Náklady spojené s provozem a údržbou zařízení mnohdy několikrát převyšují jeho hodnotu. V souvislosti s digitalizací v průmyslu a internetem věcí (Internet of Things – IoT) vzniká potřeba nových obchodních modelů, z nichž mnohé ještě neznáme, zatímco jiné už dostávají konkrétní podobu. Mezi ně patří prediktivní údržba. Tato technika zahrnuje sledování dat z provozu a údržby, aby bylo možno předvídat závady, dříve než k nim dojde, což umožňuje naplánovat údržbu během plánovaných odstávek.
V této souvislosti se můžeme setkat i s pojmem monitorování kondicí, který zahrnuje sledování stavu stroje a předvídaní poruchy.
Efektivní údržbě a hledaní řešení, jak jejím prostřednictvím snížit náklady na provoz zařízení, se ve společnosti Veskom, která patří mezi přední dodavatele kompresorů, techniky pro průmyslové chlazení a tepelných čerpadel, věnují řadu let.
„V uplynulých zhruba deseti letech se nám servis a údržba posunuly z bodu A do bodu B. Zpočátku jsme se zabývali hlavně mimořádnými opravami a úpravami, což mnohdy bylo spojené s havarijními výjezdy. Přemýšleli jsme co s tím. Jako řešení se ukázaly servisní smlouvy spojené s pravidelnými a preventivními prohlídkami. V jejich rámci byl uveden dojezdový čas v rámci nějakého problému, obvykle to bylo do 24 hodin nebo méně," říká Jiří Rach, ředitel divize Servisních služeb společnosti.
Minulostí jsou havarijní výjezdy o víkendech, v současné době zde řeší především pravidelnou a preventivní činnost, ne takříkajíc infarktové situace spojené i s odstávkou výroby. Odpadlo to, co stojí hodně peněz a vyvolává velkou nervozitu především na straně uživatele zařízení.
Jedním z hlavních témat letošního veletrhu v Hannoveru bude prediktivní údržba, tedy nečekat až zařízení zkolabuje, ale pravidelně ho kontrolovat, plánovat jeho opravy do odstávek výroby a tak dále. Je třeba si v této souvislosti uvědomit, že pořízení zařízení tvoří deset až patnáct procent, v některých případech se uvádí, že to jsou jen tři procenta, z koláče celkových nákladů. Jejich největší část tvoří energie následována servisem a údržbou. „Víme jak na to, umíme to a dnes máme podloženo výpočty, že náklady na servis včetně oprav lze za dobu životnosti zařízení snížit až o dvacet procent," pokračoval J. Rach.
V čem je přednost tohoto přístupu? Souvisí s používáním originálních náhradních dílů a odbornou péči o zařízení. Provozovatelé techniky se mnohdy spálí, když po ukončení záruční doby dají přednost „levnému" servisu před autorizovaným nebo nakupují náhradní díly za nižší cenu v neodpovídající kvalitě. To se jim dříve nebo později vrátí například tím, že je zařízení nějakým způsobem poškozené, svou roli může sehrát i neodborný přístup techniků, kteří nejsou speciálně proškoleni například na určitý typ kompresorů. „Pak se zákaznici vrací k nám a oprava je stojí dvakrát nebo třikrát tolik z důvodu snahy o úspory na nesprávném místě," říká k tomu Jiří Rach. Samostatnou kapitolu tvoří nákupní oddělení závodů. Často v nich pracují lidé, kteří srovnávají čísla a rozhodují se podle ceny. Mnohdy autorizovaný servis prohraje „o pár korun", nicméně zařízení utrpí a v konečném důsledku jeho majitel víc ztratí, než získá. Nelze to ale paušalizovat. „Máme stálice, zákazníky, s nimiž je spolupráce tip ťop, zařízení bezproblémově fungují, mají naběháno 50 000 až 60 000 hodin, probíhají jejich částečné generálky, generálky a stále spolehlivě slouží," dodává J. Rach.
Zhruba před čtyřmi lety začali ve Veskomu používat prostřednictvím internetu dálkový dohled zařízení. Monitoring v reálném čase dává přehled o vibracích uvnitř stroje a dalších procesech, které mají vliv na jeho bezporuchovost, pomáhá ho udržovat v chodu tím, že umožňuje provádět prediktivní údržbu místo následné, dále analýzu vývojových trendů a srovnání mezi stroji a provozním prostředím. Dříve k tomu bylo potřeba nákladné zařízení, zatímco dnes se dají pořídit monitorovací a prognostické systémy na sledování stavu a nástroje pro zpracování velkých objemů dat za zlomek nákladů a času potřebného pro instalaci proti tradičním systémům. „Můžeme sledovat jeho chod, stejně jako zákazník, pokud něco není v pořádku, tak nám zařízení vyšle signál. Ve stejném čase tak obě strany obdrží informaci, že vznikl problém a situaci je možné operativně řešit," dodává Jiří Rach.
