Instalace OZE se již staly trvalou součástí našeho každodenního života. Pod pojmem fotovoltaika si představujeme solární panely, ale instalace pro výrobu čisté energie je mnohem složitější a vyžaduje použití vysoce kvalitních komponent. Níže uvádíme nabídku značky Panasonic, zahrnující kvalitní řešení, která zaručují bezporuchový provoz celé instalace.
- Invertory a jejich úloha v instalaci
- Polymerové kondenzátory
- Fóliové kondenzátory
- Rezistory
- Tlumivky
Invertor
Klimatické změny, nejistota na trhu s energiemi, nezávislost – to jsou některé z důvodů, které přispěly k prudkému nárůstu obliby OZE, mezi nimiž kraluje fotovoltaika, tedy instalace, jejímž základem jsou solární panely. Fotovoltaická instalace však není jen o samotných panelech. Všechna domácí zařízení jsou napájena sinusovým napětím, zatímco panely vyrábějí stejnosměrné napětí, které by tato zařízení jen poškodilo. Aby bylo možné využít energii největšího fúzního reaktoru v okruhu několika světelných let, tedy Slunce, je nutné změnit stejnosměrné napětí, ať už je jeho hodnota jakákoli, na střídavé napětí, přesněji řečeno na sinusové napětí 230 V. Pokud jsou panely srdcem fotovoltaické instalace, invertor je jejím mozkem. Invertor slouží k přeměně a udržování napětí v domácí síti na konstantní úrovni. To je však jen zjednodušený popis jeho možností. Na trhu jsou k dispozici invertory, které dokážou převádět napětí z panelů na síťové napětí a zároveň nabíjet úložiště energie, které lze nabít pouze stejnosměrným napětím. To znamená, že invertor musí současně převádět DC napětí z panelů na nabíjecí DC napětí a AC síťové napětí. Jedná se o mimořádně náročný úkol, a proto invertorové systémy vyžadují komponenty nejvyšší kvality. Tohoto úkolu se ujala společnost Panasonic, která má v nabídce mnoho řad ideálně vyhovujících náročnému prostředí, jakým interiér invertoru bezesporu je.
Polymerové kondenzátory OS–CON
Provoz fotovoltaické instalace je koncipován na několik let nebo dokonce desetiletí, a to znamená, že všechny komponenty invertoru se musí vyznačovat dlouhou životností. V obvodu invertoru je mnoho elektrolytických kondenzátorů, které patří k nejstarším typům součástek. Bohužel tyto kondenzátory mají omezenou dobu provozu – v nejlepším případě se jedná až o několik tisíc hodin, což u fotovoltaické instalace vybavené úložištěm energie znamená něco málo přes 2 roky nepřetržitého provozu. Z toho vyplývá závěr, že v invertorech by bylo lepší používat kondenzátory s delší životností. Právě takové jsou polymerové kondenzátory OS-CON. Vzhledově se neliší od standardních elektrolytických kondenzátorů, ale celé tajemství se skrývá uvnitř. Díky použití polymerů mohou tyto kondenzátory dosahovat několikanásobně delší provozní doby než elektrolytické kondenzátory.
Polymerový kondenzátor řady OS-CON.
Zdroj ZDE
Z výše uvedeného schématu je zřejmé, že použití kondenzátorů OS-CON v obvodech invertorů je jedinou možností, pokud chceme zaručit dlouhý a nepřerušovaný provoz instalace.
Fóliové kondenzátory
Kromě hodnoty napětí je důležité, aby nedocházelo k žádnému rušení. K tomu se nejlépe hodí fóliové kondenzátory řady ECQUA X2, které splňují americké (UL) a kanadské (CSA) bezpečnostní normy. Dodatečnou výhodou je, že kryt je vyroben ze samozhášivého plastu, což výrazně snižuje riziko požáru v případě poruchy. Všechny tyto výhody znamenají, že fóliové kondenzátory Panasonic lze použít kdekoli v obvodu invertoru – mohou filtrovat vstupní signál z panelů a eliminovat špičky v DC/DC měniči.
Rezistory
Rezistor thick film s odporem 100 Ω.
Solární invertory používají desítky nebo dokonce stovky rezistorů, na které jsou kladeny technické požadavky, jako je vysoké napětí, vysoká účinnost a dlouhá doba provozu. Panasonic má ve své nabídce několik řad, které jsou pro takové podmínky ideální. Pro regulaci a detekci napětí bude ideální řada ERJP, protože její vyšší provozní výkon a odolnost vůči napěťovým špičkám umožňuje použití menších rezistorů při zachování parametrů obvodu nebo zvýšení jeho výkonu bez zvětšení rozměrů.
Tlumivky
V obvodu invertoru jsou také tlumivky, které často pracují v podmínkách vysokého napětí a proudu, a proto musí být vyrobeny z nejkvalitnějších materiálů. Mezi takové tlumivky patří řada ETQP od firmy Panasonic, která je ideální pro systémy, kde jsou signály přepínány na vysoké frekvenci. Další výhodou řady ETQP je její stabilita a možnost pracovat při teplotách až 150 °C. Použitím speciálních materiálů se firmě Panasonic podařilo zmenšit rozměry tlumivek o 30-50 % při zachování parametrů, což umožňuje zmenšit rozměry PCB nebo zvýšit provozní proudy při zachování rozměrů tlumivky.
Tlumivky Panasonic splňují požadavky normy AEC Q200.