21 Srpen 2024

Elesa 1 Foto 1 - IlustračníHliníkové profily jsou oblíbeným konstrukčním materiálem, který se nepoužívá pouze v průmyslu a strojírenství, ale setkáte se s ním i v letectví, ve skladech, na výstavách, pracovištích, v domácnostech, na zahradách a veřejných prostorách. Jeho využití je pestré zejména proto, že nabízí notnou řadu užitečných vlastností, jako je třeba nízká hmotnost, dlouhá životnost, pevnost a odolnost vůči korozi, takže se hodí i do vlhkého prostředí. Nelze opomenout ani jeho relativně snadnou a nijak zvlášť finančně či časově náročnou výrobu, což ho dělá cenově dostupným. Pojďme se nyní podívat, na co si dát pozor při jeho výběru.

Z hliníkových profilů snadno sestavíte třeba takovouto strojní konstrukci

Na trhu je několik druhů hliníkových profilů, od jeklů, respektive čtvercových či obdélníkových profilů bez drážek, přes profily tvarů C, F, H, L, T či U, až po trubkovité hliníkové profily a profily s průřezem v podobě různých geometrických tvarů. Každý druh má často své specifické využití, a proto je třeba správný výběr zahájit tím, na co bude tento materiál použitý. „L profily se hodí třeba pro vyztužení rohů nebo rámy skříní, U profily pro vedení kabelů nebo dopravníkové systémy, T profily zase pro montážní stanice či pracovní stoly. Ve venkovním prostředí často najdete trubkovité profily, třeba na zábradlí, nebo jekly v kombinaci s dalšími zase na zastřešení teras," uvádí Ondřej Radosta, obchodně technický manažer společnosti Elesa+Ganter CZ.

Hliníkové profily jako základní díly stavebnice
Nejhojnější použití zejména v průmyslové výrobě ale mají stavebnicové hliníkové profilové systémy s průřezem v podobně různých geometrických tvarů a vnějšími drážkami. „Konstruktérům totiž nabízí široké možnosti využití a snadné uchycení dalších elementů, jako jsou různé spojky, madla, panty, pístky, základny apod. Díky tomu tak lehce vznikají strojní celky či dopravníkové systémy, které jsou cenově dostupné a perfektně plní svůj účel," doplňuje Ondřej Radosta.
Nejrozšířenější hliníkové profilové systémy jsou v současné době na trhu ty od společností Bosch a Item, které se vyrábějí v délce šesti metrů. „Ne každý zákazník ale potřebuje takto dlouhé profily. Proto se naše společnost rozhodla standardizovat a nabízet s nimi plně kompatibilní hliníkové profilové systémy v délce dvou a tří metrů. Díky jejich příznivějším rozměrům se s nimi snáze manipuluje, což může ušetřit náklady na přepravu," uvádí obchodně technický manažer společnosti Elesa+Ganter CZ Ondřej Radosta.
Elesa 2 Foto 2 - Hliníkové profily EGKonstrukční hliníkové profily spolu s příslušenstvím, které najdete v nabídce společnosti Elesa+Ganter CZ

Pro strojní konstrukci využijte eloxovaný profil
Při správném výběru hliníkových profilů tedy nehraje roli pouze volba toho správného druhu, ale také jeho rozměry a hmotnost. „Většina konstrukčních profilů má čtvercové (příp. obdélníkové), rozměry v rozmezí od 30 do 80 milimetrů. Je tedy vhodné odrazit se od požadavků dané konstrukce, jak moc stabilní a nosná má být, a podle toho zvolit nejen správnou šířku profilu, ale také jeho lehkou či těžkou variantu. V případě délky je nutné vzít zejména v potaz, zda máte možnost si jednotlivé díly nařezat na menší kusy, ať už svépomocí či za úplatu, nebo si rovnou objednáte kratší. A samozřejmě s tím souvisí také způsob přepravy, a tedy zda jste ochotní akceptovat případné dodatečné náklady za nadměrné břemeno," přibližuje další důležité parametry správného výběru Ondřej Radosta.
Od toho, na co hliníkový profil využijete, by se měla odvíjet také správná volba jeho povrchové úpravy. „Nejběžnější úpravou je eloxování, tj. proces anodické oxidace hliníku, díky které povrch získá celistvou barvu a vrstvu pevně spjatou s hliníkem, což mu mj. zajistí silnou ochranu proti korozi. Vzhledem k nákladům spojeným s eloxováním se hodí si takový typ hliníkových profilů pořídit rovnou hotový od výrobce. Pokud profily budete využívat v průmyslu pro stavbu strojních či dopravníkových konstrukcí, vybírejte právě mezi těmito," radí obchodně technický manažer společnosti Elesa+Ganter CZ Ondřej Radosta a dodává: „Další možnou povrchovou úpravou je práškové lakování, které se hodí pro profily, které mají plnit i dekorativní funkci. Práškové lakování totiž zákazníkovi nabízí široký výběr barev, ovšem nevýhodou je, že nezajistí tak silnou ochranu proti korozi."
Elesa 3 Foto 3 - Normované dílyNa hliníkové profily lze snadno připevnit i různé normované díly, pomocí kterých utvoříte funkční konstrukční celek

Nezapomeňte na spojovací materiál a další díly
Pokud si konstrukční celek budete vyrábět sami, nezapomeňte také na přibalení spojovacího materiálu a normovaných dílů, které vám pomohou z jednotlivých profilů utvořit funkční konstrukci. „U nás v nabídce najdete veškeré potřebné druhy montážních šroubů, spojovacích prvků, šroubovacích sestav, úhlových spojek, matic pro T-drážky, krytek a krycích profilů, s kterými dáte snadno konstrukci dohromady. Z normovaných dílů pak nabízíme řadu madel, pantů, pružinových pístků, základen, pojezdových kol nebo stavitelných noh apod., které jsou s profily, resp. příslušným spojovacím materiálem kompatibilní, a snadno je tak k profilu připevníte. Díky nim zajistíte plnou funkčnost a snadnou ovladatelnost vašeho konstrukčního celku," uzavírá Ondřej Radosta ze společnosti Elesa+Ganter CZ.