Miniaturizace, minimalizace nákladů, optimalizace procesů a bezpečnost jsou více než kdy jindy znakem moderní průmyslové výroby. Pro vývojáře je zapotřebí přinášet inovativní komponenty, jejichž vlastnosti pravidelně překonávají samy sebe. Řadou mikropřepínačů ASQM přináší Panasonic Industry odpověď na výzvy, kterým dnes moderní vývoj čelí. Nejnovější přírůstek v podobě mikropřepínače ASQMR IP67 přináší možnost rozpoznávání chybových stavů na základě vestavěných rezistorů.
Historie: V roce 2003 vyvinul Panasonic řadu ASQ, čímž potvrdil svou průkopnickou roli v oblasti miniaturních mikrospínačů. Tři sta milionů prodaných kusů k dnešnímu dni jasně dokládá, že se jedná o kvalitní a úspěšný model. V roce 2014 pak následoval ASQ Mini (ASQM) se stejným spínacím mechanismem ovšem v daleko menším provedení. To odpovídalo potřebám trhu v tom, že pro mnoho aplikací postačovalo pouze rozpoznání polohy. Panasonic nyní představuje další krok ve vývoji ASQM: mikrospínač ASQMR - v současnosti nejkompaktnější přepínač svého druhu navíc s diagnostickými funkcemi.
Mikrospínač ASQMR IP67– nyní včetně možnosti rozpoznání chybových stavů
Kompaktní jako vždy, bezpečnější než kdykoli předtím. ASQMR – v současnosti nejmenší mikrospínač na trhu, který navíc nabízí diagnostické možnosti a spolehlivost zabezpečenou proti selhání. V novém ASQMR IP67 jsou integrovány dva čipové rezistory, které zajišťují detekci dvou chybových stavů: přerušení vodiče a zkratu. Tím je chráněna obsluha před zraněním a celá aplikace před poruchami nebo dokonce poškozením. Nastavením různých úrovní výstupního napětí pro normální a chybový režim je nový ASQMR aktuálně nejkompaktnějším diagnostickým spínačem na trhu.
Schéma rozpoznání chybového stavu (níže). Bez této funkce (výše) nelze jasně rozpoznat přerušení kabelu ani zkrat.
Nejmodernější technologie v kompaktním provedení Přepínače, které jsou v souladu s IEC529/IP67, nabízejí všechny funkce, které lze od této konstrukce očekávat: tiché i téměř úplně tiché spínání a vynikající odolnost proti otřesům a vibracím. Dlouhá kluzná spínací dráha (nejméně 1,75 milimetru; viz obrázek 3) a možnost optimální funkce až do náklonu 45 stupňů umožňují velkorysé navržení tolerančního řetězce vzájemně působících komponent a kompenzaci případných montážních tolerancí.
V příčném řezu ASQ lze jasně rozeznat kluzný kontakt s dlouhou dráhou.
Navzdory své malé velikosti lze k ASQMR – stejně jako ke všem přepínačům ASQM – v případě potřeby připevnit páku, aniž by byly nutné jakékoliv další plastové díly.
ASQMR si vystačí se stejným instalačním prostorem s technologií lisovaného uložení (vpravo) jako ASQM (vlevo) – navzdory integrovaným odporům.
Kvalita
Konvenční utěsnění základní desky s pouzdrem se již neprovádí pomocí lepidel. Místo toho se používá proces laserového svařování, který šetří čas na zpracování a materiály. Systém kluzných kontaktů byl navržen tak, aby ve spojení s použitým mazacím tukem (bez silikonu) měl dostatečný samočisticí efekt a nebylo nutné zlacení.
Dodatečná dávka bezpečnosti
Pokud jde o normu ISO 26262 pro automobilovou bezpečnost a následně o průmyslové standardní úrovně hodnocení rizik SIL a ASIL, je první volbou nový odporově kódovaný ASQMR. Jeho dvojitá konstrukce posuvného kontaktu slibuje vynikající odolnost proti nárazům a vibracím. Pro maximalizaci výběru nabízí Panasonic Industry verze s pájecími nebo vidlicovými koncovkami a také s drátovými koncovkami. K dispozici jsou různé páky, které usnadňují použití v mnoha oblastech včetně zámků, západek a poklopů v konstrukci automobilů, různých průmyslových nouzových a bezpečnostních zařízení a aplikací ze světa inteligentních domácností a automatizace budov.
Spojení tvarovým a silovým uložením – metoda lisovaného uložení výrazně převyšuje metodu pájení, pokud jde o životnost.