Společnost Kiesling Maschinentechnik uvádí ve druhé polovině roku 2014 na trh Averex – první robotické prodrátovávací centrum na světě. Po pětiletém vývoji je toto automatizované řešení pro výrobu řídicích a silových rozváděčů nyní připraveno pro sériovou výrobu. V nejbližší době ještě proběhnou testy ve zcela reálném provozu. Averex šetří drahocenný čas tím, že nahrazuje manuální propojování komponentů na montážní desce rozváděče.
Automatizované propojování přístrojů probíhá v souladu se všemi normativními a bezpečnostními požadavky. Ve srovnání s manuálním zapojováním se čas potřebný pro zapojení výstroje montážní desky jednoho rozváděče zkrátí až o 15 hodin. Mezi další funkce, které zvyšují úroveň automatizace při výrobě rozvaděčů, patří zásuvné zapojování, automatická změna zapojení a štítkování.
Rolf von Kiesling, generální ředitel Kiesling Maschinentechnik, vysvětluje: „Robotické centrum Averex může pomoci výrobcům k podstatnému urychlení jejich výrobních procesů, zejména při výrobě systémů, u nichž se používají stále stejné konfigurace zapojení, téměř jako u sériové výroby. Výroba rozváděčů se tak stává efektivnější již od objemu jediné série."
Averex byl vyvinut speciálně pro prodrátovávání montážních desek rozváděčů. Systém zastřihne vodiče na potřebnou délku ještě před odizolováním jejich konců a nalisováním dutinek. Následně se vodiče uloží do kabelových kanálů a zapojí se do příslušných komponent, jako jsou svorky, stykače a jističe. Provedení tohoto procesu při ručním zapojování v průměru trvá asi 180 sekund, Averex dokončí stejný úkol přibližně za 40 sekund. A navíc, je tento proces mimořádně spolehlivý a přesný díky využití laserů k rozpoznání jednotlivých součástí a ke kontrole jejich rozměrů vůči montážní toleranci. Tato automatizace snižuje počet potřebných pracovních hodin přibližně o 15 na každý rozváděč ve srovnání s ručním zapojováním (vztaženo k počtu 300 vodičů).
Technickou předností tohoto řešení je patentovaná montážní hlava, kterou lze otočit až o 270 stupňů a která umožňuje vedení vodiče, zastřihávání, odizolování a lisování kabelových dutin, a dále šroubování s kontrolou utahovacího momentu. Hlava zároveň disponuje i měničem nástrojů se šesti různými nástroji. Kromě šroubových spojů, mohou být zapojovány také svorkovnice s nástrčným připojením. Automatický měnič vodičů – s kapacitou až 16 různých typů – a automatické značení kabelů, poskytují ještě vyšší stupeň automatizace.
Speciálně vyvinuté rozhraní pro komunikaci navíc umožňuje přenos dat z návrhového softwaru přímo do zařízení Averex. Data mohou být převzata např. ze softwaru Eplan a zahrnují informace o jednotlivých komponentách a jejich umístění na montážní desce vycházející z 3D modelu. Proces začíná tím, že se provede kontrola informací získaných ze softwaru a porovná se se skutečným rozmístěním komponent na montážním panelu, teprve poté začne automatické a autonomní propojování všech instalovaných komponent. Zařízení může samozřejmě automaticky volit mezi vodiči různých barev a průřezů. Výrazně se tímto zrychluje proces zapojování, který je běžně prováděn ručně. Robotizované centrum Averex – jedinečné řešení svého druhu na světě – přináší výhody v podobě výrazné úspory času a nákladů a představuje tak skutečné end–to–end řešení, které uživateli poskytne rozhodující konkurenční náskok.