Mezinárodní skupina odborníků, včetně zástupců společnosti Ericsson, zveřejnila report Exponential Roadmap. Ten navrhuje životaschopná řešení, jak v celosvětovém měřítku snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů na polovinu a významně redukovat množství oxidu uhličitého v atmosféře. Stabilizace teploty na Zemi vyžaduje, aby do roku 2050 emise dosáhly nulové hodnoty. Zpráva také předesílá ambice zaměřit se na dosažení zvýšení globální průměrné teploty pouze o 1,5 °C.
Report představuje spolupráci akademické obce, obchodu a občanské společnosti v šesti hlavních odvětvích, kterými jsou: energetika, průmysl, doprava, výstavba, spotřeba potravin a řešení založená na přírodních zdrojích.
Solární a větrná energie jsou již na mnoha místech levnější než fosilní paliva. Podle nových energetických scénářů má celosvětová poptávka po energii potenciál poklesnout o 40 % bez zásahu do kvality života.
Zpřísnění norem v průmyslu může zajistit použití efektivnějších materiálů. Digitalizace je klíčovým faktorem při zvyšování energetické a materiálové účinnosti. Internet věcí usnadní logistiku, zatímco umělá inteligence může přispět k optimalizaci a zefektivnění procesů.
„Ericsson věří, že technologie, jako jsou digitalizace a 5G, budou zásadními faktory pro snížení emisí o 50 % každé desetiletí. Prostřednictvím reportu Exponential Roadmap jsme prokázali, že k provedení tohoto přechodu vystačí i stávající řešení," říká Börje Ekholm, CEO společnosti Ericsson.
V dopravě mají elektrická vozidla potenciál dosáhnout do roku 2030 90 % podílu na trhu, avšak pouze v případě, že tento směr podpoří silné světové politiky. Doprava je díky úpravám tras, rychlosti a typům paliva schopná snížit emise o 50 %.
Transformace potravinového systému a zemědělství je, co se týče snížení emisí, jedním z nejproblémovějších odvětví. Bude totiž vyžadovat přechod z potravy založené na vysoké spotřebě červeného masa na využití zdravějších potravin, jako je ovoce a zelenina nebo luštěniny. Obtížné bude také celosvětově zavést udržitelnější zemědělské postupy. Hlavními překážkami, které mohou zpomalit pokrok, jsou především špatné územní plánování a regulace, zaměření na rychlé zisky, nedostatečné financování či nedostatek znalostí.