04 Březen 2016

inels obr2Dálkové ovládání elektrospotřebičů je populární, ovšem jen málokdo má svou domácnost dotaženou až do stavu, kdy může celý svůj domov ovládat například prostřednictvím aplkace v mobilním telefonu. Jednou z firem, která nabízí řešení pro „chytrý domov" je česká společnost ELKO EP. Prozíravě má ve své nabídce celé spektrum „chytrých sad" pro různě pokročilé uživatele. Díky naší redakční spolupráci s firmou ELKO EP jsem mohl – jako naprostý začátečník – vyzkoušet dálkově spínanou zásuvku RFSC-61.

Dálkově spínaná zásuvka RFSC-61
Každému je patrně zřejmé, že dálkově spínaná zásuvka je cestou k dálkovému ovládání jakéhokoliv spotřebiče, který skrze zásuvku připojíme do elektrické sítě. Samotná zásuvka je přirozeně součástí sady, která obsahuje také příslušný spínač – buď bezdrátový vypínač (který opravdu vypadá jako běžný vypínač) s jedním nebo dvěma spínači, nebo tzv. Klíčenku (zvanou také RF KEY). Tato sada, jak jsem se dočetl, spadá do produktové řady iNELS RF Control (Bezdrátová elektroinstalace). Pomocí produktů z této řady lze ovládat například vytápění, spínání elektrických spotřebičů a žaluzií jediným dotykem – žádné bourání do zdi, rychlá a snadná instalace.

Těžké první seznámení
V prvních několika minutách od vybalení jsem poněkud nevěřícně zíral do návodu plného mně dosud neznámých termínů a ve snaze si pomoci jsem ještě hledal informace na internetu, čímž jsem se zmátl docela. Toto první seznamování bylo jediným nepříjemným okamžikem, který jsem s Dálkově spínanou zásuvkou RFSC-61 zažil, vše následující už byla pohodička. Chybou bylo, že jsem se nechal zavalit množstvím informací, které jsem v tu chvíli nepotřeboval. Na druhou stranu nevím, jak na to jít jinak, protože v tu chvíli jsem nevěděl, co potřebuji a co ne, takže jsem si musel pěkně pečlivě projít všechny údaje, pochopit, které shluky písmen a čísel označují které zařízení a především si ujasnit, které přesně zařízení držím já v ruce. Zásuvka má dva typy a ovládat se může třemi různými zařízeními. Dnes při zpětném pohledu se mi zdá vše jasné a přehledné, ale zpočátku to tak nebylo. Snadné programování d Poté, co jsem naznal, že mám před sebou zásuvku RFSC-61 a vypínač RFWB-40/G, jsem už šel krok po kroku podle návodu a podle vzorových příkladů programování jsem se stal stejně chytrým jako „chytrá sada". Tato kombinace zařízení mi umožňuje nejen zásuvku na dálku (dosah je 200 metrů) sepnout a odpojit, ale také sepnout jen na dobu, na kterou zařízení naprogramuji. Jak se to dělá, není třeba v tomto článku podrobněji rozepisovat, najdete to v návodu. Ale v principu se zásuvka (přijímač) jedním delším stiskem tlačítka uvede do režimu programování a následně pomocí různého počtu sepnutí tlačítka na vypínači se zásuvce přiřadí žádaná funkce. LED na zásuvce přitom signalizuje různým typem blikání svůj aktuální režim. Návod (i v takto zkrácené verzi) zní o dostkomplikovaněji než praxe.

Všestranné použití
Pravidelně čtu tiskové zprávy firmy ELKO EP a podlehl jsem představě, že jejich produkty ocení především technologičtí nadšenci, v jejichž domácnostech se všechno ovládá výlučně tlačítkem ovladače. Není to úplně pravda, vedle skutečně komplexních produktů jsou v nabídce i poměrně jednoduchá zařízení, která najdou uplatnění v jakékoliv elektrifikované domácnosti. Typicky můžeme dálkově ovládanou zásuvku využít jako schodišťový vypínač, který po uplynutí definované doby sám zhasne. Napadá mne celá řada příkladů, kde se dá tímto jednoduchým způsobem vyřešit nedomyšlený systém elektrorozvodů, aniž by bylo třeba sekat do zdi. A samozřejmě existuje množství aplikací, kde oceníme mobilitu vypínače. Já osobně jsem do dálkově spínané zásuvky připojil noční lampičku v dětském pokoji. Mohu ji nyní rozsvítit na 10 minut nebo trvale, a to z obýváku nebo z ložnice – velmi praktické, protože děti zrovna přišly do období, kdy se bojí tmy. Až toto období pomine, jsem si jist, že okamžitě najdu pro zásuvku nové použití, protože snadná přenositelnost a možnost nového naprogramování z ní činí velmi univerzálního člena domácnosti.

www.elkoep.cz

inels obr1