01 Srpen 2013

brammer obr2Stává se poměrně často, že narazíme na něco značkového, co bychom si chtěli pořídit, za cenu mírně řečeno neuvěřitelně nízkou. Pokud si takovou věc koupíme, existuje velmi vysoká pravděpodobnost, že jsme sedli na lep falzifikátům vyprodukovaným v rámci šedé ekonomiky. V současném globalizovaném světě to již nejsou jen značkové kabelky, luxusní hodinky, oblečení nebo mediální nosiče snažící se zaplevelit naše trhy. Stále častěji se setkáváme s padělanými součástkami s přímým vlivem na bezpečnost. Jsou mezi nimi i takové výrobky jako ložiska. Na první pohled nejsou průmyslové součástky tak atraktivní jako spotřební zboží. Nicméně rozsah padělatelské činnosti ukazuje pravý opak.

V poslední době se množí případy odhalených padělků. Zatím největší je znám z roku 2009, kdy byl ve Frýdku-Místku zajištěn sklad 22 tisíc ložisek což je cca 30 tun. Rozsah tohoto zveřejněného případu byl naprosto mimořádný i pro policii. Odhadovaná škoda přesáhla dvacet miliónů korun. Majitel firmy, který falzifikáty získával z Číny, byl policií obviněn.
Padělaná ložiska mohou na pohled vypadat, jako pravá bez ohledu na to, kdo je vyrobil a kde byla zakoupena. Padělatelům se daří špičkově napodobit originální ochranné značky a balení. Falzifikáty často dokáže odhalit jen technická laboratoř. Přitom tato ložiska „na parádu" způsobují mnoho starostí technikům a obchodníkům. Je známo mnoho případů, kdy padělané ložisko nevydrželo ani hodinu po montáži! Průvodními jevy padělků jsou kratší životnost, chatrná kvalita i škody na výrobních zařízeních či ztráty při neplánovaných odstávkách strojů.

Kličky dodavatelů falz jsou někdy rafinované. Zde je několik příkladů:
- Přesná kopie s „originálním" vlisováním ochranných známek a loga
- Použitá ložiska, která po speciálním ošetření vypadají jako nová
- Ložiska s přeznačenou tolerancí (ložiska normální třídy jsou označena jako třída P6, P5 nebo P4) nebo s pozměněnou vůlí (ložisko s vůlí C3 předělané na normální a obráceně) apod.

Výrobci se samozřejmě snaží proti padělkům bojovat. Kromě marketingových opatření se opatřují originální výrobky ochrannými elementy. Například Timken zavedl špičkový prvek v boji proti padělání. Je jím holografický štítek, menší než 2,54 cm, nalepený na nových bílých štítcích na všech baleních produktů Timken. Novinkou jsou též stejné oranžové krycí plechy ve všech produktových řadách. Také český výrobce, společnost ZKL musí čelit napodobeninám pocházejícím z Číny. Proto otevřela v Indii obchodní kancelář, která se kromě prodeje primárně zabývá právě bojem proti nelegálním kopiím.

Jak se falzifikáty poznají? Odpověď lze najít ve dvou rovinách: technické a obchodní.
Technicky je to velmi obtížné, sami výrobci s tím mají problém. Z praxe vyplývá, že spoléhat se na označení na kroužcích nemusí být zárukou pravosti. Padělatelé s tím umí excelentně pracovat. Jedinou možností je porovnat detaily s katalogem, falzifikáty obvykle mají klece zastaralých konstrukcí. Další možností je porovnání kroužků, tvaru přírub a podobně.

Obchodně je to poněkud jednodušší. Nelegální kopie na sebe obvykle upozorní pronikavě výhodnější cenou, mnohdy od neautorizovaného dodavatele. Rozdíly mezi dodavateli v desítkách procent ceny mohou signalizovat právě padělek. Lze narazit i případy, kdy prodejce namixuje svojí nabídku z originálů a kopií a spekuluje na průměrnou cenu nabídky. Dokonce ani autorizovaný dodavatel nemusí být vždy zárukou originality. S ohledem na tlak dodacích termínů každý z distributorů občas využije možnosti neautorizovaných kanálů. Riziko infekce padělkem proto existuje i v tomto případě. Proto Brammer důsledně omezuje takové nákupy a mnoho podezřelých zdrojů je skupinově kategoricky zakázáno.

Autor: Martin Marek, ředitel pro klíčové zákazníky Brammer Czech

www.brammer.cz