21 Srpen 2014

bilavcik obr3Významný prodejce měřicí techniky nejen pro průmyslovou výrobu, firma Prima Bilavčík, uspořádala v červnu pro své zákazníky dvoudenní workshop. Cílem akce bylo představit současné moderní měřicí metody a přístroje firem FARO a BREUCKMANN.

Prezentační místnost ve školicím středisku společnosti v Uherském Brodě zcela zaplnili zájemci o přesné mobilní inspekční systémy. Stojí za zmínku, že nové školicí středisko bylo v roce 2013 oceněno v soutěži Stavba roku Zlínského kraje. Osobně jsem jej navštívil poprvé a skutečně se jedná o výjimečnou budovu s dokonale účelně řešeným interiérem, zatímco exteriér zajímavě kombinuje moderní a tradiční architektonické prvky.

FARO
První den workshopu byl věnován výrobkům společnosti FARO. U mobilních souřadnicových měřicích strojů FARO byla prezentována hlavně jejich mobilita, přesnost a jednoduché ovládání. Určité typy měřicích ramen FARO poskytují možnost doplnění o laserový skener, což dále zvyšuje rychlost skenování a komfortnější užívání.
Z portfolia přístrojů FARO byl dále prezentován mobilní skener FARO FOCUS 3D X330, který splňuje veškeré požadavky na moderní měřicí přístroj. Prezentace tohoto přístroje byla zaměřena na praktické možnosti jeho využití. Pro příklad můžeme uvést:

– Digitalizace vnitřních a venkovních prostor
– Výstupní kontrola při svařování velkých předmětů (vagónů atd.)
– Digitalizace soch a kulturního dědictví...

bilavcik obr1BREUCKMANN
Po společném večerním programu následoval den druhý, prezentace se zabývaly zařízeními firmy Breuckmann. Pozornost byla věnována zejména představení a ukázce reálného využití 3D proužkového skeneru Breuckmann stereoSCAN, který nalezne uplatnění v celém spektru odvětví, ať už se jedná o těžký průmysl nebo zdravotnictví. Skenery BREUCMANN vynikají skvělou přesností, flexibilitou a výkonem, v tomto ohledu se tedy jedná o špičkový 3D měřicí a digitalizační systém.
Za více jak dvě dekády se společnost Breuckmann se sídlem v německém Meersburgu stala inovativním průkopníkem a lídrem ve vývoji a produkci 3D digitalizačních a měřicích systémů. Jejich 3D senzory na bázi vlastní patentované metody proužkové projekce zakomponované do špičkových systémů poskytují vysokou přesnost a spolehlivost v cenově dostupných zařízeních pro 3D měření a inspekci kvality. Mezi charakteristické vlastnosti všech systémů Breuckmann patří:

– Nejvyšší rozlišení a přesnost
– Rychlé snímání dat
– Spolehlivá analýza dat
– Jednoduchá obsluha a optimální flexibilita

Vzhledem k jejich vysoké přesnosti a rozlišení jsou 3D skenery Breuckmann vysoce ceněny po celém světě. Na základě metody proužkové projekce pokrývají velmi univerzální a přitom specializované spektrum aplikací a řad produktů. Navíc 3D skenery Breuckmann obsahují vlastní 3D software OPTOCAT pro zpracování obrazu, který nabízí komplexní sadu funkcí pro kompletní 3D řešení.

Oblasti použití na poli aplikací rozličných produktových řad pokrývají 3D skenery Breuckmann různé úkoly, jako je povrchová kontrola součástí, digitalizace nástrojů, inspekce při sériové produkci, návrh designu produktů, analýzu deformací ozubených kol a mnoho dalších. Breuckmann má také letité zkušenosti na poli 3D měření lidského těla (např. v dentální technologii, kosmetice, filmové produkci), ale také v oblasti umění a kultury (např. dokumentace kulturního dědictví, 3D skenování obrazů či digitalizace soch).

Jak funguje 3D digitalizace?
Sekvence periodických pruhů je promítána na 3D objekt a poté jsou snímány výsledné vzory pruhů digitální kamerou s vysokým rozlišením. Využitím metody geometrické triangulace, podle počtu změn ve struktuře promítnutého vzoru světla vyplívajícího z geometrie objektu, lze získat 3D informaci z 2D snímků. Využitím této metody lze jediným snímkem získat data obsahující až 16 milionu 3D souřadnic. K získávání kompletní digitalizace topometrickou metodou měření je obvykle nutné snímání z více pohledů. Pro finální ustavení těchto pohledů poskytuje OPTOCAT software obsáhlé možnosti navádějících postupů:

Objekty charakterizované zřetelnými geometriemi mohou být ustaveny po interaktivním před-vyrovnání:

– Rozličnými typy značek (velikostí, kódem) nebo referenčními koulemi umístěnými na objekt
– Kombinace fotogrammetrických metod
– Systémy schopné konstantně sledovat pozici senzorů
– Integrace senzoru do robotů či souřadnicových měřicích strojů

Pohledy ustavené některou z těchto metod jsou později spojeny do výsledného datového objektu v obvyklých formátech. 3D data mohou být finálně konvertovány do jakéhokoliv z běžně užívaných datových formátů.

Nový model stereoSCAN R16
Tento zbrusu nový nejpřesnější model, určen obzvláště pro nejnáročnější metrologické aplikace, nabízí jedinečnou rozlišitelnost detailů až 0,01 mm díky dvěma asymetricky rozmístěným kamerám osazeným plnohodnotnými 35 mm CCD čipy o rozlišení 2×16 Mpix a profesionálními Carl Zeiss objektivy. Dostupná zorné pole pro tento typ skeneru jsou v rozmezí od 60 mm do 1 200 mm.

Struktura na bázi karbonových vláken zabezpečuje optimální mechanickou a termální stabilitu všech senzorů. Inteligentní systém pro správu dat poskytuje nejvyšší stupeň spolehlivosti dat na základě přísných kritérii kvality. S ohledem na rychlý čas akvizice dat, která je ca. 1 sekunda, jsou redukovány vnější rušivé vlivy na minimum. Kalibraci celého systému s vysokým stupněm přesnosti lze provést v průběhu několika minut.
Vzhledem k asymetrickému nastavení kamer o třech rozličných triangulačních úhlech 10°, 20° a 30°, které jsou implementovány do jednoho systému, je umožněno uživatelům dosáhnout přístupu k místům, jenž nelze běžně zachytit nebo jen velmi obtížně. Pohodlnou výměnou objektivů je zajištěno rychlé přepnutí mezi různými měřicími oblastmi. Moduly kamer lze jednoduše umístit do rozličných pozic senzorové základny. Vzhledem k vysoké úrovni flexibility lze dosáhnout i nejmenších oblastí bez nutnosti výměny základny senzoru.

www.merici-pristroje.cz

bilavcik obr2

bilavcik obr4