, že nesplňují účel, ke kterému byly stvořeny. „Největším problémem jsou nedostatečné nebo neexistující normy. Vývoj v oboru čistých prostor jde neustále dopředu, ale česká legislativa na něj nedokázala za více než 20 let zareagovat. V praxi se tak mnohdy musíme řídit normami, které pocházejí ještě z dob socialismu. Například pro čisté prostory určené pro výrobu léčiv jsou jednoznačně dané požadavky na kvalitu prostředí, ale vyhlášky, které stanovují technické požadavky na vybavení zdravotních zařízení nebo se zabývají předcházením vzniku a šíření infekčních onemocnění a hygienickými požadavky zdravotnických zařízení, se otázce čistých prostor nevěnují" popisuje problém, který podle jeho názoru nejvíce brzdí obor čistých prostor, Petr Píša. „Jsem členem komise České komory lehkých obvodových plášťů, ve které se snažíme o připomínkování stávajících norem. I když to jde pomalu, tak se nám již podařilo některé změny iniciovat. Jsem tedy ohledně vývoje v oboru čistých prostor optimistický," uzavírá Petr Píša.

ciste3