I když má online sledování zařízení budoucnost, často se ve firmách, které ho nabízejí, setkávají s nepochopením tohoto řešení. Počáteční investice je vyšší a tak často investor uvažuje, zda ano či nikoli. Je to jako v případě automobilu, kdy si ho můžete koupit s přípravou pro rádio nebo bez ní. A o to víc pak stojí zabudování rádia, když v něm přípravu nemáte. „Investiční manažeři obvykle začínají ořezávat údržbu, což je jak se říká dvousečná zbraň," zdůrazňuje J. Rach.
Firma má vybudované kvalitní technické zázemí. V případě, že je potřeba rychlé řešení, nabízí pronájem chladicích jednotek, kompresorů a tepelných čerpadel. Možnost pronájmu kompresorů a chladicích jednotek se uplatní například za situace, kdy je třeba přechodné zvýšení výkonu nebo vykrytí sezónních špiček, mohou sloužit i jako záloha po dobu plánovaných odstávek či náhrada v případě poruchy stávajícího systému. Umožňuje tak řešení problému, aniž by bylo nutné si nákladný systém hned pořizovat. „Například generální opravy kompresorů se neprovádí na místě, ale v našich dílnách. Během doby, kdy je v opravě, poskytujeme zákazníkovi náhradní, aby nemusel zastavovat nebo omezovat výrobu. Máme připraveny i další díly, trubky, kabely atd., které jsou potřebné pro dočasné připojení," doplňuje J. Rach.
Všechny operátory, kteří se o zařízení starají, pravidelně každý rok školí, společně diskutují o možných problémech, aby byli připraveni na řešení neočekávaných situací. Bez denní údržby se to neobejde. Ve všech manuálech už historicky je u všech výrobců popis denní, týdenní a měsíční údržby. A pak následuje třeba čtvrtletní, pololetní a roční údržba. Je to vázáno na počet naběhaných hodin. Servis je po odpracování 2000, 4000, 6000 a 8000 hodin. „Provozovatel by si vždy měl sjednat odborný servis na daný interval, mezitím se vyplatí mít kvalifikovaného údržbáře, který bude provádět denní, týdenní a měsíční údržbu. V případě menších firem to jsou jejich zaměstnanci, ve velkých firmách se o zařízení starají outsorcingové společnosti," říká tomu Jiří Rach.
Investice nemusí být enormní ani v případě koupě chladicích jednotek či kompresorů, pokud se zákazník rozhodne využít další službu, a pořídí si použitou techniku, odkoupení od uživatelů, kteří měnili zařízení za výkonnější. Ta je vždy zkontrolována, otestována a plně funkční. Potenciálním zákazníkům je nabízena za zvýhodnění ceny.
Preventivní servis a údržba se vyplácí, o tom nikdo nepochybuje. V rámci servisní smlouvy společnost nabízí pravidelná měření, diagnostiku zařízení, na jejím základě mají zákazníci prodlouženou záruční dobu, stálý partnerský vztah, bezplatnou technickou podporu, příjemnější hodinovou sazbu, lepší cenu náhradních dílů. „Jsme ve fázi, kdy plánujeme pravidelný servis, domlouváme si cenu se zákazníky a tím pádem se v klidu plánují opravy, neříkám, že mimořádné opravy zcela vymizely, ty jsou a budou. Dříve nám však zabíraly až polovinu našich služeb, dnes z 85 a více procent provádíme pravidelné činnosti a zbytek připadá na opravy mimo plán. Je to proto, že jejich příčiny se díky prediktivní údržbě přesunuly do plánovaných oprav při odstávkách. Tím jsme podstatně omezili v mimořádných případech odstávku výroby. Situace v kompresorovně, kde není záloha, automaticky znamená útlum výroby například na polovinu. Týká se to například všech dodavatelů pro automobilový průmysl, kde se pracuje na principu JIT - Just In Time. Při prvních signálech, že něco není v pořádku, se můžeme připravit na první odstávku a závadu odstranit nebo mít v pohotovosti náhradní kompresor, kdyby došlo k nejhoršímu. Servisní smlouva je tak výhodná pro obě strany, říká na závěr Jiří Rach.