01 Prosinec 2017

zat-Foto-4Česká firma ZAT dodá svůj řídicí systém SandRA na jadernou elektrárnu Metsamor v Arménii. Ta svým výkonem pokrývá téměř polovinu elektrické spotřeby země. „Opět budeme dodávat řídicí systém do primárního okruhu jaderné elektrárny. V současné době naše systémy řídí 44 bloků jaderných elektráren u nás i ve světě," říká Ivo Tichý, člen představenstva ZAT a.s. Zakázka v hodnotě 100 milionů korun bude dokončena v roce 2018.

ZAT dodá své řídicí systémy na primárná část druhého bloku, kde probíhá postupná modernizace bezpečnostních a ochranných systémů. „Budeme nasazovat naše procesní stanice SandRA Z101 a Z102 určené pro řízení regulačních a bezpečnostních funkcí řízení pohonů regulačních kazet reaktoru. Jejich úkolem je usměrňovat, zpomalovat či v případě nutnosti zastavit štěpnou reakci v reaktoru," říká Karel Stočes, ředitel divize Jaderná energetika.
Systém řízení pohonů regulačních kazet reaktoru je v provozu na 21 blocích jaderných elektráren u nás i ve světě, na modernizaci řízení dalších pěti bloků pracujeme.

Technologie pro VVER
Podle Stočese bude v únoru následujícího roku dokončena výroba skříní s řídicím systémem modifikovaným pro náročné seismické podmínky. Jaderná elektrárna totiž leží v tektonicky aktivní oblasti. „I s těmito náročnými podmínkami se umíme velmi dobře vyrovnat. Zakázku jsme získali právě díky našim předešlým referencím," doplňuje Ivo Tichý.
Převoz technologie do Arménie je plánovaný na květen 2018, ještě před tím proběhnou v Česku FAT zkoušky za účasti zákazníka. Odstávka jaderné elektrárny je stanovena na červen až červenec 2018, následně bude elektrárna přecházet do zkušebního provozu. JE Metsamor je osazena reaktory VVER 440 V 270 sovětské výroby, které jsou blízce příbuzné s reaktory v Čechách a na Slovensku, na nichž je také nasazen řídicí systém SandRA.

Spolupráce českých firem
ZAT realizuje projekt se společností Škoda JS, investorem je RUSATOM Services. Zakázku zafinancovala Česká exportní banka, pro kterou je dodávka na jadernou elektrárnu Metsamor také prvním projektem v Arménii. Podle Karla Bureše, generálního ředitele ČEB, je tato zakázka velkým úspěchem pro celý český energetický sektor.
Se společností Škoda JS spolupracuje ZAT dlouhodobě například na dodávkách řídicích systémů na
jaderné bloky VVER v Čechách i na Slovensku, v současné době spolu realizují zakázku pro jadernou elektrárnu Pakš v Maďarsku.

ZAT v jaderné energetice
Nové digitální procesní stanice SandRA Z101 a Z102 obsahují speciální bezpečnostní funkce určené pro nejvyšší bezpečnostní kategorie A dle IEC 61226 umožňující řídit kompletní chod jaderné elektrárny včetně nejvyšších bezpečnostních systémů. Řídicí systémy a know-how příbramských inženýrů jsou na třetině jaderných elektráren v EU na deseti procentech ve světě.


SandRA (Safe and Reliable Automation) je moderní řídicí systém třídy Distributed Control System (DCS) navržený pro náročná průmyslová odvětví vyžadující vysokou spolehlivost a dlouhou dobu života řídicího systému. Široká škála nabízených technických prostředků a možných uspořádání architektury systému umožňuje použít ho jak pro řízení rozsáhlých technologických celků typu energetického výrobního bloku, tak pro řízení malých technologií, jako jsou čističky odpadních vod, regulační stanice apod. SandRA je již 4. generací řídicího systému vyvinutého společností ZAT. Firma jej plánuje dodávat do svých zakázek minimálně do roku 2030 s následným dlouhodobým garantovaným servisem.

Společnost ZAT a.s. je nejstarší českou firmou v oboru automatizace technologických procesů s 55letou historií. Je uznávaným dodavatelem zejména v oborech jaderné energetiky, klasické energetiky, povrchové těžby a dopravy surovin, plynárenství, dopravy a průmyslových procesů. Firma sídlí v Příbrami a má pobočky v Plzni, na Slovensku a na Kubě. Disponuje vlastním vývojem, projekcí, výrobou, instalací i servisem elektronických zařízení, řídicích systémů a jejich komponent. Je také certifikovaným výrobcem zdravotnických přístrojů.

zat-Foto-5