12 Listopad 2019

EON-Drive 02 mElektromobilita je v Česku stále ještě v plenkách a budí vášnivé debaty o tom, jestli je to pouhý módní výstřelek a slepá cesta, nebo zda jde skutečně o nezadržitelný trend, na kterém bude automobilový průmysl v Evropě v blízké budoucnosti stavět.
Přes všechna slabá místa, která elektromobilita aktuálně má a musí řešit, se odborníci shodují spíše na druhé variantě. Otázkou tak není, zda se elektromobily stanou běžnou součástí našich životů, ale kdy k tomu dojde.


„Automobilky musí reagovat na přísné emisní limity, které stanovila Evropská unie. I z toho důvodu budou na trhu rychle přibývat nejen elektroauta, ale i vozy na CNG. To přirozeně začne snižovat pořizovací cenu těchto aut a zároveň se díky technologickému vývoji začne zvyšovat dojezdová vzdálenost. Paralelně s tím musí být velmi dobře připravena také infrastruktura, aby lidé měli své vozy kde dobíjet," vysvětluje Martin Klíma, vedoucí útvaru Mobility Services společnosti E.ON Energie.

Lidé chtějí dobíjet doma i na cestách
Zkušenosti prozrazují, že majitelé elektromobilů velmi často dobíjejí svůj vůz přes noc doma. V tomto ohledu se přímo nabízí spojit čistou mobilitu s použitím zelené energie, jinými slovy použít k dobití svého auta elektřinu vyrobenou díky fotovoltaice na střeše vlastního domu. „Ideálním řešením je pak produkt Virtuální baterie, která klientovi umožňuje využít elektřinu vyrobenou díky fotovoltaice na 100 %. Pokud vyrobenou elektřinu během dne nespotřebujete, vracíte ji do sítě, ale můžete si ji kdykoli vzít zase zpět. Takže to, co vyrobíte, také beze zbytku spotřebujete – a klidně právě i v noci, kdy fotovoltaické panely energii nevyrábí, a vy přesto můžete dobít svůj elektromobil zelenou energií," vysvětluje princip Virtuální baterie Martin Klíma.
Při cestování na delší vzdálenost jsou klíčové hlavně rychlodobíjecí stanice, na kterých může řidič dobít baterii za zhruba pětačtyřicet minut. Těchto stanic otevřela společnost E.ON v Česku již pětadvacet. „Během letošního roku počítáme s výstavbou minimálně dalších 20 rychlodobíjecích stanic a jedné ultrarychlodobíjecí stanice s výkonem 150 kW neboli ultrafast charger. Do roku 2020 tak plánujeme spustit 50 rychlodobíjecích stanic a čtyři ultrarychlé, zejména v blízkosti významných silničních koridorů, například u dálnic D1, D2, D5 nebo D8," říká Martin Klíma.
Cílem budování dobíječek je zapojení České republiky do celoevropské sítě dobíjecích stanic, čemuž se E.ON věnuje například i v rámci projektu Next-E. Díky němu vznikne za podpory Evropské unie 252 nových nabíjecích stanic v šesti státech, z toho 30 bude ultrarychlých, které elektřinu doplní doslova během několika minut. Do projektu se kromě České republiky zapojilo Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Slovinsko a Chorvatsko.

