Jak se během příštích pár let změní způsob výroby? Do budoucnosti výroby je možné nahlédnout již dnes v německém závodu Siemens na výrobu elektroniky v Amberku (Siemens EWA). Produkty zde samy komunikují s výrobními zařízeními, veškeré procesy řídí a optimalizují IT systémy s cílem zajistit časovou efektivitu, možnost flexibilní úpravy produktů na míru a minimalizaci výskytu závad.
Nové technologie přináší do budoucnosti průmyslové výroby celou řadu změn a inovací, výrobci již dnes zkoumají, jak právě tyto pokročilé informační a komunikační technologie využít ve svůj prospěch, a přinést tak svým zákazníkům vyšší přidanou hodnotu. Tomuto vývoji se obecně říká „Průmysl 4.0.". Výrobní závod společnosti Siemens se sídlem v německém Amberku je vynikajícím příkladem konceptu „digitální továrny" uvedeného do praxe. Vedení tohoto výrobního závodu již dnes používá postupy, které se v řadě průmyslových provozů stanou standardem až za několik let. Díky obousměrné komunikaci si výrobky samy řídí vlastní montáž, kdy své specifické požadavky předávají přímo strojním zařízením. Amberský závod společnosti Siemens, založený v roce 1989, vyrábí programovatelné logické automaty Simatic (PLC). Ty se používají k automatickému řízení strojů a zařízení za účelem úspory času a finančních prostředků a současně zvýšení kvality produktů. Jejich využití je rozmanité - od řízení lyžařských vleků i palubních systémů výletních lodí po řízení výrobních procesů v nejrůznějších průmyslových odvětvích, od automobilového průmyslu po farmacii.
Kvalita výroby dosahuje 99,99885 procenta a díky celé řadě zkušebních stanic je i těch několik vadných kusů bezchybně a efektivně objeveno. Celkem se v závodě ročně vyrobí na 12 milionů produktů Simatic. Při 230 pracovních dnech ročně to znamená, že EWA vyrobí každou sekundu jednu řídicí jednotku. Jednotlivé produkty automatizační techniky pak ze závodu putují k více než 60 000 zákazníkům po celém světě.