Společnost SAFINA, a.s., přední zpracovatel materiálu s obsahem drahých kovů ve střední a východní Evropě, představuje pokrokovou technologii termické úpravy materiálu na recyklaci materiálů s obsahem drahých kovů. Díky nové žíhací peci a systému čištění odpadních plynů je nyní společnost schopná zpracovat zakázky o rozsahu 10 – 1 000 kg denně dle potřeb klientů. Celková investice činila 21,5 mil. Kč. Mezi nejčastěji recyklované materiály s obsahem drahých kovů patří průmyslové katalyzátory, elektroodpad, sklo, barvy, ionexy, sorbenty či textilie s obsahem DK.
„Pro společnost SAFINA je vývoj v oblasti recyklace velmi důležitý, jelikož trend poptávky bude do budoucna jednoznačně vzrůstat. V naší společnosti tvoří recyklace 50 % obratu. Jsem velmi rád, že po technologii PlasmaEnvi můžeme představit další významnou recyklační technologii na zpracování materiálů s obsahem drahých kovů," říká Tomáš Plachý, generální ředitel SAFINA, „díky kvalitnímu týmu a výrazným technologickým posunům jsme mohli v loňském roce vytvořit pro tyto činnosti samostatnou divizi, která se samostatně věnuje recyklaci. Náš cíl je ročně zpracovat více než 110 tun drahých kovů, kdy hlavními trhy budou EU, Rusko a USA, tyto tvoří až 70 % naší výroby."
Po testování na menší peci si společnost SAFINA nechala na míru vyrobit velkoobjemovou elektrickou elevátorovou žíhací pec. Materiál se zakládá vsádkově do nádob ze žáruvzdorné oceli a zavádí se do pece. Žíhání probíhá při teplotě 850 °C po dobu 4 až 8 hodin dle typu, vlastností materiálu a jeho množství. Tento nový postup výrazně šetří spotřebu elektrické energie a zvyšuje výrazně rychlost zpracování materiálu, což pro naše zákazníky také znamená významné zkrácení zádrže drahého kovu. Je to aktuálně nejlepší dostupná technologie na trhu s označením BAT (Best Available Technology).
„Díky variabilitě tohoto zařízení se umíme perfektně přizpůsobit požadavkům zákazníka. Při menší vsádce získáváme většinou zlato, palladium a ostatní platinové kovy. U velkoobjemových zakázek jde velmi často o stříbro," uvádí Ľubomír Kučík, vedoucí oddělení úpravny vstupních materiálů v SAFINĚ, „zpracováváme například staré pojistky či rozvodné skříně. Měli jsme tu i komponenty telefonní ústředny."
Materiál je vsádkově uložen do pece, jež vytvoří po zavření uzavřenou nádobu bez vlivů okolního prostředí. Toto je možné díky speciálnímu obalu, tzv. retortě, která chrání technologickou část pece i materiál uvnitř. Podložku tvoří žáruvzdorný beton. Proces žíhání je možné regulovat vytvořením inertní nebo oxidační atmosféry pomocí dávek inertního plynu či vzduchu, nebo plynulým ovládáním teploty procesu a rychlostí jak ohřevu, tak chlazení pece. Při tepelné degradaci materiálů se začne uvolňovat velké množství zplodin plynného skupenství, které jsou potrubím odváděny do dopalovací komory, kde jsou dopalovány při teplotě až 1 100 °C. Při této teplotě dochází k bezpečnému rozkladu látek, které by jinak znečišťovaly životní prostředí. Horký plyn je následně odváděn do výměníku tepla, kde odevzdá své zbývající teplo vodě. Následně projdou zplodiny sorbenty a filtrem, ze kterého už odchází jen vyčištěný CO2, H2O a malé množství emisních plynů. „Garance nízkých emisí ze strany SAFINY a jejich kontrola příslušnými orgány ČR a EU je jednou z podmínek povolení k provozu této technologie a mimo jiné i pro udělení dotace, která na tomto projektu činí 4,2 mil. Kč," vysvětluje Josef Bříza, vedoucí samostatné divize Recyklace SAFINA. Pro efektivní provoz tohoto recyklačního pracoviště zůstává i nadále v provozu menší pec, která původně sloužila jako zkušební. Tato menší pec je vhodná pro žíhání malých dávek s možností zavedení dvou cyklů za den.