06 Duben 2017

dinel-HLM-35Firma Dinel, s.r.o. – tradiční český výrobce systémů pro měření hladiny a průtoku letos přichází s několika novinkami. V rámci nedávno spuštěné senzorové platformy „X-35" se objevují nové snímače hladiny a průtoku a je zásadně přepracován příložný hladinový snímač pro stavoznaky. V oblasti procesní automatizace je jedním z trendů posledních let masové nasazení miniaturních senzorů na místa, která dosud zůstávala bez kontroly, popř. byla osazena robustními a drahými přístroji.

Zvyšuje se tím celková úroveň ovladatelnosti systému, komfort obsluhy a bezpečnost provozu. Příkladem z produkce firmy Dinel je stále se rozrůstající rodina senzorů X-35.

Dosud byla zastoupena limitními hladinovými snímači DLS-35, kontinuálními hladinoměry DLM-35 a vysokofrekvenčními hladinovými snímači RFLS-35. Od letošního února jsou tyto senzory již k dispozici i v provedení pro prostředí s nebezpečím výbuchu par a plynů, resp. mimo RFLS-35 i hořlavých prachů. Letošní novinkou je začlenění nového kalorimetrického principu pro detekci průtoku a tlakového principu pro měření hladin do této platformy a aplikace vysokofrekvenčního principu snímání hladiny na příložný kapacitní hladinový senzor GPLS-25.

Kalorimetrický snímač průtoku TFS-35
V technické praxi je častým úkolem kontrolovat, zda kapalina v potrubí proudí podle zadání. Potřebujeme-li si být jisti, zda čerpadlo běží, či zda neběží nasucho, popř. zda plnicí, chladicí, mazací či jiný proces není přerušen, je velmi výhodné instalovat do potrubí senzor proudění média. K tomuto účelu byl vyvinut kalorimetrický snímač průtoku TFS-35. Je možné jej použít pro média elektricky vodivá i nevodivá a instalován může být v kovových i plastových potrubích. Snímač je celý vyroben z nerezové oceli, na jednom konci opatřen snímacím elementem (stonkem), na opačném konci je závěr s indikátory stavu, ovládacími prvky a elektrickým připojením. Je určen k montáži do stěny potrubí pomocí návarku. Kromě samotného hlídání průtoku disponuje funkcí hlídání teploty média. Parametrizace snímače se provádí pomocí dotyku magnetického pera na označené citlivé plošky. LED indikátory jsou multifunkční – zajišťují indikaci stavu i procesu nastavování snímače. Elektrické připojení je k dispozici pomocí kabelové vývodky, vývodky s chráničkou (husím krkem) nebo pomocí konektoru. V případě překročení meze nastaveného průtoku pod nebo nad uživatelem nastavenou mez dojde ke změně stavu příslušného výstupu pro průtok (rozsah měření rychlosti proudění je 1 až 150 cm/s pro vodu). V případě překročení nastavené meze teploty dojde ke změně stavu výstupu pro teplotu (rozsah hlídaných teplot je 15 až 75 °C). Průtok je v rozsahu měření zobrazován 5 LED diodami a ve stejném dělení je možno volit hranici pro sepnutí/rozepnutí kontaktu a nastavení teploty. Procesní připojení je závitem G1/2.

Hydrostatický hladinoměr HLM-35
Měření hladiny pomocí hydrostatického tlaku je všeobecně rozšířené. Použití tlakové metody je výhodné zejména v případech s omezeným prostorem (vrty, studny, trubky) a v případech, kde ostatní metody mají potíže (pěna na hladině). Ke své stávající nabídce ponorných hydrostatických hladinoměrů HLM-25 (pro měření vody ve vrtech, studnách a nádržích) firma Dinel nyní přidává i verzi pro montáž do závitu (do stěny nádoby nebo do trubky). Inovativní design s polozapuštěným převodníkem nabízí dobrou ochranu proti mechanickému poškození a zároveň velmi dobrou čistitelnost tlakového převodníku. Má-li hladinoměr správně fungovat, musí být vybaven systémem pro kompenzaci atmosférického tlaku. Ten je u HLM-35 možno zvolit buď pomocí kapiláry integrované do kabelu nebo pomocí ventilu s porézní membránou.

Příložný hladinový snímač GPLS-25 s RF technologií
Snímání hladiny zboku umístěnými kapacitními snímači – ať již s přímou montáží do stěny nebo přes stěnu stavoznaku – mělo dosud jedno omezení. Nebylo možno jej aplikovat v případech, kdy měřené médium vytvářelo na stěně (resp. na izolantu elektrody snímače) kompaktní vrstvu (film) a současně bylo elektricky vodivé. Typickými představiteli problematických médií byly louhy, mycí roztoky a některé potravinářské produkty. Loni byl na trh uveden snímač RFLS-35, který tento problém řeší pomocí generování a vyhodnocování změny elektrického pole o velmi vysokých kmitočtech. Tímto opatřením se eliminuje ohmická složka impedance média a vzrůstá vliv kapacitní reaktance, která je již ovlivněna pouze masou měřeného média, nikoli jeho tenkou vrstvou. Tato metoda byla nyní implementována i do příložných hladinových snímačů GPLS-25. Nyní jsou snímače GPLS-25 schopny eliminovat jakýkoli film či usazeninu na vnitřní stěně nádrže (plastové nebo skleněné) nebo trubky a spolehlivě ji odlišit od skutečné hladiny. Vnější podoba, elektrické parametry a způsob ovládání pomocí magnetického pera byly zachovány v původní podobě, takže běžný uživatel ani nemusí postřehnout rozdíl. Pro odlišení je na štítku vyznačen symbol „rf".

www.dinel.cz