03 Červenec 2013

ABBAS 3 titulniJednou ze základních otázek u 3D skenování je, k čemu všemu lze vlastně 3D skener použít. 3D skener slouží k naskenování objektu, ze kterého lze následně získat 3D model v jednom z 3D formátů. Hlavní výhodou je úspora času, která může činit až 3 týdny oproti modelování předmětu konvenčními způsoby (jako je např. modelování lidské postavy nebo sochy). I modelace technických tvarů je mnohdy velmi časově náročný úkon, který lze pomocí 3D skeneru také zjednodušit a ušetřit čas. Naskenovaná data lze téměř okamžitě použít při tisku na 3D tiskárně, při obrábění na CNC strojích apod.

ABBAS 3 3D sken lidské postavy

Příklad využití č. 1:
3D skenování lidských postav nebo jejich částí se využívá jak ve zdravotnictví, tak i ve filmovém průmyslu, v různých animátorských studiích nebo při tvorbě počítačových her. Skenování celé postavy s ručním 3D skenerem Artec EVA je otázkou pouhých 3 minut a kompletní lidská postava je zpracována do 20 minut. Následně je možné 3D model vytisknout na 3D tiskárně, upravit pro potřeby animátorských studií, použít do počítačových her, při výrobě zdravotnických pomůcek a všude tam, kde je zapotřebí pracovat s dokonalým 3D modelem objektu.

ABBAS 2 erby

Příklad využití č.2:
Dalším příkladem 3D skeneru v praxi je skenování ručně vyřezávaných dřevěných děl. Několikahodinovou ruční práci lze naskenovat, převést do 3D modelu, libovolně upravit a poté třeba ve zmenšeném měřítku vytisknout na 3D tiskárně. Samozřejmostí je archivace vlastních děl pro případy zničení originálu.

ABBAS 1 sošky

Příklad využití č.3:
Skenování modelů pro výtvarné umělce, pro restaurátorské práce, pro archivaci vzácných památek a artefaktů, pro následnou kopii– to vše jsou další praktické ukázky využití 3D skenerů. S modely ve 3D se dále pracuje formou prezentací, tiskem na 3D tiskárnách, obrábění na CNC strojích, použití v animátorských studiích, apod.
Více informací o dalších aplikacích najdete na stránkách www.skenovanive3D.cz.