Společnost Siemens nabízí pro své provozní plynové chromatografy Maxum edition II novou modulární pec a současně nový ovládací panel s barevným displejem. V nabídce je malá modulární pec schopná pojmout jeden analytický modul i její rozměrnější verze pro instalaci jednoho kombinovaného nebo dvou malých modulů. Použití modulárního uspořádání prodlužuje průměrnou dobu provozuschopnosti plynového chromatografu při současném snížení nákladů na jeho provoz a údržbu. Nový ovládací panel s barevným dotykovým displejem s úhlopříčkou 10" výrazně usnadňuje práci s chromatografem. Panel je zpětně kompatibilní, a lze jím tedy dodatečně vybavit i starší přístroje.
Zdokonalené operátorské rozhraní
Výrazně zdokonalené grafické operátorské rozhraní umožňuje přístroj ovládat prostřednictvím intuitivního menu. Obsluha chromatografu Maxum edition II je tudíž - zejména pokud jde o rutinní úlohy - jednoduchá a přehledná. Uživatelé například mohou mnohem snáze vkládat údaje ve velkých dialogových oknech a všechny často používané funkce jsou přímo přístupné prostřednictvím dodatečných navigačních bodů na displeji. Na dotykovém displeji lze také snadno editovat výsledné chromatogramy. Nový způsob ovládání vychází ze struktur menu známých z předchozích displejů s černobílým zobrazením, takže operátorům se zkušeností s dosavadními přístroji Maxum edition II nezpůsobuje přechod na novou verzi při ovládání žádné problémy. Uživatel může při použití nového ovládacího panelu také řídit bez jakéhokoliv omezení všechny analyzátory zapojené v síti, stejně jako dříve. Dotykový displej je certifikován k použití v prostředí s nebezpečím výbuchu podle standardů CSA Div. I a ATEX Zone 1.
Rychlá výměna modulárních pecí
Druhou hlavní inovací od uvedení plynových chromatografů Maxum edition II značky Siemens na trh jsou modulární pece. Rozšiřují dosavadní konfigurace pro analýzu plynných vzorků o verze s výměnnými analytickými moduly. Modulární konstrukce umožňuje analytické moduly snadno a rychle vyměnit po uvolnění jediného přídržného šroubku - chromatograf je tak během několika málo minut schopen dalšího použití. Pro uživatele to znamená delší průměrnou dobu provozuschopnosti chromatografu, a tím i celého sledovaného výrobního procesu, při současném snížení nákladů na údržbu. Dalšími přednostmi modulárních pecí je nízká spotřeba elektrické energie a malá spotřeba provozních médií.
Nejmenší modulárně uspořádaná chromatografická jednotka obsahuje malou isotermickou pec, která pojme právě jeden chromatografický analytický modul. Mimoto jsou dostupné sestavy s jednou větší analytickou komorou určenou k instalaci současně dvou samostatných modulů nebo jednoho dvojitého kombinovaného modulu. V jednom přístroji lze současně kombinovat analytické komory obou velikostí. Servis a opravy analytických modulů mohou v případě potřeby provádět pracovníci technické údržby sami přímo v provozu výrobního závodu. Alternativně může veškerý servis a údržbu modulů zajišťovat společnost Siemens, která také nabízí náhradní moduly pro jednotlivé úlohy. Chromatograf Maxum edition II v novém provedení je zcela kompatibilní se stávajícími sítěmi typu Maxum, stanicemi pro podporu údržby i systémy pro řízení technologických procesů. Typicky se přístroje Maxum edition II používají například při analýze složení zemního plynu nebo v petrochemii při výrobě etylénu a vyšších alkenů.