27 Duben 2018

schmachtl obr 1Stále více používanou komunikační možností rádiového dálkového ovládání je výměna informací mezi přijímačem a vysílačem a zobrazení požadovaných údajů na jeho displeji. Zobrazované údaje se mohou vztahovat k nastavení a konfiguraci vlastní sady rádiového dálkového ovládání nebo k aktuálnímu stavu ovládaného zařízení. Výhody plynoucí z takové možnosti jsou následující: snadná úprava provozních parametrů a diagnostika závad, přenos informací z ovládaného stroje nebo technologie, flexibilita použití a v konečném efektu také zvýšení bezpečnosti obsluhy např. zdvihacího zařízení.

Francouzská společnost JAY electronique je renomovaným evropským výrobcem rádiových dálkových ovládání a nabízí široké spektrum produktů pro řešení veškerých průmyslových požadavků. Pro ovládání s obousměrnými komunikačními možnostmi pod názvem SAFIR byl vyvinut modifikační software iDialog.

Software iDialog umožňuje konfigurovat systém rádiového dálkového ovládání a přizpůsobit zobrazení na displeji operátorského modulu (vysílače). Zákazník může upravovat a doplňovat nastavení dodané se soupravou dálkového ovládání nebo si pomocí konfigurátoru na webových stránkách výrobce složit vlastní soupravu a její obsah zkopírovat pro další zpracování a konfiguraci softwarem iDialog. Výsledný soubor nastavení lze zaslat spolu s objednávkou výrobci pro pilotní nastavení před expedicí nebo uložit do internetové databáze konfiguračních řešení.
Vlastní software je rozdělen do několika záložek. První záložkou je „Material" obsahující informace o operátorském modulu (vysílači) a transceiveru (přijímači), tj. jejich typ, vybavení, popis ovládaných funkcí resp. ovládaných prvků a odpovídajících vstupů/výstupů (obr. 1).

V rámci nastavení zákaznických parametrů lze nahrát také logo uživatelské firmy nebo výrobce zařízení, případně obrázek, který se zobrazí na displeji při zapnutí operátorského modulu. Zapnutí nebo aktivace, případně změna nastavení parametrů dálkového ovládání může být podmíněna nutností zadání čtyřmístného PIN kódu, což zabraňuje možnosti použití nebo provedení změn ze strany neoprávněné osoby.
Hlavním komunikačním nástrojem je displej operátorského modulu zobrazující standardně zvolený vysílací kanál, kvalitu spojení a úroveň nabití akumulátoru. Pomocí softwaru iDialog lze přidat zobrazení názvů ovládaných zařízení, jejich funkcí a hodnot v digitální nebo analogové podobě, výstražná hlášení nebo zpětnou vazbu pro potvrzení provedení operace. V případě využívání PLC a komunikace po sběrnici ModBUS nebo CanBUS s tranceiverem lze spravovat (a zobrazovat) piktogramy z vnitřní knihovny nebo lze vytvořit symboly/piktogramy vlastní.

Další možností z mnoha je nastavení vazby tlačítek nebo joysticků operátorského modulu a relé nebo výstupů transceiveru, jejich vzájemná blokace nebo nastavení hodnot (např. přírůstku napětí nebo proudu). Výsledné nastavení lze přehledně zobrazit funkcí „Report", která vygeneruje dokument s popisem nastavení, použitými ovládacími prvky, seznamem nastavených vstupů/výstupů, přehledem vlastních a definovaných chybových hlášení a mnoho dalšího pomocí tabulek a zobrazení displeje s popisem.
Výsledné nastavení lze z počítače jednoduše nahrát pomocí kabelu s miniUSB konektorem do vnitřní paměti operátorského modulu a následně potom rádiově (provedením synchronizace) přenést do tranceiveru, který může být již předem namontován na ovládaném zařízení.

Software iDialog rozšiřuje možnosti aplikací o novou úroveň spočívající v definici ovládání a zobrazení funkcí, jejich hodnot nebo grafického zobrazení na displeji operátorského modulu v zorném poli obsluhy.

www.schmachtl.cz

schmachtl obr 2