Registrovaní uživatelé aplikace E.ON Drive za dobíjení podstatně ušetří
Jenže dostupná síť elektrodobíječek je pouhým základem, klienti očekávají komplexní servis. „Proto jsme letos na jaře přišli na český trh se službou E.ON Drive, která kromě sítě veřejných dobíječek nabízí i komplexní řešení elektromobility pro všechny zákaznické segmenty. Pro pohodlné dobíjení na našich veřejných stanicích mohou zákazníci nově využívat mobilní aplikaci a další servisní služby," říká Martin Klíma. „E.ON Drive je k dispozici pro všechny uživatele elektromobilů, využívat ji mohou jednotlivci, firmy i státní instituce. Po několika týdnech od spuštění registrujeme několik stovek registrovaných klientů, zejména těch firemních," dodává.
„Největší přidanou hodnotou z pohledu zákaznického komfortu je mobilní aplikace. Díky ní může klient například spustit a ukončit dobíjení, zjistí, zda je stanice v provozu, volná nebo obsazená, a v neposlední řadě registrovaní klienti vidí také přehledy a historii svého dobíjení," vypočítává výhody nové aplikace Martin Klíma. Aplikaci si lze stáhnout jak do telefonu s operačním systémem iOS, tak Android.
Řidiči se můžou registrovat na stránkách www.eon-drive.cz. Registrace do služby E.ON Drive je zcela zdarma, bez jakéhokoliv měsíčního či jiného paušálu. Zákazníci získají mimo jiné výhodnější ceny za dobíjení, konkrétně nyní zaplatí u rychlého i pomalého dobíjení tři koruny za kWh. Po registraci klient obdrží E.ON Drive kartu a současně i přístup do mobilní aplikace.
Jednorázové dobíjení bez registrace může zákazník provést běžnou platební kartou. „Jednoduše v aplikaci E.ON Drive naskenujete QR kód nebo zadáte číslo dobíjecí stanice, vyplníte údaje o své platební kartě a pohodlně dobijte svůj vůz," vysvětluje Martin Klíma.
Nedílnou součástí služby E.ON Drive jsou také servisní služby. Klienti mají k dispozici nonstop poruchovou linku, která disponuje on-line monitorovacím systémem všech dobíjecích stanic. Poruchu může řidič snadno a rychle nahlásit přes mobilní aplikaci. Na mapě dobíjecích stanic také přehledně vidí, které dobíječky jsou aktuálně v provozu, a které nikoli. „Servisní služby jsou rozhodujícím faktorem pro spokojeného zákazníka. Máme k dispozici on-line řídicí centrum 24 hodin denně, sedm dní v týdnu, takže v případě závady jsme schopni okamžitě reagovat, a pomoci tak našim zákazníkům dojet vždy do cíle," říká Martin Klíma.

E.ON Drive Portal umožňuje efektivní řízení e-mobility pro firmy
„Segment B2M by měl v brzké době hrát prioritní roli na poli elektromobility v důsledku povinných kvót pro flotily státních organizací. Segment B2B se bude postupně utvářet s nástupem dostupnějších modelů. Na to všechno musíme být připraveni už teď," upozorňuje Klíma.
Proto se E.ON rozhodl zaměřit se na komplexní služby v oblasti čisté mobility. Firmám, které se rozhodnou do elektromobility investovat a chtějí vybudovat vlastní dobíječky, nabízí pomoc s výběrem správného řešení, instalaci celého systému a pomoc s nastavením veškerých služeb. Efektivní řízení pak umožňuje E.ON Drive Portal – řídicí středisko pro provoz dobíjecích stanic. Díky němu může klient optimalizovat náklady, sledovat vývoj provozu a tržeb v reálném čase a pohodlně vyhodnocovat náklady. Součástí je ze strany E.ONu i nepřetržitý servis, správa uživatelů a e-vozidel klientových dobíjecích stanic či pravidelné inspekce a servis jednotlivých dobíječek.

Co všechno mobilní aplikace E.ON Drive umí:

  • spuštění a ukončování dobíjení
  • přehled o probíhajícím dobíjení
  • notifikace o ukončeném dobíjení
  • přehledy a historie dobíjení pro registrované klienty
  • mapa dobíjecích stanic
  1. Zákazník se ke stanici může nechat odnavigovat.
  2. Může stanice vyhledávat podle názvu, města.
  3. Vidí, zda je stanice v provozu, volná nebo obsazená a jakou cenu bude platit.
  4. Snadno zjistí, jakým výkonem a dobíjecím standardem je stanice vybavena.
  5. hlášení poruch
  • možnost filtrovat dobíječky podle různých dobíjecích standardů
  • možnost ukládat si dobíječky mezi své oblíbené dobíjecí stanice
  • Aplikaci může používat i neregistrovaný zákazník, funkcionalita je ovšem omezena.

www.eon-drive.cz

https://casopis.technikaatrh.cz/tt-technika-a-trh-special-elektromobilita-2019/e-on-elektromobilita-zmeni-nejen-energetiku-ale-i-cely-automobilovy-prumysl/

 

EON-Drive screen map