Obrovské haly bez oken jsou trendem mezi dnešními průmyslovými stavbami. Jejich výstavba je totiž levná a jednoduchá. V halách dnes pracují desítky tisíc lidí z celé České republiky. Tráví tam i dvanáct hodin denně. Nedostatek přírodního světla a špatné osvětlení pracovních prostor ale podle lékařů nepříznivě ovlivňují zdravotní stav pracovníků. Ti trpí poruchami spánku, často také depresemi. Vývojáři osvětlení se začínají předhánět, kdo přijde s lepším řešením. Zaměstnavatelé to vítají.
Podle lékařů by bylo ideálním řešením zavádět do všech pracovních prostor, hal nevyjímaje, okna, kterými by mohlo procházet přírodní světlo. „Lidé, kteří tráví v práci mnoho hodin, se díky pohledu z okna mohou přesvědčit, že svět venku nezmizel. To je velmi důležité pro psychiku člověka," uvedla ve své nedávné studii Zdeňka Židková z brněnského Zdravotního ústavu.
Instalace oken je však v halách často z technických důvodů nemožná. Haly jsou příliš rozsáhlé a instalace oken po obvodu by byla efektivní pouze pro malé procento lidí. Zaměstnavatelé proto hledají řešení v podobě kvalitního osvětlení, které dokáže přírodní světlo nahradit a nemá negativní vliv na zrak a psychiku zaměstnanců.
Odborníci z oblasti vývoje osvětlení se shodují, že nejlepším řešením jsou dnes LED svítidla. „Regulovatelná LED svítidla šetří zrak tím, že dokáží limitovat oslnění zaměstnanců na přijatelnou míru okolo 19-20 jednotek UGR (uváděná škála osvětlení se pohybuje mezi 10 a 28 jednotkami, pozn.)," uvedl odborník na výrobu LED osvětlení Stanislav Sehnal z firmy KAMPOS.
To je důležité především pro pracovníky, kteří se při výkonu své profese denně setkávají s takzvaným stroboskopickým jevem. K tomu dochází například při práci na soustruhu či fréze, kdy pracovník při nedostatečném nasvětlení pracovní plochy přestává zrakem rozlišovat pohyb otáčivých částí. Zatímco klasické žárovky stroboskopický jev nejsou schopné eliminovat, nová LED svítidla jej snižují na bezpečné minimum.
LED svítidla jsou navíc schopna přizpůsobovat sílu záření denní době. To je také důležité pro psychiku zaměstnanců. „Svítidla, která díky své variabilitě dokáží reagovat na změny denního světla, mají obrovský potenciál de facto v kterékoliv oblasti, kde záleží na reálnosti barev. Například v módním návrhářství, architektuře nebo v konstrukčních činnostech, kde je lidské oko odkázáno na momentální světelné prostředí," doplnil Sehnal.