03 Srpen 2009

Letos 12. září se dočkáme jubilea 100 let od objevení syntetického kaučuku. Toto výročí si zejména připomíná společnost Lanxess, jeden z největších producentů syntetického kaučuku na světě a přímý nástupce společnosti, která si nechala objev před 100 lety patentovat . Je nesporné, že tento vynález dramaticky ovlivnil nejen vývoj chemického průmyslu, ale technický pokrok vůbec.

Objev byl učiněn v laboratořích “Elberfelder Farbenfabriken vorm. Friedr. Bayer & Co.” chemikem Fritzem Hofmannem, ten stál před úkolem zřetězit molekuly izoprenu do takové sloučeniny, která se bude blížit přírodnímu kaučuku. Výchozí látkou se mu stal methyl-izopren, který zahříváním a následným dlouhodobým odstavením v uzavřené nádobě uvedl v závislosti na teplotě do stavu více či méně pružného, stal se tak objevitelem methyl kaučuku. K patentování syntetického kaučuku došlo 12. září 1909. První pneumatiky z nového materiálu začala vyrábět firma Continental již v roce 1910, používal je na svém voze mimo jiné i německý císař, který s nimi byl "nadmíru spokojen".

Přestože na výrobu pneumatik se spotřebovává největší množství světově vyprodukovaného syntetického kaučuku, nesmíme zapomínat na neméně důležité aplikace v dalších odvětvích. Kaučuky a z nich vyrobené umělé pryže jsou neodmyslitelnou součástí moderního světa. Kdekoliv stroje a motory vyžadují použití ložiska, kdekoli jsou přenášeny kapaliny a je třeba vložit těsnění, neobejdeme se bez těchto materiálů. Nemluvě o podrážkách bot, golfových míčcích a žvýkačkách …

V roce 2007 bylo na světě spotřebováno 13,6 milionů tun syntetického kaučuku a 9,7 tun přírodního kaučuku. Podle odborníků potřeba syntetického kaučuku i nadále poroste na úkor kaučuku přírodního, důvodem jsou jeho vyšší užitné vlastnosti, na jejichž neustálém zdokonalování soustavně pracují chemičtí specialisté, následovníci Fritze Hofmanna.

www.lanxess.com